ORLY napisal/-a: ↑07. Maj 2022, 11:03
Bravo majstori

Ta sistem je bil med WW2 popularen v VB, ko je bilo pomanjkanje goriva. Premog bi isto funkcioniral?
Še bolj so to uporabljali v Nemčiji. Premog deluje, a moraš gorivo malo navlažiti. Podobno delujejo koks baterije v jeklarnah, kjer iz premoga delajo generatorski plin, oziroma, včasih so temu rekli "mestni plin", ker so ga uporabljali največ v Angliji v času industrijske revolucije za razsvetljavo. Plin ki nastane ni samo ogljikov monoksid, temveč je zraven še plinasti vodik, približno 3:1 za CO. Iz tega plina so v nacistični Nemčiji med II. svetovno vojno sintetizirali bencine in dizelsko gorivo (premoga so imeli na voljo dovolj po rudnikih Nemčije in Šlezije) po Fischer-Tropschovem postopku.
Tak postopek uplinjanja lahko izkoristi malo slabše premoge, tudi šoto v sili. Važna je le nizka vsebnost žvepla. Z odkritjem velikih polj zemeljskega plina je ta industrija počasi zatonila. Danes kuhajo premog največ jeklarne za pridobivanje koksa in nekatere panoge kemijske industrije, ki še uporabljajo generatorski plin za sintezo ogljikovodikov.
Uplinjanje premoga za gorivo, bi bilo po mojem po današnjih maloprodajnih cenah premoga kar drago, in dvomim da bi se splačalo. Še uplinjanje lesa bi bilo dvomljivo ekonomično. Pri nas je prm bukovih drv (svežih, ne sušenih, na metrce) 80 eurov, plus dostava. Sam sem preklopil na toplotno črpalko za ogrevanje že pri ceni 65 eur za prm. Pa mam uplinjevalni kotel (dela točno po enakem postopku kot Krusterjev generator plina, le da nastali plin sežge takoj v izgorevalni komori).