Predelava in homologacija XVja

Subarujev predstavnik na Rally tekmovanjih in mlajša terenska izvedenka
Odgovori
aleks
Uporabnik foruma
Prispevki: 1100
Kraj: Ravno Brdo

Re: Predelava in homologacija XVja

Odgovor Avtor: aleks » 06. December 2019, 07:19

UsaXV napisal/-a:
05. December 2019, 17:02
Al pa če se v štartu kupi dizla, ki je za off-road itak bolj primeren pa še šparovček. :sm

Moj XV je imel 7.6 porabe, ob dejstvu da je spredaj bil led bar, na strehi prečke, košara + še en bar, pa še AT gume, ki so konkretno težje od klasičnih. Pa vozil sem tam 15-20 km relacije, če bi šel daljše sem imel cca. 6.5.
Dizl pri Subaruju nima reduktorja in je za offroad slabše primeren. Sicer tudi bencinarji nimajo prav hude redukcije, a vseeno lahko pelješ precej počasneje.
"Šta je to? Sipaš mu viski u čašu za rakiju? Pa, zar ti njega mrziš što je cigan?" Dadan Karambolo svoji spremljevalki, 1998

Uporabniški avatar
Kamion
Uporabnik foruma
Prispevki: 612
Kraj: Vipavska dolina

Odgovor Avtor: Kamion » 06. December 2019, 07:26

aleks napisal/-a:
06. December 2019, 07:11
Seveda je lažje če si znalec, in še posebno dobro poznaš tisto plinsko napravo, ki je tvoja. Sam da ne boš mislil, okvare nastajajo tudi na bencinskem delu. Zelo drage okvare. Sodelavec ima OB na plin (od vedno) in se mu je pokvaril zajem/past bencinskih par (ne vem kaj ima to OB, neka EKO zadeva da ne uhaja iz rezervarja ko je parkiran ali podobno - če kdo ve več o tem, naj prosim pojasni), zabasano. Menda zaradi tega, ker porabi premalo bencina in se je "zalakiral absorber". Zelo drago popravilo. 700 kosov. In tako je šel v maline prihranek iz razlike porabe.

Ja to je charcoal canister, ki ga ima vsak avto nekje od leta 1990.
Tukaj predelava na plin nima nič veze, saj se ne spremeni delovanje tega sistema. Bencinski hlapi, ki se zbirajo v njem, se še vedno recirkulirajo v sesalni kolektor, ne glede na to ali avto teče na plin ali na bencin.
Uniči pa se, če napolniš bencinski tank do vrha, do odprtine in s tem zaliješ tudi charcoal canister.
Without breakdowns, crashes, problems and mishaps stories would simply be boring. http://83.212.82.150/poraba/PorabaTxt.png

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3905
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 06. December 2019, 09:20

S tem da ga lahko na 3/4 če ne več avtih odklopiš brez nekega ekstra hudega posega v elektroniko. Pa tudi lučk nebi smel javljat...
Jaz sem ga na WRX-i odstranil...Oziroma, sem onemogočil njegovo delovanje.
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

UsaXV
Uporabnik foruma
Prispevki: 109

Odgovor Avtor: UsaXV » 06. December 2019, 09:21

2012+ letniki praktično nimajo težav z dizli, js nisem našel primera po forumih, da bi kdo imel težave. Čist zanesljiva zadeva. Prve generacije so vedno slabše, to je jasno. Pomoje gledat te novejše letnike ni nobene panike, pa še šparovčki so. Sem kar nekaj XVje zasledil s 250kkm+.

Tudi bencinarji specifično pri XVju nimajo reduktorja, sam en letnik 1.6 motorja ima, ki ga ima tudi nebivedu. Ampak dvomim, da v primerjavi z 2.0D gre bolje po terenu, reduktor ima zato da premosti 2x razliko navora.

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 06. December 2019, 09:26

Topo napisal/-a:
05. December 2019, 15:17

Če se s spodnje strani za 1cm stanjša polico, se da spravit noter rezervoar fi680x270-82L.
Torej s ~65L v takem tanku bi naredil z našim fordom cca 780km, za razliko od dosedanjih 850. To bi se dalo preživet (y).
Zdaj dam za 850km cca 80€ pol bi dal za ~800km cca 40€.
Tankam načeloma 1x tedensko.
To je 52 tednov, kar je v letu 52* po nekih 40€ prihranka = ~2000€ letno...

A veš, take hitre matematike ne pokažejo realne besede proti montaži. Investicijo bi notri dobil prej kot v pol leta...tudi če malce zmanjšaš vse prihranke, omenjene navrh...

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator
Prispevki: 6732
Kraj: Črnuče

Odgovor Avtor: nebivedu » 06. December 2019, 10:24

UsaXV napisal/-a:
06. December 2019, 09:21
2012+ letniki praktično nimajo težav z dizli, js nisem našel primera po forumih, da bi kdo imel težave. Čist zanesljiva zadeva. Prve generacije so vedno slabše, to je jasno. Pomoje gledat te novejše letnike ni nobene panike, pa še šparovčki so. Sem kar nekaj XVje zasledil s 250kkm+.
Na splošno ima xv manj problemov kot vsi ostali dizli od subaruja.
UsaXV napisal/-a:
06. December 2019, 09:21
Tudi bencinarji specifično pri XVju nimajo reduktorja, sam en letnik 1.6 motorja ima, ki ga ima tudi nebivedu. Ampak dvomim, da v primerjavi z 2.0D gre bolje po terenu, reduktor ima zato da premosti 2x razliko navora.
Reduktorje imajo vsi z 1.6 motorjem in 1.6 CVT letnik 2012 in 2013.

Sem sprobaval reduktor na svojem CVT-ju in je preskok za okoli 1000 obratov (za 1000 obratov navije višje motor).
Znanstveniki so ugotovili, da pes, ki voha rit drugega psa, prejme več informacij kot oseba, ki gleda nova24tv.

Uporabniški avatar
Uporabnik foruma
Prispevki: 289
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Avtor: Topo » 06. December 2019, 14:31

Samo nekaj bi dodal. Subaru CVT nima reduktorja. Pozicija L postavi variator v najbolj počasno razmerje. To je podobno, kot da bi pri navadnem menjalniku prestavil v 1. prestavo.

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator
Prispevki: 6732
Kraj: Črnuče

Odgovor Avtor: nebivedu » 06. December 2019, 16:38

V bistvu ne tako kot da bi dal v prestavo, ker tudi v L varira kot v D. Le da v D dela v območju najmanjše porabe, v L pa v območju najvišjega navora. Hitrosti so enake, le obrati in navor so drugačni.

V L lahko daš tudi pri 100km/h, pa bo samo dvignil obrate na najvišji navor in te vozil 100km/h naprej.
Znanstveniki so ugotovili, da pes, ki voha rit drugega psa, prejme več informacij kot oseba, ki gleda nova24tv.

aleks
Uporabnik foruma
Prispevki: 1100
Kraj: Ravno Brdo

Odgovor Avtor: aleks » 07. December 2019, 07:32

BackW00d napisal/-a:
06. December 2019, 09:26
Topo napisal/-a:
05. December 2019, 15:17

Če se s spodnje strani za 1cm stanjša polico, se da spravit noter rezervoar fi680x270-82L.
Torej s ~65L v takem tanku bi naredil z našim fordom cca 780km, za razliko od dosedanjih 850. To bi se dalo preživet (y).
Zdaj dam za 850km cca 80€ pol bi dal za ~800km cca 40€.
Tankam načeloma 1x tedensko.
To je 52 tednov, kar je v letu 52* po nekih 40€ prihranka = ~2000€ letno...

A veš, take hitre matematike ne pokažejo realne besede proti montaži. Investicijo bi notri dobil prej kot v pol leta...tudi če malce zmanjšaš vse prihranke, omenjene navrh...
Še vedno boš tankal tudi bencin, moraš vračunat tudi to. Kuril ga boš ko bo poraba za avto najmanj ugodna, zato ne smeš vzeti svoje povprečne porabe, ampak krepko več. Plinsko porabo si si nastavil mnogo optimistično napram bencinski. Kruta realnost te postavi v položaj, ko se hitro raztegne na trikratnik naračunanega da se investicija sploh povrne. Za primerjavo, moj službeni Renault Clio 1.2 bencina porabi 6-7 litrov na 100, s klimo in enim človekom v avtu. Ko se peljem na plin, s klimo in sam, je poraba taka: natočim polno plina v cca. 40 litrov velik rezervar, minus relacija (Ljubljana - Ptuj - Ljubljana, cca 270 km) nanese praznino v velikosti 25-26 litrov, ko tankam preden avto vrnem v depo. Tako pot naredim zdaj že vsako leto vsaj dvakrat. Dobr, za krepko manj ko 20€ sem se peljal LJ-Ptuj-LJ, kar je ceneje kot vlak v 2. razredu. Poraba, kot razlika, pa ni zgolj opevanih 10% več za plin, to kar pozabi. Plin pa tud ne stane samo 50 centov liter, razen v na Verovškovi.
"Šta je to? Sipaš mu viski u čašu za rakiju? Pa, zar ti njega mrziš što je cigan?" Dadan Karambolo svoji spremljevalki, 1998

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 07. December 2019, 08:52

Verovškovo imam 50m od službe in 5metrov od ceste, ki jo prevozim vsak (delavni) dan 2x.

Zjutraj avto vžgem ter se "spustim" proti dolini. Torej neka huda poraba pri tem ne nastaja.
Popoldne, ko se odpeljem iz službe avto vžgem, ter čakam v koloni 10-15 minut (700m) da pridem do Avtoceste. Torej v tem režimu avto spet ne spije litre in litre...Kar se tega tiče, mislim da je scenarij bolj kot ne najbolj idealen za plinaša.

Verovškova ima 0,579€ plin, MOL v zasavju pa mislim da okoli 0,6€...

Doračunal sem 1L porabe več. Resnica kaj dlje od tega verjetno nebi bila. Tudi če bi bila poraba še za liter višja, bi investicijo pač povrnil namesto v pol leta v 7,8, ma magar v 9 mescih...Navsezadnje če bi jo notri dobil v enem letu, bi bilo to povsem OK. Načeloma avto kupim za 3 leta in nekih 100.000km.
V teh kilometrih mora pridit plinska napeljava vsaj parkrat nazaj. Tako da prihranek bo.
Tudi če dodajaš olje za ventile mazat...zadevo dobiš poceni, olje pa tudi, sam znajdit se je treba.

Seveda, če le nebo prekurjenih ventilov/katalizatorjev ali če v motor ne bo zaplavala riba... itd itd...

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 07. December 2019, 08:56

UsaXV, kdaj bo kaka slika, ali kak upgrade?

Po XV-ju sodeč, si ziher že vsaj kaj predelal. Ker si bil pohvalno hiter pri dodelavah...večina nas ponavadi dlje masira predno kaj dejansko naredimo :D

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Prispevki: 3691
Kraj: Maribor, Slovenia
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 07. December 2019, 09:21

BackW00d napisal/-a:
07. December 2019, 08:52
Verovškovo imam 50m od službe in 5metrov od ceste, ki jo prevozim vsak (delavni) dan 2x.

Zjutraj avto vžgem ter se "spustim" proti dolini. Torej neka huda poraba pri tem ne nastaja.
Vendar se avto pri tem tudi ne segreje, se pravi še dlje časa dela na bencin. Imam podobno situacijo. ;)
Popoldne, ko se odpeljem iz službe avto vžgem, ter čakam v koloni 10-15 minut (700m) da pridem do Avtoceste. Torej v tem režimu avto spet ne spije litre in litre...Kar se tega tiče, mislim da je scenarij bolj kot ne najbolj idealen za plinaša.

Verovškova ima 0,579€ plin, MOL v zasavju pa mislim da okoli 0,6€...

Doračunal sem 1L porabe več. Resnica kaj dlje od tega verjetno nebi bila. Tudi če bi bila poraba še za liter višja, bi investicijo pač povrnil namesto v pol leta v 7,8, ma magar v 9 mescih...Navsezadnje če bi jo notri dobil v enem letu, bi bilo to povsem OK. Načeloma avto kupim za 3 leta in nekih 100.000km.
V teh kilometrih mora pridit plinska napeljava vsaj parkrat nazaj. Tako da prihranek bo.
Tudi če dodajaš olje za ventile mazat...zadevo dobiš poceni, olje pa tudi, sam znajdit se je treba.

Seveda, če le nebo prekurjenih ventilov/katalizatorjev ali če v motor ne bo zaplavala riba... itd itd...
Od 30.11.2017 do 5.10.2019 sem prevozil 39384 km, pri tem tankal 4920 litrov LPG in 509 litrov bencina. Za plin imam tudi točen znesek- 2975,25€ (povprečna cena plina v tem času je bila 0,605 €/liter).

Za bencin si žal nisem beležil zneskov, tako da če vzamem neko povprečno ceno 1,2 €/liter, dobim nek okviren znesek za bencin 611€ (večinoma sem bencin tankal oportunistično - v Avstriji na najcenejših črpalkah).

Če oba zneska seštejem in delim s prevoženimi kilometri, dobim povprečen strošek 9,11€ / 100 kilometrov.

Na Spritmonitor.de imajo takšni avti povprečno porabo 10,33 l/100 kilometrov bencina. Ko sem še jaz beležil na Spritmonitor.de in nisem imel LPG, sem vedno bil nad povprečjem, tako da recimo da bi moja povprečna poraba na bencin bila 10,5 l/100km.

Če bi teh 39384 km vozil na bencin s povprečno porabo 10,5 l/100km, bi za to porabil 4135 litrov bencina, kar bi me ob zgornji predpostavki 1,2 €/liter stalo 4962€ oz. 12,6€ / 100 kilometrov. V resnici bi verjetno stalo še več, ker bi moral večkrat tanktati dražje - tudi npr. v Italiji po 1,6 - 1,9€ / liter, čemur se s LPG-jem lahko izognem.

Se pravi - razlika pri meni je 3,49€ na 100 kilometrov oz. 1375€ v slabih dveh letih.

UsaXV
Uporabnik foruma
Prispevki: 109

Odgovor Avtor: UsaXV » 09. December 2019, 13:52

Ob priliki, ni bilo še res nič časa.

Dodelav ne bo veliko, razen menjava LED luči in kakšne malenkosti v notranjosti - ročaji za lažji vstop, kakšen pameten dodatek, torba, nosilec.. Izoliral se bo hardtop z notranje strani (ker v osnovi ni).. Pa delal se bo servis menjalnika, spomladi pa zaščita podvozja. Zunanjost bo bolj ali manj nespremenjena. Rade volje bi ga dvigal in iz njega svašta, ampak bi samo slabšal vozne lastnosti, izkoristil ga pa ne bi. Sedaj se pelje lepo po cesti, kljub pokočni šajbi je zelo tih. Zaradi togih aks je sicer bolj neudoben, ampak to pač na račun off road prednosti.

Sem pa pred nakupom ves čas mislil, da je tole 6 valjnik pa ubistvu ni, kljub 2.8l prostornine.

Nisem ga pa še res nič preizkusil, ročka razen parih metrov testa ni nikoli šla iz 2H. Snega pa od nikoder..

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov