Tlak v pnevmatikah

Zanimivo in koristno znanje
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator
Prispevki: 6257
Kraj: Črnuče

Re: Tlak v pnevmatikah

Odgovor Avtor: nebivedu » 22. Januar 2017, 21:23

poleti polnim gume 2.5 bara, pozimi 2.1, na snegu 1.8 bara.
Ko nekaj začneš in ko spoznaš, da ti je zelo všeč, dokončaj. Če pa spoznaš, da čutiš odpor, zamenjaj in pojdi drugam. Bolje izgubiti eno leto kot pa vztrajati v nečem, kar te ne veseli.

Uporabniški avatar
strumf666
Član Subaru kluba
Prispevki: 3482
Kraj: Krško

Odgovor Avtor: strumf666 » 23. Januar 2017, 01:58

danci1973 napisal/-a:
strumf666 napisal/-a:Fizika ;) Temperatura načeloma vpliva tudi na senzorje.
Pred časom so je bilo tole precej popularno:
http://www.istrabenzplini.si/sl/product ... d=progases" onclick="window.open(this.href);return false;

Drgač pa zanimiv "gadget".
Jasno, da je to le fizika, ampak sem presenečen nad tem, da se tak fejst pozna... Po plinski enačbi naj bi pri 15°C razlike pritisk narasel le cca. 0,13 bara.

Pri dirkanju sem imel razliko med hladno in primerno ogreto gumo cca. 40-50°C, pa razlika v pritisku ni bila 0,5 bara, ampak sem to pripisoval temu, da so gume za motor precej mehkejše (sploh dirkalne) in se zato (morda) spremeni tudi volumen.

Točnost senzorjev sem do sedaj uspel preveriti samo negativnih temperaturah...

Te 'Secure Pneus' variante pa se mi zdijo nateg. 'Mešanica inertnih plinov' je najbrž predvsem dušik, ki ga je itak tudi v navadnem zraku ene 79%...
Ne mešat enabčo za idealne pline z realnimi :D Sprememba volumna pa tko čist podre izračun...
Za secur pneus, se strinjam, da je najverjetneje pretežno dušik, tko, da je definitivno nateg, glede na ceno...
Vsaka pnevmatika ima označen maksimalen tlak, tega verjetno ni dobro prekoračit, predpisan tlak s strani proizvajalca, pa predvidevam, da ima vračunano liberalno temperaturno nihanje? Drugače bi morala bit še tabela s temperaturo zraven.
nebivedu napisal/-a:poleti polnim gume 2.5 bara, pozimi 2.1, na snegu 1.8 bara.
Ti nisi povprečen uporabnik/lastnik ;)

Uporabniški avatar
irCAR81
Član Subaru kluba
Prispevki: 4209
Kraj: Ljubljana

Odgovor Avtor: irCAR81 » 23. Januar 2017, 06:10

strumf666 napisal/-a:
nebivedu napisal/-a:poleti polnim gume 2.5 bara, pozimi 2.1, na snegu 1.8 bara.
Ti nisi povprečen uporabnik/lastnik ;)
Če pri 20 stopinjah pumpaš na 2.5, v bistvu že zunanje temperature poskrbijo da je podobn kt je napisu.

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov