Subaru Impreza 2011 2.0 Sklopka klime

Subarujev predstavnik na Rally tekmovanjih in mlajša terenska izvedenka
Odgovori
zivkovicjan
Uporabnik foruma
Prispevki: 32
Kraj: Ljubljana

Subaru Impreza 2011 2.0 Sklopka klime

Odgovor Avtor: zivkovicjan » 18. Avgust 2019, 21:33

Torej, sklopka klime je sla po gobe, namesto v enem kosu je sklopka v dveh kosih. Jermenica se vrti prosto, kompresor klime pa ko ga rocno zavrtim (v urini smeri) spušča zvoke(tok, tok, tok), zdej nevem a so te zvoki normalni ali ne oz. če je ta zvok pri normalnem delovanju izgine.

Torej sklopka klime je v dveh delih, na sliki je označeno kje se je odlomilo, trikotni del in pa drsni del sklopke sta sedaj v dveh delih. https://prnt.sc/ouayxr

Torej, koncno vprasanje, ali je ta zvok normalen (jutri lahko posnamem zvok, če uspe), in pa ali se da na temu kompresorju zamenjati samo sklopko ali bo potrebno menjati celoten kompresor?

Lp

Uporabniški avatar
Uporabnik foruma
Prispevki: 245
Kraj: Nova Gorica

Re: Subaru Impreza 2011 2.0 Sklopka klime

Odgovor Avtor: Topo » 18. Avgust 2019, 22:19

To je normalno, ko je avto ugasnjen. Sklopka se spoji, ko na navitje pride elektrika.

zivkovicjan
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zivkovicjan » 18. Avgust 2019, 22:56

Vidim da nisem napisal čisto razumljivo. No, pa začnem na začetku. Včeraj je iz motornega prostora začel prihajati čuden zvok. Dvignem havbo, pogledam kaj ropota in vidim da se sklopka na klimi vrti zelo čudno in ob tem sprošča neprijetne zvoke (nažalost tega nisem posnel). Grem v avto, klimo ugasnem, sklopka na klimi še vedno ropota. Sklopka se ni vrtela enakomerno, ampak je izgledalo kot da sklopka preskakuje (zagrabi, spusti), posledično je bila sklopka zelo topla (po 3-5km vožnje, pretopla za dotik). Ker kompresor klime naj nebi bil vklopljen ko klima ne deluje, sem gledal dalje. Vidim da je fedre (to kar je sliki v postu označeno s rdečimi puščicami) polomilo, čisto vse. S tem sem zaključil da je sklopko polomilo, in da v primeru da se z avtom vozim, rabim najmanj sneti jermen, da se sklopka ne vrti in ne dela več problemov kot jih je trenutno. Ker sem snel jermen, sem šel se snemati samo sklopko da vidim kako se je polomilo/kako bi to lahko popravil. Vidim da tega brez dodatnih delov ne morem popraviti, sem sestavil nazaj in pa se lotil iskanja delov po spletu. Do sedaj sem našel cel kompresor z vsem ali pa sklopko, magnet in jermenico kompresorja v kompletu. Ker je razlika v ceni dokaj velika, me sedaj zanima kako bi lahko preveril če kompresor deluje (saj med vrtenjem z roko spušča zvoke, ki meni niso ok) in pa ali moram zamenjati celoten kompresor, ali lahko zamenjam samo del sklopke, magnet in jermenico.

Bom priložil slike kako kaj izgleda in pa zvok, ki ga kompresor povzroča v roku 30 min.

P.S. Na tem modelu, je jermen za kompresor "Stretch-fit" in naj bi se ga po navodilih odrezalo dol z kompresorja, vendar mi ga je uspelo dol dobiti celega. Jermen še vedno zgleda ok, nevem pa ali bi tudi tega moral menjati, verjetno ne.

zivkovicjan
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zivkovicjan » 18. Avgust 2019, 23:20

Video, kjer je slišen zvok ko obračanje kompresorja ruži/drgne/sprošča čudne zvoke. In pa dodatne slike, kjer je razvidno v kakšnem stanju je dejanska sklopka: https://imgur.com/a/LWNQd30

P.S. Tudi če magnetu izklopim kabel (12V), je bila sklopka vklopljena in poizkušala vrteti kompresor.

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3481
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 19. Avgust 2019, 07:36

Glede na to, da je ta jermen odgovoren le za gnanje klima kompresorja, je vseeno če daš starega nazaj gor....v primeru da poči ti bo v res najslabšem primeru vrglo dol še drugi jermen, kar boš itak opazil ker se bo lučka za alternator in servo prižgala, no pa volan bo ratal trd. Ampak to je že precej majhna možnost da se sploh zgodi.

Če jermen nebo spodrsaval, in ga ne boš uničil pri drugi montaži, je najverjetneje še čist OK. Te strech-fit jermeni so kar pasji za gor dobit, in mi je čudno da se montirajo na tak način, ker se mi zdi da je čist preveč na tesno gor, defenitivno ležaji ekstra trpijo zaradi tega.
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 19. Avgust 2019, 07:48

Kar se tiče sklopke, je pomoje najbolje snet dol celo jermenico pa dat gor novo. Ali pač drug cel kompresor, če bi rad še vakumiral in ponovno polnil sistem s plinom. Nisi prvi, za katerega sem slišal da se mu je sklopka razletela.

Rezervni del pa pomoje najceneje najdeš pri nas na forumu.
Preberi na kompresorju če ima kataloško oznako 73111FG001.
Če jo ima, potem ima tak kompresor tudi:
- Forester od 2007 dalje
- Impreza od 2007 dalje

zivkovicjan
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zivkovicjan » 19. Avgust 2019, 10:39

No, oznake na kompresorju ne najdem, ampak sodec po slikah, letniku avta itd, bi tale part number moral biti ok. Ima mogoce kdo primerno sklopko za prodat?

zivkovicjan
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zivkovicjan » 19. Avgust 2019, 20:57

Ali pa mogoce kar cel kompresor, ker za svojega nisem siguren da je cisto ok. Seveda za neko razumno ceno.

zivkovicjan
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zivkovicjan » 21. Avgust 2019, 08:29

Sm najdu eno potisno plosco pa kr narocu. Bom vidu ce je to to :)

zivkovicjan
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zivkovicjan » 30. Avgust 2019, 17:39

Plošča je prišla, zmontirano nazaj skupaj in zaenkrat vse deluje :)

Uporabniški avatar
SubaruLove
Uporabnik foruma
Prispevki: 432

Odgovor Avtor: SubaruLove » 31. Avgust 2019, 07:53

zivkovicjan napisal/-a:
30. Avgust 2019, 17:39
Plošča je prišla, zmontirano nazaj skupaj in zaenkrat vse deluje :)
:thup :top:

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 02. September 2019, 09:02

Prosim če javiš še kje si jo našel ter po kakšni ceni. Da bodo v prihodnosti lahko ljudje imeli veliko koristi od tega posta :)

zivkovicjan
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zivkovicjan » 09. September 2019, 11:18

Ni problema :)

Torej, naroču in zmontiral sem tole potisno ploščo:
http://shop.voza.si/index.php?route=pro ... id=pt-1109

Naročena je bila prek enega mehanika (ker je B2B trgovina), stala me je 55€, redna cena je bila okoli 65€, plošča paše, z manjšo napako, "zobniki", ki primejo na os kompresorja so v stiku samo priblizno 5mm, namesto skoraj 1cm na originalni plošči(tu je problem z zamikom zobnikov na osi, kjer so na tej plošči zobniki bolj navzven). Ampak klima deluje, plošča prime brez problema. Sem pa za vsak slučaj naročil še potisno ploščo, ki zgleda isto kot original (prišla v petek) in je dejansko identična kot stara plošča. Zraven so bile tudi podložke in pa vijaki(vijak je drugačen kot trenuten), za to ceno pa tudi cenejše ne najdeš.

https://www.ebay.com/itm/AC-Compressor- ... SwLnBX6wgF

Če kdo to potrebuje, priporočam da si kar tole preko ebay naroči, pride kar hitro(pri meni približno 2 tedna), je poceni (12€ proti 55€) in najbližji približek originala.

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost