Električni e-Golf

Garaža za vse nesubaruje
Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3909
Kraj: Trbowle

Re: Električni e-Golf

Odgovor Avtor: BackW00d » 02. Junij 2017, 09:15

Nevem zakaj ni večjega premika na plin. LPG ali navsezadnje CNG!...

Če gledaš 15kWh na 100km, pa da naredi povprečnež 15.000km to pomeni da se povprečno poraba enega doma, ki kuri ~300kWh na mesec poveča letna poraba skoraj za fakotr ×2
Če bi imel dva avtomobila, še toliko več...

Verjetno bi moral kje kak trafo zamenjat ja. Pa marsikatera hiša bi želela debelejše kable do hiše, da bi lažje in hitreje polnili. To pa je zopet priložnost za business :D
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

aleks
Uporabnik foruma
Prispevki: 1105
Kraj: Ravno Brdo

Odgovor Avtor: aleks » 02. Junij 2017, 09:48

nepotrebno. noben, ki ima e-avto še ni rabil zato kablov menjat. ali varovalke večat. avto naj se polni ko je štrom poceni, ga večinoma nihče noče, in ti spiš. ali celo: naj vrne recimo 20% v omrežje, ko so potrebe velike; in se, ko nihče ne mara, napolni do daske. pametna omrežja bodo to uredila celo lažje, če bo priklopljenih več avtomobilov. prihodnost ni v debelejših kablih, prihodnost je v pametnejši rabi tega kar obstaja. in tudi, kar pravite da je proizvodnja avtomobilskih baterij velika svinjarija iz kitajske ja spet zabloda. baterije za evozila se proizvajajo tudi v združenih državah in na japonskem. tudi ko bo baterija v avtu odslužila, jih ne bodo kar stran metali. kot jih že sedaj ne. imajo še dokaj za delat, tudi če imajo samo še polovico kapacitete, pač ne v mobilnih aplikacijah. baterije starih leafov že sedaj uporabljajo za akumulacijo polnilnic. s kio niro (ki sploh ni čist eavto) lahko za silo napajaš hišo, ker ima 240v vtičnico. če bi jaz to imel v času žleda, bi bilo tistih 5 dni ko smo bli čist brez in še 10 dni z eno samo fazo bistveno bolj znosnih. sem imal pač samo približek: tudi kio (pride) v garaži, laufat na 1500 o/min, pa inverter. ker ni sinusni, mi nobena pumpa ni delala, ne za centralno ne za vodo. hladilnik, skrinja in luči pa brez težav. tko da, mrzlo smo imeli, vode in toplote pa ne ...
"Šta je to? Sipaš mu viski u čašu za rakiju? Pa, zar ti njega mrziš što je cigan?" Dadan Karambolo svoji spremljevalki, 1998

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator
Prispevki: 6742
Kraj: Črnuče

Odgovor Avtor: nebivedu » 02. Junij 2017, 12:55

aleks napisal/-a: ali celo: naj vrne recimo 20% v omrežje, ko so potrebe velike; in se, ko nihče ne mara, napolni do daske. pametna omrežja bodo to uredila celo lažje, če bo priklopljenih več avtomobilov.
Veš kaj to pomeni? Da boš celo noč filal avto, ker boš šel zjutraj na pot dolgo 200km in bi z enim polnjenjem ravno tja prišel ob pravem času. Ugotovil boš pa, ko se boš not usedel, da je avto napolnjen samo 35%, ker je ostalo vrnil v omrežje, ker je nekdo drug rabil več štroma kot ti. In boš zamudil poslovni sestanek, ker boš čakal na pumpi, da ti napolni avto.
Znanstveniki so ugotovili, da pes, ki voha rit drugega psa, prejme več informacij kot oseba, ki gleda nova24tv.

Uporabniški avatar
impreza911
Član Subaru kluba
Prispevki: 1325
Kraj: Gornja Radgona

Odgovor Avtor: impreza911 » 02. Junij 2017, 12:59

vprašanje tudi kaj bo z baterijami,čez čas. pomojem se bodo z letami prej praznile. in boš s tem kvečjemu prej ostal brez energije. jaz sem tudi za benz :D
Subaru Impreza RS

gore
Uporabnik foruma
Prispevki: 928
Kraj: Vukojebine med Kamnikom in Krvavcem
Kontakt:

Odgovor Avtor: gore » 02. Junij 2017, 16:46

Meni se pri vožnji elektrika res dopade. Pri ekologiji so občutki seveda mešani - na eni strani je super, na drugi pa tudi kup minusov. Ta trenutek sam stavim na hibride. Izkoristi tisto, kar gre sicer v nič, če pa je to priključni hibrid, pa ga še občasno napolniš (skoraj) zastonj :D

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 02. Junij 2017, 18:24

impreza911 napisal/-a:vprašanje tudi kaj bo z baterijami,čez čas. pomojem se bodo z letami prej praznile. in boš s tem kvečjemu prej ostal brez energije. jaz sem tudi za benz :D
spet narobe, tesline baterije naslednje generacije bodo preživele teslin pleh. že ta generacija je odlična, čeprav so mnogi razočarani, ker že pred 50.000 km zgubi 5%. potem pa zelo malo. naslednja serija, ki jih bodo delali v gigatovarni bodo imele pri 300.000 km še 90% kapacitete. ker tesla praktično ničesar ne patentira in vse tehnološko znanje prepušča naprej, se bodo te tehnologijo gotovo poslužili tudi drugi.
"Šta je to? Sipaš mu viski u čašu za rakiju? Pa, zar ti njega mrziš što je cigan?" Dadan Karambolo svoji spremljevalki, 1998

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 02. Junij 2017, 18:41

nebivedu napisal/-a:
aleks napisal/-a: ali celo: naj vrne recimo 20% v omrežje, ko so potrebe velike; in se, ko nihče ne mara, napolni do daske. pametna omrežja bodo to uredila celo lažje, če bo priklopljenih več avtomobilov.
Veš kaj to pomeni? Da boš celo noč filal avto, ker boš šel zjutraj na pot dolgo 200km in bi z enim polnjenjem ravno tja prišel ob pravem času. Ugotovil boš pa, ko se boš not usedel, da je avto napolnjen samo 35%, ker je ostalo vrnil v omrežje, ker je nekdo drug rabil več štroma kot ti. In boš zamudil poslovni sestanek, ker boš čakal na pumpi, da ti napolni avto.
je res, če ne boš nabil na steno enga walboxa. to so pametne naprave, že danes jih nekaj proizvajalcev eavtov da zraven ali pa jih lahko dokupiš. brez dvoma če bo interes, bodo smart wallboxe začeli delat kitajčki, da potem ne bo več strašen strošek, (če ga ne boš dobil že ob nakupu avta). v izogib tvojem slučaju bo poskrbel, da zjutraj avto ne bo prazen. v omrežje bo lahko vrnil le tisto, česar ti čez dan nisi porabil in se sti s tem strinjaš. če ga boš tako nastavil, ne bo vrnil nič. če bo ugotovil da pol ure po tem, ko se ti običajno odpelješ vsak dan, avto še vedo visi na kablu, ti bo na mobi z appom spustil vprašanje ali ostane filan še naprej, ali lahko kaj vrne, itd. in boš lahko izbral, ali pa boš enostavno ignoriral. mogoče bo mel kak eavto te možnosti že vgrajene v pametnem polnilcu.
te reči so že danes že rešljive z obstoječo tehnologijo. pojavile se bodo tudi določene poslovne priložnosti za ustvarjalce take opreme in softvera. pa mogoče tudi za uporabnike, mogoče se ti bo splačalo sempatja v špicah kaj malega iz baterije vrniti v omrežje, da ne bo treba zaganjat plinskih turbin ki jih mamo za vršne elektrarne. roko na srce, naši avti večino časa stojijo pri miru. nič te ne stane če ga za ta čas priklopič na kabel. če bi bilo takih avtov velik, vršnih mogoče sploh ne bi rabili (ker od tam je pa štrom res drag).
tako bi se ob špicah lahko tudi razbremenilo transportno omrežje, ker bi lokalni smart gridi vse te špice izravnali sami. pogoj da to deluje je, da je velik takih ki bi sodelovali. zato pa je seveda prvi pogoj, da elektro avte sploh začnemo kupovat in uporabljat. to je ena od poti ko bi se problem rešil sam s svojim vzrokom: čimveč eavtov obešenih na pametno omrežje, tem lažje rešljivo. eavto ne smemo smatrat samo kot reč ki pije lektriko, moramo ga upoštevati tudi kot začasno (ali v slučaju naravne nesreče tudi zasilno) shrambo elektrike.
jasno da se tako ne boš igral, če je tvoj eavto namenjen taksi vožnji, kar je trenutno največja poslovna uporaba eavtov nissan leaf in nissan eav200. ali pa kombiji za razvoz tovora, in podobno.

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 02. Junij 2017, 19:07

impreza911 napisal/-a:vprašanje tudi kaj bo z baterijami,čez čas. pomojem se bodo z letami prej praznile. in boš s tem kvečjemu prej ostal brez energije. jaz sem tudi za benz :D
priporočam da greš enkrat vsaj enga probat (lahko renolt zoe, mi pravjo kolegi da isto "stegne ko prasec"). ni treba kupit. tudi ni treba velik prilagoditve, ker so enostavni za vozit. ko boš čutil pospešek v guzi (če ti je do tega) boš videl neeleganco bencinskega motorja (in kako za burek nima, vsaj v pospeševanju). mimogrede trenutni rekord nürnburgringa, kitajski električar, vse ostale nascal za magnitudo (ne par desetink, ampak par sekund na krog). lambota hurracana performante peljal scat za 6 sekund na krog. čeprav na lambotovi spletni strani imajo še vedno oni kao rekord, pa ste že dva hitrejša.

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator

Odgovor Avtor: nebivedu » 02. Junij 2017, 19:19

aleks napisal/-a:
spet narobe, tesline baterije naslednje generacije bodo preživele teslin pleh. že ta generacija je odlična, čeprav so mnogi razočarani, ker že pred 50.000 km zgubi 5%. potem pa zelo malo. naslednja serija, ki jih bodo delali v gigatovarni bodo imele pri 300.000 km še 90% kapacitete. ker tesla praktično ničesar ne patentira in vse tehnološko znanje prepušča naprej, se bodo te tehnologijo gotovo poslužili tudi drugi.
Zdej pa nehaj nakladat, ker tesla je en k od avta. Tok problemov z avtomobili še renault nima.
tudi tesline baterije imajo kr dost problemov. In ne, ne izgubijo samo 5%, lahko tudi 25% in več v prvih 50.000 kilometrih. Za teslo so namreč uporabili 18650 akumulatorčke. In ti ne bodo nikoli zdržali toliko časa kot teslin pleh. In tudi naslednja generacija ni nič prav dosti bolj vzdržljiva.
Znanstveniki so ugotovili, da pes, ki voha rit drugega psa, prejme več informacij kot oseba, ki gleda nova24tv.

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator

Odgovor Avtor: nebivedu » 02. Junij 2017, 19:23

aleks napisal/-a:
priporočam da greš enkrat vsaj enga probat (lahko renolt zoe, mi pravjo kolegi da isto "stegne ko prasec"). ni treba kupit. tudi ni treba velik prilagoditve, ker so enostavni za vozit. ko boš čutil pospešek v guzi (če ti je do tega) boš videl neeleganco bencinskega motorja (in kako za burek nima, vsaj v pospeševanju). mimogrede trenutni rekord nürnburgringa, kitajski električar, vse ostale nascal za magnitudo (ne par desetink, ampak par sekund na krog). lambota hurracana performante peljal scat za 6 sekund na krog. čeprav na lambotovi spletni strani imajo še vedno oni kao rekord, pa ste že dva hitrejša.
Zoe gre dobro, sem ga že vozil, ampak pospeški so tam od 0 pa do 100, potem gre pa 0.9tce twingo brez problemov mimo. Z outbackom se odpeljem mimo že pri 60km/h. Pa še pozimi imaš doseg samo od 110 do 130km, poleti pa mogoče uspeš 200 km prevozit. In to za ceno 22k evrov + plačilo baterij vsak mesec še 60 evrov. Za ta denar se jaz z mojim outbackom vozim še kar nekaj let. Pa bo bolj udobno, bolj kakovostno in če me bo kdo nabasal v nesreči, bom preživel. V tistem jajcu pa ne boš.

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Prispevki: 3692
Kraj: Maribor, Slovenia
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 02. Junij 2017, 19:48

aleks napisal/-a:mimogrede trenutni rekord nürnburgringa, kitajski električar, vse ostale nascal za magnitudo (ne par desetink, ampak par sekund na krog).
Mene bolj zanima, kako se bo odrezal na 24h Nurburgring Nordschleife - ko bo tam zmagoval, bo zanimivo.

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 02. Junij 2017, 20:09

zoe ma letos novo baterijo, najboljše trenutno od malčkov in srednje velikih eavtov. ma kar 40 kWh. kar se pa teslinih baterij tiče, ti bodo po mojem vedno (ali pa vsaj še en cajt) v dimenziji 18650 oz. zelo podobna 2170 celica, ki je debelejša in malo višja. razlog je cena. imajo pa sedaj v službi za razvoj tesle angažiranega jeffa dahn-a, ki je pionir litij ionske tehnologije. je kanadčan ki je dobil herzbergovo medaljo, kar je recimo največja nagrada za znanost in inženiring v kanadi. kar se pa tiče degradacije teslinih baterij bi mogoče verjel za modele ki podpirajo ludikras pospeševanje.
pa de ne boste mislil da sem fen tesle. nisem. niso mi ne lepi ne zame sploh dosegljivi, kaj jih bom gledal. raje gledam leafe, še renojček zoe mi je všeč. samo ne njihova blesava politika glede najema baterij.
Zadnjič spremenil aleks, dne 02. Junij 2017, 20:15, skupaj popravljeno 1 krat.

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 02. Junij 2017, 20:13

danci1973 napisal/-a:
aleks napisal/-a:mimogrede trenutni rekord nürnburgringa, kitajski električar, vse ostale nascal za magnitudo (ne par desetink, ampak par sekund na krog).
Mene bolj zanima, kako se bo odrezal na 24h Nurburgring Nordschleife - ko bo tam zmagoval, bo zanimivo.
ne verjamem da bo kdaj sploh peljal v konkurenci z otto in dizli v 24 urnih dirkah. pa sem velik fen elektro avtov. po mojem fizično ni mogoče. oziroma mogoče je že, a ne konkurenčno. oziroma včasih je to veljalo za dizle, pa se je potem vseeno tudi z dizli izšlo. mogoče se bo tudi z baterijami, ampak to pa težko verjamem.

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 02. Junij 2017, 20:26

nebivedu napisal/-a: Zoe gre dobro, sem ga že vozil, ampak pospeški so tam od 0 pa do 100, potem gre pa 0.9tce twingo brez problemov mimo. Z outbackom se odpeljem mimo že pri 60km/h. Pa še pozimi imaš doseg samo od 110 do 130km, poleti pa mogoče uspeš 200 km prevozit. In to za ceno 22k evrov + plačilo baterij vsak mesec še 60 evrov. Za ta denar se jaz z mojim outbackom vozim še kar nekaj let. Pa bo bolj udobno, bolj kakovostno in če me bo kdo nabasal v nesreči, bom preživel. V tistem jajcu pa ne boš.
zoe imaš z razlničnimi motorji R90 in Q90, in različnimi baterijami. en motor bolj gre, ima pa zato krajši doseg. ne vem točno kateri je "taprav".
če bi bilo sam 60 €, bi mnogoče še premislil. ampak jaz letno skinem samo za na šiht 12.000 km, tu je pa že druga cena najema baterije. 89€. 60€ je za letno manj ko 7500 km. tega ne razumem, to stane več ko bencin (oziroma najbrž ne, vendar približno kot če bi bila dizl. renojevi bencinarji mal žrejo sam če imaš vkloplen eko. čim pa turbina zapoje pa pijejo ko smuki. take mamo v službi, cliote).jaz bi hotel met svojo baterijo. ne da me pilijo do konca življenske dobe avta po 90€na mesec plus elektrika.

Uporabniški avatar
strumf666
Član Subaru kluba
Prispevki: 3578
Kraj: Krško

Odgovor Avtor: strumf666 » 08. Avgust 2017, 13:35

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost