Izkušnje s pnevmatikami

Zanimivo in koristno znanje
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator
Prispevki: 6242
Kraj: Črnuče

Re: Predelava in homologacija XVja

Odgovor Avtor: nebivedu » 05. November 2019, 09:18

To kar ti trdiš za advan, jaz trdim za yokohamo geolandar AT, ne morem pa za BFG ali kakšne druge AT gume. Vsaj 8 kompletov sem zvozil z yokohamo (pa sem jih verjetno več, ker sem samo na outbackih imel 4 komplete, prej sem jih pa še na foresterjih gonil). Ni bilo problema vozit pozimi 130 po avtocesti. Po zasneženi avtocvesti sem se vozil v MB na faks večkrat na teden.
Z Yoko sem se odpeljal pa povsod, po celem snegu, po ledu, po pomrznjenih cestah, brez enega problema. Moraš pa računat, da yokohame AT dajejo na nove landcriserce tudi v kanadi, kjer imajo ogromno snega, pa se tam vozijo brez problemov. Niso pa to gume za nekoga, ki bi rad hitro speljeval in norel čez ovinke. Niso niti namenjene temu. So kompromis, da se lahko v vsakem vremenu, v vseh pogojih, normalno odpelješ.

BFG sem imel, sicer v dimenziji 240/80/15 (30x9.5x15), z njimi naredil okoli 100k kilometrov, ampak počasi (hitro tudi ni šlo z 1.6 motorjem in takimi gumami). Imel sem tudi MT gume na avtu, pa smo se vozili na Menino, tudi na mrzlico sem prilezel po zaledeneli poti (večji problem je bil potem dol). Pa tiste MT sploh nimajo lamel, so gladke.

Ne moreš pa primerjat hiluxa s subarujem. Hilux ima skoraj še enkrat toliko teže, samo zadnji pogon in priklopljiv prednji, visoko težišče in na splošno je kapelca proti subaruju. Že s stališča samo zadnjega pogona so pozimi BFG AT gume brezveze na takem avtu. Z yokohamo bi bilo malo drugače, ker imajo ogromno silice v gumi, še vedno je pa teža tista, ki najbolj vpliva.

Ima pa v sloveniji največ vpliva kje tako gumo kupiš, kako je bila shranjena in če je sploh original. Jaz sem jih vedno kupoval pri uvozniku in so bile vedno dobre. Nekateri so kupovali pri gume-direkt in podobnih prodajalcih in so imeli probleme. To ti bo pa Thomas najbolje povedal, ki je z gumo naredil 20k, pa se ni več držala ceste, moje so imele pa 50k, pa so bile na otip moje orenk mehkejše.
Ko nekaj začneš in ko spoznaš, da ti je zelo všeč, dokončaj. Če pa spoznaš, da čutiš odpor, zamenjaj in pojdi drugam. Bolje izgubiti eno leto kot pa vztrajati v nečem, kar te ne veseli.

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3568
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 05. November 2019, 10:46

Te zgodbe se spomnim ja...

A so drugače sploh BF AT ter Geolandar AT v istem košu, ker profila mi namensko ne zgledata ista...
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

aleks
Uporabnik foruma
Prispevki: 795
Kraj: Ravno Brdo

Odgovor Avtor: aleks » 05. November 2019, 11:36

Bost napisal/-a:
04. November 2019, 12:16
in, se kaj voziš po dežju te dni? Lahko poveš iz prve roke ;)
Ja valda, vsak dan. Vsak dan tud cca 10 km makadama in kamenja. Gre tko kot mora, mal moraš pa tudi pazit - zarad mokrega listja.

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator

Odgovor Avtor: nebivedu » 05. November 2019, 16:19

BackW00d napisal/-a:
05. November 2019, 10:46
Te zgodbe se spomnim ja...

A so drugače sploh BF AT ter Geolandar AT v istem košu, ker profila mi namensko ne zgledata ista...
Ja, obe gumi naj bi bili v istem košu. 20% off road in 80% ceste
Ko nekaj začneš in ko spoznaš, da ti je zelo všeč, dokončaj. Če pa spoznaš, da čutiš odpor, zamenjaj in pojdi drugam. Bolje izgubiti eno leto kot pa vztrajati v nečem, kar te ne veseli.

Uporabniški avatar
klemz
Član Subaru kluba
Prispevki: 4617
Kraj: Fužina

Odgovor Avtor: klemz » 05. November 2019, 16:54

BFG KO2 so sam 80/20? Grabberce AT3 so 50/50 in še "officially approved for winter use" , prejšne ContiCrossContact AT so ble tud 50/50 in mišljene kot letne (v snegu boh pomagej).

Uporabniški avatar
klemz
Član Subaru kluba

Izkušnje s pnevmatikami

Odgovor Avtor: klemz » 05. November 2019, 17:08

Ker je debata v XV temi precej zašla, odpiram tole temo.

Sam sem jih že kar nekaj probal.

- Yokohama G012 (225/65r17) OB 2011
Po mokrem in terenu super, sneg srednja žalost ampak s subarujem gre.

- ContiCrossContact AT (205/70r15) CRV RD1
Teren bolano dobra, na mokrem treba bit previden, sneg je no-go. V hrib sicr greš ampak pot dol je...

- Matador MP72 Izzarda A/T 2 (205/70r15) CRV RD1
Tale guma me je pozitivno presenetla. Za sabo ima cca. 30.000km in je še vedno v vseh pogojih odlična ter brez nekih znakov obrabe. Tudi v snegu in plundri ni težav.

- Toyo OC (215/75r15) T4 Syncro
Sprobana v dežju in je držala. Drugih izkušenj nimam, ker sem vozilo prej prodal.

- General Grabber AT3 (235/55r17) Audi A4 AR
Odlična guma glede na to, da je 50/50. V mokrem in na terenu nimam pripomb. Škoda ker nisem zime z njo dočakal.

To so moje izkušnje z AT gumami.

PS: Grabberca in MP72 imata simbol gore s snežinko.

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator

Odgovor Avtor: nebivedu » 05. November 2019, 17:11

Prejšnji model so oglaševali kot 20% off road 80 on road. KO2 pa oglašujejo kot 50% off road
The All-Terrain T/A KO2 is intended for 4x4 drivers who split their time on- and off-road. BFGoodrich suggests that it’s the right tire for trucks and SUVs that travel off-road up to 50% of the time.
Na KO2 dajo sedaj tudi 6 let garancije. (ne vem če pri nas)

Na G015 od yokohame pa 60.000 milj garancije (tudi ne vem če pri nas)

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator

Re: Izkušnje s pnevmatikami

Odgovor Avtor: nebivedu » 05. November 2019, 18:46

Bom samo za lastne subaruje pisal. Sprobal sem namreč več subarujev z več različnimi AT gumami.

1x subaru forester 1998 - 205/70/15 general grabber at guma je neka srednja žalost. Na srečo sem imel v Maroku 2 rezervni general grabber HT, ker sem jih rabil, ko sem zluknjal at gume.

3x Subaru forester 1998, 1999 in 2001 - 205/70/15 yokohama geolandar ATS G012 - dobra povsod razen na pomrznjeni plundri, kjer si se odpeljal, malo bolj narezana od G015, da se po blatu lepše pelje, ampak slabša na snegu kot G015, ker ima manj lamel.

1x subaru forester 1998 - 195/80/15 yokohama geolandar ATS G012 - tudi v plundri se je obnesla, ker je ožja in je prej prišla do tal skozi sneg. (pa poraba goriva je padla, ker je ožja guma)

3x subaru outback 2005 in 2006 - 215/65/16 - yokohama geolandar AT G015 - edino da sem obstal, je bilo na 902, ko sem hotel v celca rint in sem zapeljal v jamo odtoka pod snegom. Meni so se odlično obnesle v snegu, blatu in makadamu. Tudi na mivkastih plažah se da lepo voziti (po Sardiniji). Za po suhih ter mokrih cestah je tudi odlična, kaka plundra zna malo presenetit. Ni pa to guma za noret. Če voziš normalno, bo povsod dobra.
Z enim kompletom sem odpeljal Ukrajino 2017, pa sem eno presekal na boku. Zapel ob skalo, ki mi jo je terenec pred mano grdo obrnil, da je bila ostra stran pokonci. Gumo lahko samo pohvalim. Še enkrat pa poudarjam, da ni za take, ki bi radi noreli skozi ovinke.

Uporabniški avatar
klemz
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: klemz » 05. November 2019, 19:07

Med grabber at in at3 je ogromna razlika. So jih kritike in izkusnje izucile (imas graf na njihovi strani).

Uporabniški avatar
ORLY
Uporabnik foruma
Prispevki: 110

Odgovor Avtor: ORLY » 05. November 2019, 19:57

Če ni samo AT debata, bi pristavil še moje izkušnje :sm
Legacy bp priučen terenec...letno delam po 20-25kkm, dim.205/55/16
letne gume uniroyal rain expert3; suha in mokra cesta odlično(tud makadam pa kak travnik zaorat ;P ),samo robove pa kr pobira. Hribovska vožnja pač...
zimske gume michelin alpin 6; sneg jo ne sekira(suh al pa moker), v dežju super, blato, razmočena trava ji ne dela ovir. Pogrešam mal več bočnega gripa, je pa zato fina za kontroliran drift :thup , pobira jo pa kar.Natlačene imam na 2.8 bar.
Zaenkrat nadpovprečno zadovoljen 8-)

UsaXV
Uporabnik foruma
Prispevki: 92

Odgovor Avtor: UsaXV » 05. November 2019, 19:59

Moje AT, ki so gor na XVju so po filingu bolj mehke. Ravno sedaj sem vozil po nalivu, luže odnese kot za hec, oprijem pa tudi v ovinkih super. Je pa vse stvar perspektive vozila. XV ni voz, ki bi ga tiščal. Ni hiter, ni vzburljiv, volan nima neki feedbacka, menjalnik bolj tako tako, motor pa tudi nobena raketa. XV res ni avto, ki bi mu ugajala hitra vožnja in mu za svoj namen AT gume odlično sedejo. Do nekega normalnega limita, ko je za ta avto vožnja še ok, tudi gume zdržijo. Čez ta limit, ne ugaja pa ne avtu ne gumam, noben od njiju ni za noret po cesti. Če ga pa že odnese, ga pa zelo enakomerno in uravnoteženo, da ni panike sploh.

Na neki močnejši zadevi, z nižjim težiščem, bi bile AT gume res bolj nesmisel.

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator

Odgovor Avtor: nebivedu » 05. November 2019, 20:19

V bistvu od subarujev imajo nižje težišče samo še formule. :twisted:

Uporabniški avatar
Kanumlc
Član Subaru kluba
Prispevki: 693
Kraj: Vojsko nad Idrijo

Odgovor Avtor: Kanumlc » 05. November 2019, 23:03

To definitivno ne, da bi se z AT gumami norelo. Niti ni namenjena hitrim vožnjam.
Kar zase govorim je to, da pri dinamični vožnji naj nebi bilo takih presenečenj, da bi te kar odneslo.
Recimo, dam primer cesto med Godovičem in Idrijo (Zala) ima dosti takih ovinkov, kjer je plast asfalta različna. Tako, da lahko takoj občutiš ali so gume dobre v mokrem ali ne.
Govorim o hitrosti od 50 do 60km/h.
Vozim skoraj vsako leto drugo znamko pnevmatik. Ja, rad raziskujem različne proizvajalce in to ne več dragih in znanih proizvajalcev.

Na začetku sem se držal Michelin letnih Energy saver in zimskih alpin. Bile so odlične, ni kaj reči. Edino letne so se poznale naslednje leto, da niso več tako dobro držale. 205/55/16

Potem sem šel na Nokian, večinoma zimske. A3, wr d4 in še kakšna. Zelo zadovoljen. Wr d4 so naslednjo zimo že bolj izgubljale oprijem v mokrem v primerjavi z drugimi istega proizvajalca. 205/55/16 in 225/55/17

Letne sem vozil Uniroyal rainsport2. Bile so vrhunske! V Zali nisi niti malo občutil slabega asfalta pri dosti višji hitrosti. Gume sem pa tudi v 4rih mesecih zradiral. Rainsport3, so bile že slabšega oprijema kot 2ka. 225/45/17

Continental AllSeasonContact, odlična guma v mokrem in snegu, le ledu ni marala. 225/55/17

Nato letne Nankang sp7. Odlične glede cene in oprijema. Po drugem letu skladiščenja, sem jih letos ponovno nataknil, da sem poštukal zadnja 2meseca. Moram pa reči, da na koncu z slabim 1mm profila so še zelo dobro grabile po tem nalivu. :thup 225/60/17

Zimske Falken eurowinter hs01, solidne. Pozimi ok, poleti pa zgubljale oprijem v mokrem. 215/60/17 in 205/55/16

Ta teden sem pa začel z zimskimi gumami ZEETEX WH1000. 225/55/17

Vse gume, kar jih zadnje čase kupujem gledam, da imajo obvezno oznako B za mokro.
In lahko rečem, da me ni še nobena razočarala oz. da bi bil podatek o oprijemu za mokro napačen.

Jackqb
Novinec
Prispevki: 16

Odgovor Avtor: Jackqb » 06. November 2019, 08:34

Ma kdo izkušnje z FALKEN WILDPEAK A/T3WA?

Razmišljam da bi jih dal na foresterja...

Uporabniški avatar
klemz
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: klemz » 06. November 2019, 10:56

Jackqb napisal/-a:
06. November 2019, 08:34
Ma kdo izkušnje z FALKEN WILDPEAK A/T3WA?

Razmišljam da bi jih dal na foresterja...
Tole pa preveri na kaksnem USA forumu oz. facebook grupi.

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov