Problem klima

Subarujev predstavnik razreda SUV
Odgovori
Uporabniški avatar
kruster
Uporabnik foruma
Prispevki: 132

Re: Problem klima

Odgovor Avtor: kruster » 08. Julij 2021, 22:39

r134a.jpg
zgoraj je diagram , ki ponazarja delovanje klimatske naprave v avtu, razvidni so tlaki in temperature (skala tlakov je v absolutni vrednosti zato je treba odšteti 1bar - zračni tlak)
ugotavljanje , ali je dovolj plina:
meriti tlak uparjanja , tako vemo na kateri temperaturi plin spreminja agregatno stanje iz tekoče v plinasto (5°C cca 2.5bar)
meriti temperaturo sesalne cevi , ki je toplejša za cca 5°C od temperature uplinjanja , torej 10°C

ugotavljanje ali je v sistemu preveč plina:
meriti tlak kondenzacije , ki nam pove , pri kateri temperaturi se plin utekočinja
pomeriti temperaturo cevi , ki prihaja iz kondenzatorja , ki ne sme biti hladnejša kot 10°K od temperature utekočinjanja, kajti sicicer je tekočega hladiva preveč , ki zavzema preveliko površino kondenzatorja in nam visoki tlak izklaplja sistem (možen vzrok vaših težav)

dober mojster že z otipom cevi diagnosticira stanje

avtomatske klime imajo kompresorje s spremenljivim pretokom ali pa na sesalni strani vgrajen termični ventil , ki mu duši pretok ob nizki temperaturi
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 4501
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 09. Julij 2021, 13:38

kruster napisal/-a:
08. Julij 2021, 22:39
r134a.jpg
dober mojster že z otipom cevi diagnosticira stanje
3/4 "mojstrov" so danes vulkanizerji, ki znajo zgolj nabit gor priključke in štartat mašino. Vkolikor spušča mogoče z lučko preverijo kje pušča, pa mogoče kak o-ring zamenjajo na vsake par mescev, to je pa to. Povprečen avto"klimar" nima pojma kako klima dela in kaki pritiski bi moral biti kje...

Sem jih par vprašal, če imajo o-ringe za klimo, pa so večina vlekli ven škatle iz Lidla ali Interdiskonta :facepalm

Če želiš prave klima nasvete moraš nekoga dobit, ki se profi s tem bavi (in bolj kot ne zgolj s tem) ali pa najti mojstre hladilne tehnike za skladišča/trgovine. Tam ni "mašin" in nalepk kolk g plina rabi sistem, ker so sistemi delani po potrebi, glede na to koliko velik je hladilni prostor naprimer v trgovini.
Tisti bodo tudi avto merili s termometrom da bodo napolnili optimalno količino plina da bo temperatura na evaporatorju optimalna. Oni povečini niti nimajo tehtnic in merilnikov da bi merili volumensko količino kolk so napolnili v sistem. Oziroma določeni imajo, uporabljajo pa ne.
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

romand
Novinec
Prispevki: 13

Odgovor Avtor: romand » 13. Julij 2021, 18:24

Tudi pri meni je podoben primer. Forester 2007 bencinar, klima občasno (ne)deluje.
Ko vžgem motor in odpeljem, klima deluje (piha hladno), po določenem času ( od par minut do 1 ure) pa preneha hladiti (piha toplo oz. zunanji zrak).
Če pustim klimo prižgano, se zadeva ne popravi (ne hladi). Če klimo ugasnem in pustim stati nekaj časa (2-3 min), ter jo ponovno prižgem, začne hladiti in spet se zadeva ponavlja (nekaj časa hladi in preneha).
Plin so dodali, barvo tudi, zamenjali so kondenzator a še vedno isto. Po zadnjem posegu (menjavi kondenzatorja) je 2 uri stal pred delavnico s prižganim motorjem in brezhibno hladil. Ko sem se usedel v avto in odpeljal, je po 1 minuti prenehal hladiti.
Sklopka na kompresorju deluje. Morda kakšna ideja, kaj še preveriti. Ali je možno, da je kompresor v okvari.

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Prispevki: 3962
Kraj: Maribor, Slovenia
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 13. Julij 2021, 21:42

Da bi sam kompresor, ki je čista mehanika, bil tako muhast, si težko predstavljam...

Elektromagnet sklopke - ta bi se lahko pregreval in bi, recimo, ob dovolj visoki temperaturi izgubil kak kontakt ali kaj podobnega. V tem primeru takrat, ko klima ne hladi, ne bi več bilo tistega značilnega klikanja, ko se sklopka vklopi.

Druga varianta je, da je sklopka že tako izrabljena, da zgubi mehanski kontakt ko se segreje. Sicer bi v tem primeru pričakoval kar nekaj neprijetnega cviljenja in škripanja (pri meni je klima sicer še delala, ampak je sklopka po malem že drsela in zvok je bil precej očiten).

Kaj tretjega se pa ne spomnim... Morda še kak senzor pritiska?

Uporabniški avatar
strumf666
Član Subaru kluba
Prispevki: 3749
Kraj: Krško

Odgovor Avtor: strumf666 » 14. Julij 2021, 02:29

Mislim, da je na evaporatorju senzor zamrzovanja, načeloma bi tudi ta lahko izklapljal klimo, če ne deluje ok.

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 14. Julij 2021, 08:25

To se je nam dogajalo na imprezi 1996. Delala pa ni, pa si resetiral pa je spet mal delala pa spet ni...

Podoben primer je takrat mislim da uporabnik Thomas22 rešil z nekim podlaganjem sklopke. Ker je ugotovil da sklopka drsi.
(sklopke od kompresorja, se razume).

To bi moral sicer merit z voltmetrom, ali probno lučko na signalu sklopke, da bi videl, če signal do sklopke prekine ali ne:
1. Če ga prekine, potem je napaka nekje drugje, verjetno bi lahko bil to ta senzor zamrzovanja ali presostat(senzor tlaka v sistemu klime).
2. Če ga ne prekine, kompresor pa ne vrti pa je defenitivno problem v sklopki.

Če kompresor vrti, piha pa toplo pa je problem v evaporatorju samem, ali je tam vlaga, ali je kaj zabito. Sem že večkrat slišal da so vlekli ven iz sistema raznorazne kose čistilnih krp, ostankov o-ringov itd...

romand
Novinec
Prispevki: 13

Odgovor Avtor: romand » 14. Julij 2021, 14:02

Bil sem pri mojstru avtoelektričarju (nekdo mi ga je priporočil), ki je ugotovil, kar ste večina predvidevali v vaših odgovorih. Sklopka kompresorja. Zagotovil mi je, da lahko to popravi in ni potreben nov kompresor. Bomo videli. Sporočim, ko bo opravljeno.
Hvala za dobre nasvete.

Grab1825
Novinec
Prispevki: 15

Odgovor Avtor: Grab1825 » 21. Julij 2021, 11:12

Tudi meni je pravkar crknila na dopustu, najbrž je kompresor ker spušča čudne zvoke ko vklopim klimo, pa tudi cev pri kompresorju ki gre proti kabini je topla, sem preveril.
Ko pridem prekuhan iz dopusta ga bom dal preverit😅, drugače pa če ga ima kdo za foresterja sg 2.0 02 letnik, me pa zanima

Uporabniški avatar
janko
Član Subaru kluba
Prispevki: 82
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Avtor: janko » 21. Julij 2021, 16:54

LP

Super vidim, da ste fantje še aktivni ! Nič še nisem naredil, a se je vmes nabralo, kar nekaj odgovorov da bom se lotil sam...Ker sem štromar bo malo lažje. Vem da ko ne dela klima, sklopka klime miruje( stoji). Torej to merim ali ja štrom in kdaj?
Najti moram te senzorje in ji preveriti. Morda je dobro preveriti ali so vsi kontakti in spoji v redu ? Plin bo na koncu.Lučko si bom kupil in jo bom potem imel za skozi.... Pred leti sem mortiral klime tako da manometre imam... Kar pa nimam pa imajo v EMPOR Leskovškova, Lj.
Res pa je da ko sem hladen motor štartal slišim parkrat cviljenje, a to so lahko tudi jermeni. To še preverim. Pa veliko volje bo treba in bo šlo.Ni mi toliko nujno a je še čeli avgust ko bo še lepo toplo... Sporočim ko bo kaj novega. Klima mora delovati celo leto !! In vsem hvala za dosedanjo podporo. :tools :tools

Janko

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 21. Julij 2021, 19:46

Janko ne sekiraj se...če ne prej boš nasledjo sezono (2022) ko bo zopet vroče ratalo tam začetek Julija, mogoče že Maja prišel po kak nasvet :)

Sej veš, klimo rabiš sam ko je vroče, to pa ni tako dolgo :D

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost