Subaru Outback '08 - DIESEL

Legacy - najštevilčnejši predstavnik na naših cestah in njegov "terenski" brat - Outback
Odgovori
at_sub
Novinec
Prispevki: 4

Re: Subaru Outback '08 - DIESEL

Odgovor Avtor: at_sub » 11. Junij 2018, 14:23

Lučke, Diesel motor, Forester 2008 - relacije cca 5 km, občano vikend 100 km : Z lučkami in DPF filtrom sem imel tako zgodbo : Jeseni je PDF lučka sem pa tja utripala, ob relaciji ugasnila. Ob prihodu na smučanje - relacija , cca 350 km - vse OK, t zun cca - 15oC (doma je avto v garaži, ni vplivov zunanje T) . Čez teden smo parkrat prižgali avto (avto je zelo težko vžgal), lučka PDF začela utripati. Glede na to, da iz Dolomitov nimaš kje dati gasa, je lučka začela svetiti, prižgali sta se še lučki ESP in motor - kar naj bi bilo normalno? Avto je delal, se mi pa zdi da je imel malce manj moči. Ob prihodu na avtocesto in vožnji s cca 140 km/h je avto zaživel normalno (odzivnost gasa, ... ), tako da smo brez problemov prišli domov. Doma sem snel napajanje iz akumulatorja - ugasnile so se vse ostale luči razen PDF, katero so zresetirali na servisu. Glede na to, da je še vedno zunaj težko vžgal, sem naročil pregled/zamenjavo vžigalnih sveč .. menda ni delala niti ena ... Od takrat PDF lučka še ni zasvetila .. Ali je možno, da je to povezano ?

Uporabniški avatar
strumf666
Član Subaru kluba
Prispevki: 3481
Kraj: Krško

Odgovor Avtor: strumf666 » 11. Junij 2018, 14:25

Glede ročke na prtljažnih vratih, jes sem na mojem zadevo z zunanje strani rešil. Pod ročko sem konkretno našprical (malo se vidi, kje je ročka vpeta, malo na pamet, in sedaj deluje normalno).

Uporabniški avatar
klemz
Član Subaru kluba
Prispevki: 4623
Kraj: Fužina

Odgovor Avtor: klemz » 11. Junij 2018, 16:46

Kar se tice grelnih svec je res. Sem imel na dizlu enako tezavo. Na uradnem pripravi 600€ oz preveri v moji temi.

Uporabniški avatar
Nightwish
Uporabnik foruma
Prispevki: 180
Kraj: Slov. Bistrica - Celje

Odgovor Avtor: Nightwish » 01. September 2018, 16:16

Torej, avto je preživel dobrih 1.200 km poti letnega dopusta brez zapletov... :reli

Tik pred odhodom ga je doletela še menjava kolesnih ležajev, ki so pridnu tulili že kar lep čas, prav tako sem uspel dobiti in zamenjati grelne svečke po smešno ugodni ceni.
Prav tako mi je končno uspelo, da sem dal obnoviti napihnjena in oluščena platišča ter dobiti še en set platišč za zimske gume. :hug

#Update
Moja opažanja, ki se vlečejo še iz obiska in priklopa na računalnik pri pooblaščencu v Mariboru: :unam
- ne deluje mi osvetlitev stikal na sredinski konzoli - so pri brskanju po armaturi kje izklopili kakšen konektor in ga pozabili potem vklopiti nazaj?
- zelena lučka na armaturi za prižgane žaromete: verjetno je povezava z osvetlitvijo armature, saj zatemnitev števcev ne deluje (pozna kdo bi znal popravit?)
- nekako se je nekam prikradel en elektro škrat: ne delajo mi meglenke (ne prednje, ne zadnje), prav tako mi ne deluje osvetlitev zadnje tablice (in ja, ravno danes sem pregledal VSE varovalke desno pod volanom in so b.p.)

Varovalka v motornem prostoru pa je druga uganka. Bi kdo vedel, za kaj je tale rdečkasta 45A "blok" varovalka? Namreč je prekurjena in po eni uri guglanja mi je jasna samo ena stvar... Da očitno ne znam več tko dobro iskat po netu :smly
IMG_0767.jpg
IMG_0768.jpg
IMG_0769.jpg
IMG_0771.jpg
Bi vedel kdo kako se ji reče in čemu sploh služi? Kje jo sploh kupit?
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Those who have never truly lived can never truly die!

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Prispevki: 3538
Kraj: Maribor, Slovenia
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 01. September 2018, 16:42

A ti nič ne piše na notranji strani pokrova te škatle z varovalkami?

Varovalko pa, če ne drugje, kupiš / naročiš na Subaru pooblaščencu. Vsekakor je nekaj priključeno preko te varovalke.

Uporabniški avatar
Nightwish
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: Nightwish » 01. September 2018, 17:07

:facepalm

Itak, v vsem tem skakanju okoli varovalk nisem niti pomislil na to, pokrov sem samo položil tja nekam iz vidnega polja. Pod pokrovom je shema, na kateri piše za to varovalko "SBF No.9". Zdaj pa vedi, kaj bi to bilo! V knjižici vozila ni nič o tem...

Je pa še dobra, da si omenil, da sem vsaj še enkrat odprl pokrov motorja, ker sem namreč pozabil klešče spodaj :roll:
Glede na to, da je vikend, do ponedeljka itak nimam več kaj za počet tam okoli varovalk :unam

Hvala!

P.S. Glede na to, da je za ostale varovalke tko lepo napisano, za kaj je katera, a obstaja še kakšna shema, za kaj je kateri rele in še te preostale varovalke?

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 01. September 2018, 17:23

Rele poleg te varovalke je 'glow relay'. Zelo možno, da tudi ta varovalka za žarilne svečke.
subaru_diesel_fusebox.jpg
Kaj bolj točnega pa zaenkrat še nisem našel...

Matija
Uporabnik foruma
Prispevki: 49

Odgovor Avtor: Matija » 01. September 2018, 17:50

Tudi jaz mislim da je od grelnih svečk. Če jo še potrebuješ jih imam nekaj na zalogi.

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 01. September 2018, 17:54

Hmm... Jaz bi rekel, da je 'SBF-9' = 'GLOW FUSE' (mimogrede, SBF pomeni 'slow blow fuse'):
glow_relay1.jpg

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 01. September 2018, 19:50

Če boš naročal - Subaru kataloške številke za te 'glavne' varovalke (main fuse):
  • 45A - 82233AA001 - 2,90€ (ta se uporablja samo v dizlih)
  • 30A - 82211FC030 - 2,80€
  • 50A - 82211FC150 - 7,30€
  • 60A - 82211FC160 - 5,40€
  • 120A - 82211FC120 - 7,30€ (to je tista, ki je pritrjena z vijaki)
Cene so iz https://www.teile-profis.de/.

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator
Prispevki: 6253
Kraj: Črnuče

Odgovor Avtor: nebivedu » 01. September 2018, 20:40

Mislim da imam jaz ene par takih doma. Sicer ne vem če ravno 45, bolj bo 50A. Če se mimo oglasiš, ti dam ene 2.
Ko nekaj začneš in ko spoznaš, da ti je zelo všeč, dokončaj. Če pa spoznaš, da čutiš odpor, zamenjaj in pojdi drugam. Bolje izgubiti eno leto kot pa vztrajati v nečem, kar te ne veseli.

Uporabniški avatar
Nightwish
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: Nightwish » 02. September 2018, 08:38

Hvala za ponudbe in pomoč. Zadnje čase zelo redko na relaciji proti prestolnici in kolikor vidim, je sama cena nove varovalke toliko kot poštnina :unam Vas obdržim v rezervi! :thup ;)

Glede na to, da se bog ve kako dolgo že vozim s prekurjeno, bo počakalo še do jutri, ko je delovni dan in jo skušam poiskati v Celju v eni od trgovin z avtodeli. Upam, da bodo vedeli, kaj sploh hočem oz. da bodo imeli pravo moč na zalogi... :smly

Čist tko eno laično vprašanje, ko je že ravno @nebivedu ponudil 50A: je lahko kaj fejst narobe, če bi tisto not vtaknil namesto 45A? VEM, da se sicer to ne počne, ker če jih kuri, je potem problem drugje, vendar vseeno...
Pa itak nimam toliko časa, da bi sam razkopaval po avtu in iskal tistega škrata, tko da bom verjetno za ostale elektro "malenkosti" obiskal kar avtoelektričarja.

Uporabniški avatar
gassa
Član Subaru kluba
Prispevki: 278
Kraj: ZREČE

Odgovor Avtor: gassa » 02. September 2018, 09:00

To varovalko skuri ce je ena ali vec grelnih sveck hin.

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 02. September 2018, 09:18

Nightwish napisal/-a:
02. September 2018, 08:38
Glede na to, da se bog ve kako dolgo že vozim s prekurjeno, bo počakalo še do jutri, ko je delovni dan in jo skušam poiskati v Celju v eni od trgovin z avtodeli. Upam, da bodo vedeli, kaj sploh hočem oz. da bodo imeli pravo moč na zalogi... :smly
Glede na to, da je skurjena, ni nobenega razloga, da bi morala biti na svojem mestu, tako da jo lahko mirno neseš zraven v trgovino pokazat...

Malo močnejša (npr. 50 namesto 45) varovalka ne bi smela povzročati težav, pri dosti močnejši pa se že lahko zgodi, da bo namesto varovalke scvrlo kak kabel.

Uporabniški avatar
Nightwish
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: Nightwish » 06. September 2018, 20:50

Ok, misterij okoli varovalke rešen 8-)

Da bi našel novo, sem v ponedeljek preiskal vse(!) avtotrgovine in avtoservise v Celju (pa še marsikak drug vir sem uporabil), vendar je ni za dobiti pa če se na trepalnice postaviš! Na koncu je ostala le opcija, da bi se varovalka naročila pri pooblaščencu.

Nazadnje sem naletel na starega avtoelektričarja s cca. 40-letnimi izkušnjami, ki mi je predlagal preprosto rešitev... Sicer ni najlepša, a je po njegovi izjavi povsem ok.... Varovalko je preprosto "zalotal". Za dvomljivce kot sem tudi sam, me je potolažil, da po prej cin popustil, kot bi kaj drugega skurilo. Varovalko sem namestil nazaj in se že lepo vozim brez rumenih lučk na armaturi :rock 8-)

Zdaj pa bom verjetno taistega mojstra poprosil, da mi pregleda še števec in skuša popravit ostale "malenkosti" :smrk

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost