Zoksterjev Divjak

Legacy - najštevilčnejši predstavnik na naših cestah in njegov "terenski" brat - Outback
Uporabniški avatar
zokster
Uporabnik foruma
Prispevki: 310
Kraj: Šentjur

Re: Zoksterjev Divjak

Odgovor Avtor: zokster » 01. Maj 2019, 18:46

Pojavu se mi je en problemček, ki sliši na ime P0420. Kpri normalni vožnji mi javlja kot pending, če ga pa tiščim je pa confirmed. Prva lambda je stara cca pol leta (denso), pa tud voltaža lepo niha tja do 5V (tud torque ne javlja napake na sondi). Iz auspuha ni vonja po gnilih jajcih. Pač normaln bencinski vonj.

Ko ga pa mal bolj tiščim, mi pa v kabino prnese vonj izpuha. Je možno, da bi bla za to kriva tesnila na kolektorju? Tako al tako pa mam v planu zamenjat komplet tesnjenje izpuha.

Glede konusa: katerega priporočate vzet? Je smotrno z menjavo tesnil reskirat še tistih par evrov pa dat nove vijake in matice? Ter seveda fedrce pri konusu?

Zasledil sem, da znajo matice kolektor/motor delat kar vlke probleme pri odvijanju. Priporoča kdo kak trikec, da se izognem kakem odlomljenem vijaku?

Hvala za vse uporabne informacije!
It's a hybrid. It burns gas and oil!

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Prispevki: 3538
Kraj: Maribor, Slovenia
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 01. Maj 2019, 20:32

Prva / prednja lambda nima prav veliko s P420... To je naloga druge / zadnje lambde, da nadzira učinkovitost katalizatorja. Če ti v kabino pride vonj po izpuhu, pa je zelo verjetno, da ti nekje pušča in to lahko povzroči P0420.

Kar se vijakov in fedrc pri konusu tiče - če so rjavi, je vsekakor smotrno nabaviti nove in jih imeti vsaj na rezervi.

Z vijaki kolektorja jaz kakšnih posebnih problemov (še) nisem imel, se pa je zgodilo, da se je namesto matice odvil cel stojni vijak - ampak to tudi ni nek hud problem. Itak sem imel pripravljene tudi nove stojne vijake in matice.

Vsekakor pa je smotrno vijake pred odvijanjem posprejat z nečim, kar 'topi' rjo - jaz imam 'Schnell-Rost-Löser' iz Bauhausa in je kar učinkovit:
https://media.bahag.com/assets/resp_pro ... 228082.jpg

Uporabniški avatar
zokster
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zokster » 01. Maj 2019, 21:00

Ok. Se je men tud zdelo, da bi lahk blo. Bom vidu al bom menjal kr ko bo premontaža menjalnika pa vsake tulk časa pobrisal napake), al se bom pa prej lotil.

Vijake je boljše dat nerjavne, al so pocinkani ok? Pa je treba dat namenske, al veljajo iz železnine? Govorim za izpuh.

Kje se pa te za kolektor na blok pršrafat dobi? Glede na to, kulk mam ponavad sreče z zapečenimi vijaki, se mi bo zihr to nardil. 8-)

Jz kr v lokalni barvni trgovini od Silcota brake cleaner in rust breaker jemljem. Pocen, pa dobr dela. Čepravnism profesionalc, piše pa gor "for professional use only". :smey

Ka pa konus? Morm bit kej posebej pozorn?

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 01. Maj 2019, 22:18

Jaz sem vse to kupil kar original po Subaru kataloških številkah...

Glede na to, da ti vijaki pri konusu niso ravno navadni vijaki, dvomim, da boš kje dobil nerjavne:
https://www.advancedautomotives.com/ekm ... 7598-p.jpg Stojni vijaki za kolektor - blok motorja pa menda tudi ne smejo biti 'rostfrei', ker se ta z aluminijem ne razume dobro.

Uporabniški avatar
zokster
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zokster » 02. Maj 2019, 06:35

Ok. Grazie! Se prav partsoq, potegnt ven kataloske, pa gremo nasi.

Ja, za rostfrei pa vem, da nista z aluminijem najboljša prjatla. Oziroma sta si zlo dobra. Tak fejst dobra, da ju ne spraviš zlepa narazn. (Izkušnja iz izvenkrmnega mororja tomosaki 4). 8-)

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3577
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 02. Maj 2019, 09:29

Vijake pri konusu sem jaz dal do sedaj še vedno nadomestne navadne M8 iz "bau" štacune. Dve veliki podložki pa original fedro vmes.
Nobenga problema. Seveda fedre ne zategneš "na pas mater" ampak toliko, da se fedra malce stisne, a je še vedno zračnost, da lahko konus miga.

Kupil sem pa tale konusni grafitni vložek, ki je precej cenejši od bilokerga druzga, paše pa direkt:
https://www.ebay.com/itm/Auspuff-Graphi ... Sw-QxcN3ei

Očitno ima toyota isto foro s konusom na izpuhu.

Če pa bi rad na kak drug še cenejši način rešil tole zagato pa kupi flexror:https://www.hild-tuning.de/out/pictures ... rohren.jpg
Bratu sva namontirala 55 ali 60mm velikega (notranja mera).
To lahko doma povariš na mesto konusnega tesnila, pa bo isti drek :)
Določenim starejšim subarujem ta konusna trobenta ali sedlo konusa precej prerjavi. Sam sem moral kar pošteno materjala dovariti, da je spet dosti močna za vragolije na cesti :) Ker ko motor potresava in skače, ta konus/flexror kar dobro dela.
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

Uporabniški avatar
zokster
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zokster » 02. Maj 2019, 09:39

Moram odpret pa pogledat, kak je kaj sedlo konusa. Ker na dihtungah za zadnje lonce, je kr rjavo. Tak da razmisljam, da bom fajn pobrusu, pa mogoče še mal tesnilne mase za izpuh dodal.

Glede na to, da je podvozje na offroadu dostkrat mokro, me tak nič ne preseneča. :smey

Doma nekak tega ne bi sam varil, ker nimam niti izkušenj z varjenjem, niti nimam primernga švasaparata. :mrgreen:

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 02. Maj 2019, 09:53

Pol ti je cenej tudi dražjo dihtungo kupit, in jo doma menjat sam ja :)
Pač naštel sem ti par opcij, ki so lahko ekvivalentne a cenejše.

Ko sem sam iskal "subaru" konusno dihtungo sem našel sam take po okol 25-35€ neglede na to a so ble original al pa fake as china.
Potem sem po merah iskal ustrezno, pa sem tole toyotino našel za takrat nekih ~9,5€ s poštnino vred :thup
Sem pa jaz to kupil za WRX-o, nevem pa če majo drugi subaruji isti fi izpušne cevi tam pri konusu. Sem že pozabil kako je bilo takrat ko sem kupoval (Oktober 2017)

Kar se tiče "matic" pri spoju kolektor glava, do danes na kar nekaj subarujih ki sem jih šraufal, nisem zasledil težav, pa so bili večina samo stare gajbe :D
Matice mal pihneš z WD-jem, par minut kasneje pa M14 nastavek na ragljo ali pištolo, pa mora it dol brez težav. Na vseh do sedaj se mi še ni zgodilo, da bi šel stojni vijak ven namesto matica dol. :thup

Pomoje ni neke panike, seveda pa po pameti :)

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 02. Maj 2019, 18:13

BackW00d napisal/-a:
02. Maj 2019, 09:53
Ko sem sam iskal "subaru" konusno dihtungo sem našel sam take po okol 25-35€ neglede na to a so ble original al pa fake as china.
Original Subaru (44011AE030 / 44011AE031) stane 6,36 USD na Partsouq.com - seveda pa zaradi poštnine nima smisla naročat SAMO te dihtunge.

Dimenzije so 58mm notranji, 68mm zunanji premer in 16mm višina, po http://opposedforces.com/parts/info/44011AE030 sodeč pa bi se naj uporabljala na 'vseh' NA motorjih - od 1.5 Impreze, preko 3.0 / 3.6 Tribece...

Original vijak za ta spoj, vzmet in matica (44059AA010, 44044AA010 in 802008270 / 902350004) stanejo 1,49 USD, 1,44 USD in 0,29 USD (vse x2).

Stojni vijak in matica (800910390 / 800910550) in 902370009 / 902370029) staneta 0,97 USD in 0,62 USD (za H6 x 10).

Po moje je fajn vzet še tesnila med blokom in kolektorjem (44011AG040 , ki stanjejo 2x 13,63 USD.

Kataloške številke veljajo za mojega 3.0. Za druge motorje lahko preverim z VIN-om.

Uporabniški avatar
Kamion
Uporabnik foruma
Prispevki: 580
Kraj: Vipavska dolina

Odgovor Avtor: Kamion » 02. Maj 2019, 21:18

Tale konus sem jaz nabavil na AutoDoc, takrat so prodajali od proizvajalca HJS (83358062) - ta konus naj bi bil sicer za Volvo.
Nekaj takega: https://www.autodoc.si/fa1/7816345
Stol_001.jpg
Vijaki ob konusu se lepo odvijejo, tudi če izgledajo uničeni, jaz sem naredil podobno kot je predlagal @BackWood.
Stol_002.jpg
Glede vijakov na glavah motorja pa, od 6 jih je pri meni 5 prišlo ven skupaj s stojnim vijakom. Ampak ni problema, matico in stojni vijak sem zašraufal nazaj notr in drži. Noben problem, če ne gre matica posebej dol gre pa vse skupaj ven in skupaj tudi nazaj.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Without breakdowns, crashes, problems and mishaps stories would simply be boring. http://83.212.82.150/poraba/PorabaTxt.png

Uporabniški avatar
zokster
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zokster » 03. Maj 2019, 09:11

Hvala za vse nasvete in vlit pogum. Hahahah. Se bom lotil te dni enkrat, pa poročam kak bo šlo.

Uporabniški avatar
zokster
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zokster » 03. Junij 2019, 19:51

Zdi se mi, da mi je uspel utopit trobljo. Par dni zdajle se je še nekaj mučla zvoke spuščat, zdaj pa je umrla. :lcry Naj počiva v miru.

Se komu slučajno kaka valja doma, pa jo zamenja za kak sixpack ali pa kaj podobnega?

Kam bi jo blo optimalno namestit? Mislte, da bi bla med hladilnikom in sprednjo mrežo preveč na udaru dežja in prša spredaj vozečih avtov? Seveda bi jo dal v črno barvo. :smey

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 04. Junij 2019, 07:21

Jaz jih imam spredaj pod masko, tele rdeče pocenske troblje https://www.ebay.com/itm/2-Pcs-12V-Supe ... Swrn9cmgjg

Zvok imajo katastrofalen sicer, ampak delajo kljub dežju ki jih zaliva.

Če bi raje imel lepši zvok priporočam kaj v tej obliki https://www.ebay.com/itm/12V-Car-Motorc ... c370a2266f

Najbolje pa je itak it nekam na odpad pa eno snet z enega avta za 5-10€...
Ploze so ponavadi v paru, da imajo bolj prodoren zvok zaradi dveh interfirajočih frekvenc.

BTW, a napako P0420 si rešil s pretesnitvijo izpuha?
Sam sem to isto napako na moji WRX-i odpravil s "podložko" zadnje lambde.

Uporabniški avatar
zokster
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zokster » 04. Junij 2019, 10:47

Ma rajši dam forumašu dva sixpacka, pa ga skupi spijem,a pa še mal počvekama, pa mogoče svet rešma, kot pa odpadu 5-10€! :smly

Ne še. Sem bil na preventivnem tehničnem, pa so mi še na mojo željo pline zmerl, pa je vse ok. Tak da predvidevam da je to to. Če ne pride pa na lambdo distančnik (sam to bo problem konektor spravt narazn, ker je tak stiščan tam notr v sredini v treh krasnih, da je kr jeba z rokami zravn pridet). Z eno še gre, z dvema je pa tesno. tak da zaenkrat pač vsake tulk časa resetiram, pa je mir. Sej to je treba sam kadar ga nad 5k poženem.

tesnilke bom menjal zdejle skupaj z zadnjimi kolesnimi lagri, ko bo že avto glih na liftu.

Uporabniški avatar
zokster
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zokster » 05. Junij 2019, 21:51

Tak. Gume naročene. Čeprav bi jih dobil za 70 centov ceneje pr lider pnevmatik, sem se odloču, da jih bom vseen pr živicu raj vzel. Če kej ni vredu, se lahk do Velenkovca zapelem, pa mu jih v glavo zabrišem. :D

https://www.gume-zivic.si/yokohama/215- ... 98h-e.html

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost