Remote power windows/daljinski pomik oken?

Spremembe izgleda vozila, montaže avtoakustike, vgradnja alarmov, daljincev...
Odgovori
zivkovicjan
Uporabnik foruma
Prispevki: 30
Kraj: Ljubljana

Remote power windows/daljinski pomik oken?

Odgovor Avtor: zivkovicjan » 12. Junij 2019, 22:13

Torej, je kdo še probaval zmontirat kej takega v subaruja ali pa kak drug avto? Bolj kot ne me zanima če se splača tole montirat, če so kakšni problemi s tem, mnenja ipd... Me pa mika, ker avto na soncu je hudič za vsest notri, pa bi kaj takega prišlo kar prav :D

https://www.aliexpress.com/item/3285659 ... st=ae803_3

Uporabniški avatar
ORLY
Uporabnik foruma
Prispevki: 55

Re: Remote power windows/daljinski pomik oken?

Odgovor Avtor: ORLY » 13. Junij 2019, 07:49

Jaz sem to imel na Fiatu (original), pa je res praktično. Če je sistem ok, ga priporočam. Čisti luksuz 8-)

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3457
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 13. Junij 2019, 09:01

Tako stvar jaz že dolgo iščem, ker bi rad kot najjači car na vasi izstopil iz avta s spuščenimi šajbami, da se vidi da so vrata brez okvirja, nato pa bi od daleč zaklenil pa bi šla šajba avtomatsko dol....to bi blo verymuch cool.

Ampak nevem kako to v resnici dela, ker nima ločenega dalinca.
Da ne pol v mokrem ko gre dež k sam hudič in ponesreči ta škatla zazna da si mogoče hotel šajbe spustit in ti jih dol vrže, maš takoj problem :D

Je pa tudi univerzalna škatla za precej cenejši denar, ki bi mogoče zvozila za starejšimi subaruji....mogoče bi jo kar vzel, pa probal če to res dela :th
https://www.aliexpress.com/item/DC-12V- ... st=ae803_4
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

zivkovicjan
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zivkovicjan » 13. Junij 2019, 09:36

Kokr sm jst razumel, dejansko deluje s original daljincem, tko da ce original daljinec kej cudn gumbe zaznava, potem lahko kaj zajebava. Ko bi pa tole montiral bi pa sigurno preveril da nemore nikoli voda priti zraven, da nebo res kak tak problem, ko oken nebo mozno zapreti v najhujsem dezju...

Bom pa verjetno kar naročil pa da vidimo kako je s tem :)

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 13. Junij 2019, 10:26

Madona, sem hitr vrgel mal časa v tole, ker me res zanima.

Torej kitajski poceni nadomestki za ~10€ ± 3€ omogočajo pomike v eno smer za 2/4 okna ki ne smejo bit krmiljena preko "auto" stikala.
Preko auto stikala je lahko krmiljeno le voznikovo okno, ker se to montira pod voznikovo tapeto in tam krmili vsa okna preko voznikovih "stikal".

To je tako plastično narejeno da dejansko vedno ko zazna, da je elektromotor zaklepanja (aktuator za ključavnico) dobil + ali - po neki žili, torej signal, začne zapirat okna. Torej ali so okna zaprta ali ne, nepomembno, on proba in zapira. Večina vsi pa zapirajo posamično okno za okno, ker očitno ta mala škatlica ne zmore toliko električnega toka, da bi vse naenkrat zapirala.
V modul je zvezan tudi signal o kontaktu, da modul preneha delovat vkolikor je kontak vključen, oziroma avto deluje.

Torej deluje je ob zaklepanju avta ko je avto povsem izključen in ugasnjen.

Modul načeloma zaznava tok in ve kdaj se okno zapre, ve tudi če pride nekaj vmes in neha zapirat tisto okno...ga pa poskuša ponovno zapret ko zapre ostala okna.
Zdej kako se to v praksi izkaže vprašanje. Meni se okna začnejo malce težje/počasneje zapirat ko enkrat pride steklo v stik z gumo.
Lahko da bi takrat modul že zaznal da je okno zaprto in bi se okno dejansko ne povsem zaprlo.
Možno je, da bi potem v ponovnem krogu probal še enkrat in ga dejansko zaprl.

To je sicer delno dobro, in bi rešilo en del mojih želj. Ampak...
__________________________________________________________________________________________________________________

Ta modul ki si ga ti dal v originalu v temo pa je malce drugačen. In take podobne najdem tudi za druge avte.

Ta pa očitno isto v potniških vratah prestreže signal aktuatorja ključavnice in predvideva glede na zaporedje pritiskov kaj naj dela.
Določeni moduli zato zahetvajo recimo kombinacijo "zaklep - odklep - odklep" in na podlagi tega zaporedja pričnejo odpirat okna.
Torej okna se odpirajo brez da je gumb na daljičnku pritisnjen....odpirajo se do konca. Če bi želeli vmes prekinit odpiranje bi morali recimo pritisnit zaporedje "zaklep - odklep" in bi se načeloma odpiranje ustavilo kjer je pač okno v tem momentu.

Torej načeloma ponujajo take funkcije:

- Daljinsko zapiranje: zaklenemo avto ob ugasnjenem motorju brez kontakta (s kombinacijo "zaklep-odklep" prekinemo zapiranje ob željeni poziciji)
- Daljinsko odpiranje: kombinacija "zaklep-zaklep-odklep" pri ugasnjenem avtu brez kontakta (s kombinacijo "zaklep-odklep" prekinemo odpiranje ob željeni poziciji)
- Daljinsko pripiranje oken (rahlo zračenje): kombinacija "zaklep-odklep-odklep" ali "zaklep-odklep-zaklep-odklep" sproži odprtje za 0.5 sekunde. Okno se pač odpre toliko kot se v pol sekunde opre.
- Ko smo v avtu in je avto vžgan lahko 2x pritisnemo gumb za zapiranje ali odpiranje voznikovega okna, modul avtomatsko odpre/zapre vsa okna.

Zdej kako dobro to dela, pa je vprašanje zase.

Vprašanje je tudi, če se naprimer tak modul da namontirat v vsa vozila, ne le v tistega za katerega je mišljeno v originalu.
Problem je ker ni vezave nikjer narisane, da bi vedel kam se kaj priklopi...

Dejstvo je da to oboje ne seže niti do kolen original sistemu VAG grupe, ki ga dobiš že od 2000letnika dalje pri njih...
Meni pri škoda oktavia mk1 2000 letnik dela tole, sicer ne na daljinca, ker ga nima ampak če ključ držim v poziciji "odkleni" v ključavnici se vsa okna začnejo odpirat in se odpirajo dokler ga držim v poziciji...isto za zapiranje-zaklepanje.

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 13. Junij 2019, 10:33

Tako isto stvar ti nekdo, ki je začetnik s programiranjem Raspberry-π ali podobnih "readily-available" mikrokontrolerjev z ebaya za 10-20€, sprogramira v pol ure. Pol ostane pa sam še vezava...

Kar mi da idejo za projekt za katerega itak nimam časa :D

Na tak mikrokontroler bi sicer lahko sprogramiral še nekih 300 drugih funkcij kot so avtomatski žmigavci (ob kliku parkrat utripne), zakasnitev osvetlitve notranjosti, "coming/leaving home" luči (da luči posvetijo ko odkleneš avto oziroma zakleneš avto, da najdeš pot do avta ponoči)....uglavnem ni da ni.

Uporabniški avatar
strumf666
Član Subaru kluba
Prispevki: 3438
Kraj: Krško

Odgovor Avtor: strumf666 » 13. Junij 2019, 11:01

A subaru še kr ni pogruntal, da je to uporabna funkcija, da je potrebno dodatn modul dokupovat? :cr

zivkovicjan
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zivkovicjan » 15. Junij 2019, 21:57

Svaka čast da si se tkole razpisu... Sm pa naroču tole, pa sporočim kaj pa kako ko tole pride do mene in da zmontiram :)

Hvala vsem za informacije!

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator
Prispevki: 6093
Kraj: Črnuče

Odgovor Avtor: nebivedu » 16. Junij 2019, 09:49

BackW00d napisal/-a:
13. Junij 2019, 10:33
Na tak mikrokontroler bi sicer lahko sprogramiral še nekih 300 drugih funkcij kot so avtomatski žmigavci (ob kliku parkrat utripne), zakasnitev osvetlitve notranjosti, "coming/leaving home" luči (da luči posvetijo ko odkleneš avto oziroma zakleneš avto, da najdeš pot do avta ponoči)....uglavnem ni da ni.
Mislim da večino tega lahko nastavljaš preko original računalnika, samo je v osnovi izklopljeno. Podobno kot indukcija za vklop prednjih luči - s ključem se pri tanovih samo dotakneš ključavnice, pa luči prižgejo spredaj.
Ko nekaj začneš in ko spoznaš, da ti je zelo všeč, dokončaj. Če pa spoznaš, da čutiš odpor, zamenjaj in pojdi drugam. Bolje izgubiti eno leto kot pa vztrajati v nečem, kar te ne veseli.

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 17. Junij 2019, 06:35

Predvsem sem govoril za svojo 2003 imprezo kjer tega zgoraj naštetega "luksuza" pač ni...

Me je tolk narajcal, da sem že letel isti dan do enega in kupil Arduino Nano ter naložil "visual" programerski program da probam sprogramirat tole doma na testni plošči :D

zivkovicjan
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zivkovicjan » 15. Julij 2019, 10:31

No pa je zadeva prispela (brez carine, kar je tudi plus) in se zmontirala. Skratka zadeva pride brez kakršnih koli navodil glede inštalacije. V škatli je modul, kabli in pa velcro nalepka. Konektorje za priklop na signal ključavnice sem šel iskat v Conrad, 5 komadov za 1.30€.

Škatla v kateri je vse prispelo in konektorji za priklop na signal ključavnice https://i.imgur.com/vWhxO4s.jpg Modul: https://i.imgur.com/ok9uXmZ.png Kabli: https://i.imgur.com/7dCNYoJ.png Za inštalacijo je bilo potrebno sneti oblogo z voznikovih vrat, torej par vijakov in pa plastičnih čepkov pa je bila podloga dol.
https://i.imgur.com/JThsTAp.jpg Vse slike zgoraj so tudi na albumu.

Inštalacija je dokaj enostavna saj se priklopi samo par konektorjev na originalno napeljavo in pa 3 žice. Ena je za dovod elektrike(z 20A varovalko), preostali dve pa se povežeta na signal ključavnice(potrebno je preveriti da se pravilno priklopita, drugače deluje na kontra komande (odklepanje zapre okna), sprobano :D). Na zgornji sliki je levo označen konektor za signal kljulčavnice, spodaj pa konektorji na katere se modul priklopi. Torej prvo sem vse povezal tako na hitro, da se sproba če modul deluje, preden vse zapečem v vrata nazaj. Konektor za ključavnico izklopiš iz vrat, direktno priklopiš žici za signal ključavnice, dovod elektrike pa direkt na akumulator. Modul se priklopi na originalne konektorje kot nek vmesnik, le tega pa potem naprej povežeš na originalne kontrole. Test sem izvajal z odprtimi vrati in pridržanim senzorjem za vrata(da avto misli da so vrata zaprta), da nebo slučajno avto zaklenilo, jaz pa nemorem not... Valda sm prvo signala za ključavnico kontra zvezal, preklopim signala in voila, vse deluje kot je treba. Seveda sem sprobal tudi vse originalne kontrole da delujejo kot prej.

Zdej ko vem da vse deluje, sem začel vleči kabel za napajanje preko obstoječe poti za kable skozi vrata v avto do varovalk. To zveni enostavno, sem pa porabil sigurno 1h, tista žica ni hotela skozi neglede na to kolk sm jo rinu notr... No, ratalo je, tako da :). Ko je bila žica skozi, sem hitro poiskal mesto za namestitev modula, malo obrezal peno znotraj da je pasal modul in pa zalepil z velcro trakom. Velcro sem tudi sprobal da sigurno drži, da nebo potem ropotalo v vratih med vožnjo. Presenetljivo je držal kakor da sem ga zalepil s tekočo plastiko. No, povežem še signale za ključavnico z konektorji vidnimi na prvi sliki, vse skupaj nazaj sestavil in sprobal (ponovno z direktno povezavo na akumulator. Vse deluje. Za zaključek sem povezal napajanje kar na varovalko za zaklepanje vrat (15A varovalka), sam modul pa ima 20A varovalko. Varovalko za zaklepanje vrat sem izbral zato, ker je skos pod napetostjo, kar ta modul potrebuje za delovanje, saj mora delovati tudi ko ključ ni v avtu. S tem je bila inštalacija zaključena.

Modul pa ima spodnje funkcionalnosti:
- vsa okna so sedaj avtomatska (brez avtomatskih stikal) Zakon opcija
- ko je avto zaklenjen, z ponovnim pritiskom na zaklep avta, vsa okna zapre, prvo zadnja, nato sprednja
- spusti vsa okna (odklep -> zaklep -> odklep), ponovno, prvo spusti sprednja, nato zadnja
- pavziranje odpiranje/zapiranje oken z odklep/zaklep
- ventilacija (zaklep -> odklep -> zaklep), vsa okna se spustijo za približno 1cm

Torej, meni se tale modul zdi kar uporabna zadeva, celotna inštalacija mi je vzela okoli 3 ure, sem pač malo počasen pa raje dvakrat preverim kot pa ponovno razstavljam. Najtežji del je bil pa vleka kabla skozi vrata v avto z uporabo"foršpan". premalo prostora, preveč ovinkov ...

To je to, če sem kaj pozabil/premalo opisal pa kar napišite, ni problem kej razložit. :P

P.S. Do konca dneva mi je uspelo 15A varovalko skuriti, tako da sem jo kar zamenjal z 20A pa zaenkrat še drži. Če bo pa še to skurilo, bom pa verjetno potegnil kabel kar direkt do akumulatorja, ker druge varovalke, ki bi bila pod stalno napetostjo ne vidim z primerno amperažo. Prazna mesta za varovalke pa tudi niso pod stalno napetostjo (vsaj kar sem sam sprobal).

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost