Predelava in homologacija XVja

Subarujev predstavnik na Rally tekmovanjih in mlajša terenska izvedenka
Odgovori
Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3515
Kraj: Trbowle

Re: Predelava in homologacija XVja

Odgovor Avtor: BackW00d » 08. Oktober 2019, 16:54

UsaXV napisal/-a:
08. Oktober 2019, 15:01
Js po vecjih skalah kot sem jih letos imel na korziki ne mislim lazit, to je cist prevec za ta avto - skoda ga je. Pa sem z manevriranjem sel cez bolj ali manj brez poskodb. XVja matrata bolj approach angle, ker je spredaj odbijac (pre)dolg in pa artikulacija koles. Malo vecja luknja, pa ga mas v zraku.

Sotor sem pa ze sam letos gledal, ampak mi spanje na tleh ne sede. Ce ze potem stresna zadeva, si lepo dvignjen, stran od vlage, mrcesa in ostalih stvari. Vecina se jih raztegne ven in dobis se uporabno strehco.
Artikulacija bi se verjetno rešila z odklopom stabilizatorjev....isto bi s tem odklopil tudi dinamičnost čez hitre ovinke :haha
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator
Prispevki: 6176
Kraj: Črnuče

Odgovor Avtor: nebivedu » 08. Oktober 2019, 17:11

Ker to ni avto za noret, lahko brez problema narediš stabilizatorje tako, da se lažje odklopijo. Ko prideš na teren, izklopiš in se voziš z večjo artikulacijo koles.

Zlati outback (gor višje na slikah) ni imel stabilizatorjev niti zmontiranih, pa ni bilo nikoli problemov. Tudi pri norenju proti klemzovi imprezi čez Črnivec ne.
Ko nekaj začneš in ko spoznaš, da ti je zelo všeč, dokončaj. Če pa spoznaš, da čutiš odpor, zamenjaj in pojdi drugam. Bolje izgubiti eno leto kot pa vztrajati v nečem, kar te ne veseli.

UsaXV
Uporabnik foruma
Prispevki: 71

Odgovor Avtor: UsaXV » 08. Oktober 2019, 18:40

Ta strešna postavitev super izpade na tvojem. Si ziher, da se ne bi brez stabilizatorjev nagibal ko en čoln? Sem vozil enkrat ATVja brez stabilizatorja, grozen občutek. Kako ima sploh XV to rešeno, verjetno spredaj + zadaj? Kaj če bi recimo odklopil samo spredaj, vem da ima tako Jeep Wrangler.

Tiste teme in potopisem morem pa čez it, zgleda zanimivo ful.

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 08. Oktober 2019, 19:07

S temi gumami ki jih imaš gor ni panike če daš oba dol.
Nasplošno ima subaru nizko težišče zaradi bokser zasnove.
Zaradi tega imajo večina subaruji tanke stabilizatorje pa se vseeno ne nabijao kot stare katrce.

Odšraufaj en končnik stabilizatorja na eni strani (ena matica) pa se pojdi peljat, ti bo takoj jasno koliko ej ura. Mislim da neke prav drastične spremembe pri normalni vožnji nebo. Kvečjemu je še bolj udobna vožnja čez luknje, ker se vibracije ene gume ne prenašajo na drugo gumo v paru.

Pomankanje stabilizatorja bi kvečjemu opazil pri nenadnih spremembah smeri vozila, kar bi se poznalo s povečanim nagibom, ampak zagotovo nič nevarnega.
Ali pa če bi recimo v S šikano priletel na polno bi se malce bolj "prekucnil" avto iz ovinka v ovinek.

V primeru res dobrih letnih gum z enormnim oprijemom bi se pomankanje stabilizatorja bolj poznalo. V skrajnem primeru toliko, da bi se avto recimo lahko prevrnil na Losovem testu. Ampak taki nizki avti kot je XV pomoje nimajo panike. Drugo je da nek v štartu višji avto še dvigneš 5-10cm podvozje + 5-10cm školjko (hiluxi, jeepi ipd) potem pa odstraniš še stabilizatorje in pogumno narajdaš v ovinek. Pomoje je kar zanimivo :D

Za po terenu je demontaža stabilizatorja kar precejšen "upgrade" kar se tiče sposobnosti plezanja. Saj so gume precej bolj enakomerno obremenjene in se pomankanje zapor in visko sklopk manj pozna.
Če se dosti voziš po terenu in če imaš povrh vsega kje že "naštudiran" klanec in veš kam gre in kam ne, probaj in poročaj. Slabše ne more bit :thup

Uporabniški avatar
klemz
Član Subaru kluba
Prispevki: 4578
Kraj: Fužina

Odgovor Avtor: klemz » 08. Oktober 2019, 19:16

UsaXV napisal/-a:
08. Oktober 2019, 18:40
Ta strešna postavitev super izpade na tvojem. Si ziher, da se ne bi brez stabilizatorjev nagibal ko en čoln? Sem vozil enkrat ATVja brez stabilizatorja, grozen občutek. Kako ima sploh XV to rešeno, verjetno spredaj + zadaj? Kaj če bi recimo odklopil samo spredaj, vem da ima tako Jeep Wrangler.

Tiste teme in potopisem morem pa čez it, zgleda zanimivo ful.
Jst se trenutno vozim brez zadnjega stabilizatorja in je kar jadrolinija...
20190612_174356-1008x756.jpg
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.

UsaXV
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: UsaXV » 08. Oktober 2019, 19:51

Mogoce res probam, sem sel gledat..spredaj ni viden na prvi pogled, bi se mogel plazit pod avto, zadaj je pa res samo ena matica na vsaki strani. Bom ob priliki sprobal kako se pozna na cesti. Ce se ne bi zibal v ovinkih, potem je to super.

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 09. Oktober 2019, 08:22

Klemz, če imaš na strehi treger pa še gor 30kg šotora pa dvignjen avto, ki je že v štartu visok, potem ja...se ziba :D
Sej vidiš sliko pa ti je jasno :D Ampak če nisi nek coffe-racer, ti ni panike, se še vedno da normalno vozit.

UsaXV sem malce špekuliral da imaš na obeh koncih stabilizator, ker nekako novejši avti kar majo to na vseh koncih.
To vsekakor ne dene dobro za artikulacijo.
Tudi spredaj imaš nek simpl link, defenitivno na vijak ali matico. Načeloma je dosti da na eni strani odšraufaš en konec linka, sploh pa za test :thup

UsaXV
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: UsaXV » 09. Oktober 2019, 10:47

Sem sel gledat, tudi spredaj je kamot odklopit, edino ce bi ga hotel komplet odstranit je dost vec dela. Zadaj je cist simpl, komplet lahko potegnes ven v 5 minutah.

Eno vprasanje, ali je stabilizator, ce avto stoji na tleh, pod kaksno silo? V smislu da ga odsraufam matico in ga potem ne bom nazaj vec spravil? Verjetno ga dvignat ne smem?

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Prispevki: 3506
Kraj: Maribor, Slovenia
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 09. Oktober 2019, 11:01

Stabilizator povezuje levo in desno stran - če sta obe kolesi na (ravnih) tleh ali obe dvignjeni, bi stabilizator moral bit prost.

Če pa imaš eno kolo na 'bregu' (stisnjena vzmet), drugo pa v luknji (raztegnjena vzmet), potem pa seveda bo stabilizator zelo napet.

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 09. Oktober 2019, 11:19

Ob demontaži pazi, da ne bo avto dvignjen samo na eni strani ja...
Kot je danci napisal. Ali cel avto (no ali prednji/zadnji konec) na dvigalu, ali ob demontaži pesto postavi na "kloc" da se avto "usede" v ravnovesje. Drugače zna ruknit po prstih :D

UsaXV
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: UsaXV » 09. Oktober 2019, 13:53

Se mi je zdelo da bo tako. Bom probal v kratkem zadnjega odklopit, sem pa ze gledal kako se mojstri lotevajo quick release sistemov. Na koncu glavnega vijaka se zvrta luknja in se cez potisne simpl pin. Tako ga dejansko odklopis v 15s.

Uporabniški avatar
klemz
Član Subaru kluba
Prispevki: 4578
Kraj: Fužina

Odgovor Avtor: klemz » 09. Oktober 2019, 18:14

Pomoje zna med voznjo "nabijat" ce ne pin cisto ob stabilizatorju.

UsaXV
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: UsaXV » 09. Oktober 2019, 20:47

https://www.subaruoutback.org/threads/d ... sy.494651/

Tole sem gledal, zgleda da funkcionira.

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 09. Oktober 2019, 20:57

Prvi post ki sem ga pogledal:
I've noticed a subtle click now.
Torej ja, tole ziher šklepeta...

UsaXV
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: UsaXV » 10. Oktober 2019, 09:11

Ja sem studiral, da bi ob podlozki dal eno gumijasto se. Mogoce bi to pomagalo..

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost