Vrechova kuča lutajuča: MB Sprinter 308D - Helmut

Garaža za vse nesubaruje
Odgovori
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator
Prispevki: 6831
Kraj: Črnuče

Re: Vrechova kuča lutajuča: MB Sprinter 308D - Helmut

Odgovor Avtor: nebivedu » 16. Oktober 2020, 22:52

aleks napisal/-a:
16. Oktober 2020, 11:50
Jaz si bom dal namest peltierjevega najmanjšga omaričnega v avto. Stane 80€, kar je precej pocen, ma nekih 30 litrov prostornine. Kupli smo ga v službi, za eno posebno aplikacijo, im sem nanjga namontiral merilnik porabe električne energije, 0,18 kWh na dan (resda z poredkim odpiranjem). Dobr, inverter še nekaj vzame, ampak vseen še dokaj uporabno, ob dodatni bateriji, ki se polni med vožnjo (nimam solarnega panela). Vršnega toka mi merilnik za porabo ne meri. Kdo ve na pamet koliko steče ob zagonu teh malih hladilničkov?
Nov z garancijo: do -20 stopinj, 40 litrov prostornine, kompresor, dela na 12V ali 24V:
https://www.bolha.com/oprema/kompresors ... as-4536878
Znanstveniki so ugotovili, da pes, ki voha rit drugega psa, prejme več informacij kot oseba, ki gleda nova24tv.

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 4120
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 17. Oktober 2020, 10:03

Jaz imam tazga, oziroma pač istega od druge firme.

https://www.bigbang.si/vox-ks-0615-mini ... ek-672958/
Res da ni na 12V ampak vsak najmanjši inverter ga bo z lahkoto napajal, če že imaš to potrebo.
Dobiš en odpadni UPS,(sam imam v kleti ene dva tri) ga zvežeš na akumulator v avtu/kamperju in je to to. Navsezadnje bi lahko preko tega UPS-a potem še polnil (sicer res počasi) oziroma vzdrževal trickle charge :thup Bolj kot ne za ceno par eurov kolikor bi stal drobni material da to zmontiraš.

V trenutni situaciji, če bi kupoval, bi vzel večjega za eno polico, ker imam večji avto in bi si lahko privoščil malce višjega.
Za dva ima tak hladilnik za v kamp vrh glave prostora. Odkar sem ga kupil, ~8let pomoje, še nisem pil sparjene pijače, da bi za to bil kriv hladilnik.
Pred tem pa konstantno s tistimi peltierji brezveznimi :) Pa peltier mi je ene 2x tudi hrano pokvaril.

S tem da takle mečkin dela tako potiho da ga imam dobesedno zraven glave v šotoru in z lahkoto spim zraven, čeprav sem ekstra občutljiv na ropotanje v momentu ko se uležem v posteljo.
V zmrzovalnik vržem dve flaši žganega in direktno na hladilno ploščo dam vrečko ledu, ki zategne res hitro :thup
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

aleks
Uporabnik foruma
Prispevki: 1196
Kraj: Ravno Brdo

Odgovor Avtor: aleks » 18. Oktober 2020, 11:02

No, takega kot je VOX, smo kupili v službi, edino da ma termostat zadaj na kišti. Zanimivo da zunaj na zadnji strani sploh ni nobenga kondenzorja kot na kuhinjskem hladilniku. Očitno zadošča bakrena cevka ki gre v kompresor. Na mimovrste sem ga videl za 80€. Kak UPS mam še doma. Bom sprobal, če ga zažene. glede na to da nima serpentinastega kondenzorja, bom spekuliral, da ni posebno občutljiv na nagib (tko da bi moral delat, tud če avto ni ravno v vaservagi). Skrinja na Bolhi je sicer najbrž zelo fajn, ker jo tudi lahko imaš kar kot zmrzovalnik. A tega zaenkrat ne nucam, razliko 280€ bom raje namenil ostali opremi. Tko, 32€ je že šlo za prečke na strehi (aluminij), in 75€ za liftkit (ruski, 30mm spredaj, 20mm zadaj), pa 100€ sem dal za rabljen vitel. Se prav da mam še mal fore za vezano ploščo al pa za pumpco za vodo. Sori za ugrabitev nitke.
"Šta je to? Sipaš mu viski u čašu za rakiju? Pa, zar ti njega mrziš što je cigan?" Dadan Karambolo svoji spremljevalki, 1998

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 18. Oktober 2020, 11:33

Tudi moj ima termostat zadaj in nima kondenzatorja...greje se zadnji del hladilnika.

Termostat gre od 1-7 in ga imam tam nekje na 4+-0,5 odvisn od vremena. Če ga dam na 5 ali več mi v hladilniku zmrzne vse od salame/jogurtov dalje :D
Če bi ga dal na 7 bi verjetno lahko služil kot zmrzovalnik z nekimi -10°C...

Uporabniški avatar
vrecha
Uporabnik foruma
Prispevki: 1075
Kraj: Ausard, WS
Kontakt:

Odgovor Avtor: vrecha » 23. Oktober 2020, 18:41

https://s9.mojalbum.com/17370239_300000 ... 003648.jpg
Na novih lokacijah je dostop do sonca malenkost omejen z drevesi, posledično, po pričakovanju, se na dolgi rok s tem setupom ne da proizvesti željene količine energije. In čeprav je pri nas zaenkrat še poletje, pa prihaja jesen, zima in s tem manj sončnih dni.
Razmišljam o nabavi majhnega prenosnega bencinskega generatorja. Ima kdo kaj izkušenj s tem?
Kitajcev se načeloma izogibam, ampak jih ne izključujem popolnoma. Bližje moji filozofiji je kaj rabljenega švabskega ali japonskega, razširjenega, tako da rezervnih delov ne manjka.

Omejitve:
velikost idealno znotraj kocke 40x30x40 cm.
Teža do 40 kg.
Moč: 1000W je čez glavo, lahko tudi manj.
Jasno čim tišji, zato verjetno 4T motor

Gledam kakšne stare Yamahe EF1000 na primer. Izkušnje (tudi morebitne ponudbe) dobrodošle.
I'm just a soul who's intentions are good, oh Lord, please don't let me be misunderstood ...

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator

Odgovor Avtor: nebivedu » 23. Oktober 2020, 20:18

Subaru dela tudi to, pa še dragi niso.
Lahko pa kako kobro poiščeš. Cene za nove 1kw so okol 240 funtov. Išči pod "agregat cobra 1kw" v googlu.
4stroke dela z enim tankom 4 ure in pol, spušča pa 54db zvoka od sebe. Daje pa lahko max 1250w, konstantno pa 900w. Je pa ravno nekje v tvojih merah.
Znanstveniki so ugotovili, da pes, ki voha rit drugega psa, prejme več informacij kot oseba, ki gleda nova24tv.

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 23. Oktober 2020, 21:34

A ni bolje nabit en močnejši alternator na motor od helmuta in pač preko tistga napolnit akumulatorje v 10-20 minutah enkrat dvakrat na teden??

Ne boš zdaj še enega motorja na ICE nosil s seboj če že imaš enega pod pokrovom motorja?! Meni se to zdi absurdno...

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator

Odgovor Avtor: nebivedu » 23. Oktober 2020, 22:27

Ko si parkiran za 2 tedna nekje ob obali, je čisto dobro, če ti ICE agregat dopolni akumulatorje, da ti hladilnik dela ves čas. (pa ne mislim parkiran v kampu, ampak nekje tako ob obali, brez priklopa na elektriko,...)

Uporabniški avatar
vrecha
Uporabnik foruma
Kontakt:

Odgovor Avtor: vrecha » 23. Oktober 2020, 23:03

Alternator je dovolj močan.
Problem je frekvenca potrebnega polnjenja, če je cilj, da akumulatorje čimmanjkrat spustiš do 50% kapacitete ali še nižje. Solarna energija je super ravno za to, da (in če) sproti postrgaš cca toliko energije od sonca, kot jo porabiš. Ko začne zadeva iti v minus, imaš več možnosti.
a) se ne sekiraš, kuriš aku in ko je treba, prižgeš motor.
b) v rednih intervalih prižigaš motor.
c) najdeš drug vir energije (kemp, agregat, greš domov do vtičnice ...)

Dokler je stvar sporadična, če si parkrat na leto v takšni situaciji, je no brainer, opcija a) edina smiselna. Dolžina polnjenja ... odvisno od setupa, v mojem primeru tam v rangu 3-4 ure. Če pa se ti to dogaja večkrat, boš prej ali slej začel razmišljati o ceni akumulatorjev ter kako bi iz njih dobil največ. Opcija a) je v tem primeru zelo slaba izbira. Torej b). Koliko so optimalni redni intervali? Vsak dan, ko ni dovolj sonca, pol ure do uro ... nekaj časa tako, potem pa začneš resno razmišljati o točki c).

Zaenkrat ni krize, samo razmišljam(o skupaj). Problemi energije dobijo čisto druge razsežnosti, ko iz občasne uporabe preideš na konstantno (samo)vzdrževanje. Med drugim se naučiš tudi, kako zelo zelo zelo smo odvisni od fosilnih goriv in to ponižno spoštuješ (a še vedno iščeš možnosti za optimizacijo). Vsakemu zagnanemu teoretičarju na temo energijske samooskrbe in "zelene" energije priporočam, da prvo naredi otočni sistem in z njim poizkuša _normalno_živeti_na_dolgi_rok_, šele nato pa razpreda naprej. Reakcija ob soočanju z lastnimi energijskimi potrebami je garantirano :ast
I'm just a soul who's intentions are good, oh Lord, please don't let me be misunderstood ...

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 24. Oktober 2020, 00:10

Mislim, vem da mi smo v avtodomu po par dneh pozimi na smučanju v konstantnih navzdol od -10°C, pa notri pač pet kosov osebkov nenavajenih šparat z energijo mel problem ker je štrom hitro pojenjal in smo pač zakurblal za slabo uro in je napolnilo tisti akumulator za nekih 50% da smo meli zopet nekaj lufta.

Zdej da rabiš 3-4 ure gonit motor v prostem teku vsake dva dni se mi zdi absurdno preveč.
Sam bi ziher premislil o kakem res konjskem alternatorju, ki pljune ven 100+A v prostem teku, magari bi mu namontiral tako jermenico gor, da bi alternator tekel z višjimi obrati v prostem teku motorja kot ponavadi pa da se to nafila v kaj pa vem, uri recimo. Pa nekak na stikalo/vzvod narediš še "idle" gumb, ki ti dvigne obrate prostega teka na neko še smotrno cifro. Tko kot imajo to določeni terenci, da lažje prebrodiš čez štorast teren z manj crkovanja motorja.
Namesto da dajem 280€ za generator pa bi raje premislu o tem da za ta denar raje vržem še en akumulator nekam v avto.

Koliko Ah akumulatorjev imaš v helmutu?

Uporabniški avatar
icko
Uporabnik foruma
Prispevki: 553
Kontakt:

Odgovor Avtor: icko » 24. Oktober 2020, 06:53

He he, lahko pa prideš v mojo cerkev k maši pa nabaviš absorbcijski hladilnik. 14 ali še dlje bp brez štroma. :innoc

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 24. Oktober 2020, 08:03

icko napisal/-a:
24. Oktober 2020, 06:53
He he, lahko pa prideš v mojo cerkev k maši pa nabaviš absorbcijski hladilnik. 14 ali še dlje bp brez štroma. :innoc
Ko plina zmanjka pa? Si približno na istem ...
"Šta je to? Sipaš mu viski u čašu za rakiju? Pa, zar ti njega mrziš što je cigan?" Dadan Karambolo svoji spremljevalki, 1998

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 24. Oktober 2020, 08:22

vrecha napisal/-a:
23. Oktober 2020, 18:41

Omejitve:
velikost idealno znotraj kocke 40x30x40 cm.
Teža do 40 kg.
Moč: 1000W je čez glavo, lahko tudi manj.
Jasno čim tišji, zato verjetno 4T motor

Gledam kakšne stare Yamahe EF1000 na primer. Izkušnje (tudi morebitne ponudbe) dobrodošle.
Absolutna legenda je Honda, v tvojih željah po mojem model 1000i. Vaga cca 10 kil, in je super tih, inverterski in zelo varčen z gorivom. A cena je da te kap. Za ta dnar dobiš cel kup panelov in kabla, da jih lahko raznosiš po "parceli" in postaviš tko da bodo vedno osončeni. Magira, in podobni kloni, so cca pol cene Honde, plus majo par procentov višjo vršno moč. Zipper in Güde sta še malo cenejša (kitajska roba pod nemško blagovno znamko). Ker so večina vse kloni enega in istega dizajna deli ne bi smeli bit težava. Yamaho mamo v službi, pa je zoprno glasna (imamo stari model, ki še ni v plastični kišti, ta je BTW spet ista kot Güde, Zipper, Scheppach, samo de je bolj modre barve). Zadnje čase dobiva dobre ocene tud znamka DENQBAR, srednjecenovnik, ki na prvi pogled ni klon (a je vseeno verjetno).

Uporabniški avatar
icko
Uporabnik foruma
Prispevki: 553
Kontakt:

Odgovor Avtor: icko » 24. Oktober 2020, 08:43

Meni zdrži 10kg jeklenka 3 tedne. Kuhanje in hladilnik. Imam pa vedno s seboj 2.

Uporabniški avatar
vrecha
Uporabnik foruma
Kontakt:

Odgovor Avtor: vrecha » 24. Oktober 2020, 12:40

Koliko Ah akumulatorjev imaš v helmutu?
Poleg štartnega, ki sem ne šteje, je za namene porabnikov 200Ah, tubularna tehnologija.

Kar hočem poudariti, ampak nekako ne gre skozi je, da obstaja enormna razlika med občasno uporabo ter konstantno uporabo. BackW00dove ideje so smiselne za občasno uporabo. Redno polnjenje svinčenih baterij z več kot 0.3C jih hitro uničuje, prav tako redno praznenje pod 70% kapacitete. Še enkrat poudarek na redno, konstantno. Pravih teoretičnih odgovorov tukaj ne ponujajo avtoelektričarji, ampak kemiki. V praksi pa je potrebno gledati uporabo v profi službah, kjer morajo na dolgi rok vzdrževati večje količine baterijske energije. UPS sistemi za bolnišnice, serverske farme ipd. Dober povzetek vplivov na življenjsko dobo baterij se mi zdi tale članek.

Jaz imam polnjenje omejeno na 40A, po potrebi sicer lahko preklopim z močnostnim stikalom in na polno izkoristim alternator (cca 80A realno), ampak tega skoraj nikoli ne počnem.

He he, lahko pa prideš v mojo cerkev k maši pa nabaviš absorbcijski hladilnik.
To je tudi dobra rešitev. Midva nisva zavila v to smer, prvič ker Helmut ostaja tovorno vozilo in da ni dilem, so v njem fiksne le stalaže ter elektrika, voda in plin pa ne smeta biti in nista, ter drugič, ker sva že od nekdaj nagnjena bolj v smer tekočih goriv.

@aleks: tnx za ideje, budget je zelo pomembna postavka, definitivno pomembnejša od parih decibelov. Bom še malo gledal in predvsem razmišljal, kot rečeno, ne rabim še zadeve, bolj gre za projekcijo za prihajajoče mesece.

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost