Legacy BH 2002 by Kamion

Legacy - najštevilčnejši predstavnik na naših cestah in njegov "terenski" brat - Outback
Odgovori
rb320
Uporabnik foruma
Prispevki: 541
Kraj: vrhnika

Re: Legacy BH 2002 by Kamion

Odgovor Avtor: rb320 » 29. Maj 2018, 16:17

Dobr da ma velk prtlaznik :thup

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3577
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 30. Maj 2018, 10:43

Šele zdaj vidim, da je v prtljažniku orjaški hladilnik :ast
Topo je voznik al serviser (al oboje)?
Uf noro!
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

Uporabniški avatar
Uporabnik foruma
Prispevki: 254
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Avtor: Topo » 30. Maj 2018, 12:50

Nisem voznik, samo serviser :)

Uporabniški avatar
Kamion
Uporabnik foruma
Prispevki: 580
Kraj: Vipavska dolina

Odgovor Avtor: Kamion » 30. Maj 2018, 18:37

Po tej službeni poti, sem se odločil, da je končno treba menjati karter. To pa zato, ker je originalen prerjavel na sprednjem delu in olje je počasi pronicalo skozi rjo in puščalo madeže na domačem parkirišču.

Ko sem poskušal odmontirati stari karter, sem pa imel problem, ker se je cevka šipke olja zaradi rje zataknila v nastavek na karterju. Zaradi rje o-ring ni hotel spustiti cevke ven iz nastavka. Zato sem moral odrezati nastavek za šipko s starega karterja in potem na mizi ločiti cevko šipke od nastavka.
LegDeli_1.jpg
LegIzpih_4.jpg

V starem karterju pa sem kot presenečenje dobil te opilke:
LegDeli_2.jpg
LegDeli_4.jpg
Opilki niso magnetni, torej so iz aluminija ali neke litine. (Tej opilki niso od prejšnjega rezanja nastavka za cevko šipke, ker bi bili opilki od žage za železo bolj fini in še magnetni!)
A je kdo že imel tak problem in od česa bi lahko bili tej opilki?
Ali je mogoče da so to aluminijasti opilki od vrtanja plinskih portov v kolektor?
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Without breakdowns, crashes, problems and mishaps stories would simply be boring. http://83.212.82.150/poraba/PorabaTxt.png

Uporabniški avatar
subi92
Uporabnik foruma
Prispevki: 7751
Kraj: Kamnik

Odgovor Avtor: subi92 » 30. Maj 2018, 21:03

Nism še slišal, da bi plinarji demontiral sesalni kolektor ja :sck žal.

virtuoso89
Uporabnik foruma
Prispevki: 35

Odgovor Avtor: virtuoso89 » 30. Maj 2018, 21:29

Pa saj opilki sploh ne morejo pridet iz sesalnega kolektorja v karter.

Uporabniški avatar
karel
Subaru Leone RX
Prispevki: 4914
Kraj: zg.Savinjska

Odgovor Avtor: karel » 30. Maj 2018, 21:36

subi92 napisal/-a:
30. Maj 2018, 21:03
Nism še slišal, da bi plinarji demontiral sesalni kolektor ja :sck žal.
V Gorici pri Slivnici ga vzamejo dol :thup
"If in doubt,flat out"
Colin McRae

Uporabniški avatar
Kamion
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: Kamion » 30. Maj 2018, 21:46

Zanimivo, @karel če misliva istega vgrajevalca imam jaz popolnoma drugačno izkušnjo. Vrtali so gotovo na direktno na motorju brez demontaže sesalnega kolektorja, saj je bilo polno opilkov od aluminija raztresenih po vrhu motorja pod kolektorjem.

Tudi meni se zdi čudno kako bi lahko opilki prišli mimo batnih obročkov v karter. Ampak če ta razlaga, da so to opilki od vrtanja v sesalni kolektor, ne drži pomeni da opilki prihajajo iz nekega drugega dela motorja ...
Without breakdowns, crashes, problems and mishaps stories would simply be boring. http://83.212.82.150/poraba/PorabaTxt.png

Uporabniški avatar
karel
Subaru Leone RX
Prispevki: 4914
Kraj: zg.Savinjska

Odgovor Avtor: karel » 30. Maj 2018, 22:00

Seveda misliva istega samo meni je par strank reklo,da so bili zraven pri montaži in da so sneli kolektor :!?:
"If in doubt,flat out"
Colin McRae

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 31. Maj 2018, 08:18

Po drugi strani je lahko to cela debata, a to dejansko res škodi ali ne....
Če pametno to delaš, je lahko količina opilkov ki padejo v kolektor zelo majhna.
Sam sicer nebi hotel nikakršnih opilkov v kolektorju, zato bi zahteval demontažo, če bi palamudli bi dal sam kolektor dol, jim ga dostavu da zavrtajo, ga nazaj montiral in potem pripeljal avto "v celoti" da plin do konca porihtajo.

Kar se tiče opilkov, lej stari, avto ima 500.000km in več. Valda je kdaj kje kaj mal poribalo pa par opilkov naredilo. Če ne pije pretiranih količin olja, pa da je kompresija v mejah normale in da ti motor ne spušča neželjenih zvokov. Potem ti dam nasvet....tankaj in vozi.

Lahko da je kdo kdaj kaj ponesreči spustil v motor, lahko da je komu kdaj kej padlo kje v motor pri nalivanju. Če so opilki mehki načeloma niso toliko škodljivi kot kaki trdi opilki. Ko pridem danes v garažo preverim, če so original motorni ležaji magnetni ali ne. Ker to je še edina stvar ki bi lahko takšne opilke proizvedla.

Drugače pa nadomestni motor 2.5 dobiš za 300€ če se mal potrudiš. Tega odpirat pa preverjat nima smisla, preveč stane....Če dela dela...

Uporabniški avatar
Kamion
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: Kamion » 31. Maj 2018, 10:09

Saj če ne bi vzel karterja dol, ne bi vedel da so opilki noter. Ker motor dela normalno, nič ne ropota, pije tistih 2 l olja na interval (1 l dolijem na polovici), kompresije pa nisem še preverjal. Itak ipa mam doma še motor iz donorja, če se kaj zgodi s tem ... :lol:
Iz kje so prišli tej opili me zanima bolj iz firbca, da bi vedel kaj je vzrok.

@karel: Mene pri montaži ni bilo zraven.

Uporabniški avatar
Kamion
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: Kamion » 02. Junij 2018, 10:37

Nadaljujmo:
Naslednja stvar, ki smo jo naredili, je bila menjava puš prestavne ročice.
Stare puše:
LegIzpih_2.jpg
Nove puše vstavljene v križ:
LegIzpih_1.jpg
Pin ki drži križ smo najprej odrezali, da smo dobili ven stare puše, in nato vanj izvrtali navoj. Tako smo uporabili originalen pin, da nam ni bilo treba nekega novega vijaka stružiti na pravo mero in dolžno.

Semering zadnje pogonske osi ne pušča olja, čeprav ob menjavi viskota nisem dal notri smernega semeringa, pač pa le navadnega: :thup
LegIzpih_3.jpg

Uporabniški avatar
Grizliboy
Član Subaru kluba
Prispevki: 439
Kraj: Logatec
Kontakt:

Odgovor Avtor: Grizliboy » 02. Junij 2018, 10:56

Dobro rihtaš avto :thup

Tiste prestavne puše bi mogel tudi pri mojem zamenjat, se včasih malo lovim tam okoli 4-te prestave.
Fotograf fotografira FOTOGRAFIJO, Slikar slika SLIKO.

:top: Šele ko se nehaš obremenjevati s porabo, se začne veselje in zabava. :twisted:

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 04. Junij 2018, 07:16

Tele puše se kar konkretno poznajo pri mlahavosti ročice ja. Sam sem tudi popravil tole. Na vsako pušo sem dodal še par ovojev izolirpanta, ker ob menjavi viskota nisem mel pri roki novih puš... :thup

Kar se tiče ležajev v motorju, so magnetni, sem probla, tako da morajo biti opilki od nekje drugje.
Mogoče je kdaj v preteklosti obrnilo ležaj, pa je postrgal takšne opilke stran z bloka ?! :D

Uporabniški avatar
Kamion
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: Kamion » 05. Junij 2018, 12:52

Nadaljevanje:
Parts-car je imel tempomat, ki sem si ga želel v svojem avtu. Ta tempomat je sicer starejše izvedbe z vakumsko pumpo in vakumskim aktuatorjem, v mojem faceliftanem 2002 Legacyju BH pa bi bil iz tovarne vgrajen novejši tempomat s servo motorjem.
Ampak sem jeseni vseeno izpulil vse žice ter komponente tempomata iz donorja in jih čez zimo spravil na varno na kaščo, ker nisem imel časa se ukvarjati s tem zaradi faksa. Vse sem si seveda označil, da ko pride čas sestavljanja bom vedel kaj gre kam:
LegTempomat_2.jpg

Pozimi sem si z uporabnikom @Sub-Goon iz ameriškega foruma sl-i.net (njegov Outback sedan: Klik) zamenjal predalček s tremi luknjami za stikala s predalom iz Subaru Baje z eno luknjo za stikalo:
LegTempomat_1.jpg
Teh predalčkov s tremi stikali naj se ne bi dobilo v ameriki, samo predalčke z enim stikalom. Ker oni nimajo zadnje meglenke in po višini nastavljivih luči, imajo vsa stikala na tisti ploščici levo od volana.
Ker imam v originalen predalček s tremi stikali vgrajen voltmeter in dve stikali: eno za vzvratno kamero in eno extra če se spomnem kdaj vgraditit še kakšne dodatke na avto, vanj nisem mogel vgraditi CRUISE stikala. Zato bi moral vgraditi še en predalček s 3 stikali, ki pa bi bil 2/3 prazen. Ta predalček od Subaru Baje pa mi omogoča, da bom v armaturni plošči še vedno imel eno veliko odlagalno mesto, ki je super za denarnico ali telefon.

Zdaj spomladi pa sem se odločil, da je končno čas, da lahko vgradim tempomat v mojega Legacya:
Najprej sem začel z vgradnjo stikala tempomata na volanu. Volan MOMO ima nosilček za stikalo tempomata, le luknjo sem moral izrezati skozi plastiko volana:
LegTempomat_3.jpg
LegTempomat_4.jpg
Luknjo sem rezal z olfa nožem. Pri tem sem pazil da sem rezal samo plastiko, usnje pa sem pustil celo. Ko sem plastiko zrezal ven, sem usnje zapognil navznoter čez rob plastike in ga zalepil s sekundnim lepilom, da izgleda vsaj malo boljše, kot če bi kar vse skupaj zrezal in pustil robove usnja zunaj na ogled. Žice za stikalo tempomata so že potegnjene skozi clockspring mehanizem, tako da se stikalo samo priklopi na 4-pinski konektor v volanu.

Se nadaljuje...

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost