After seven years ...

Subarujev predstavnik na Rally tekmovanjih in mlajša terenska izvedenka
Uporabniški avatar
urbancebulj
Uporabnik foruma
Prispevki: 2186

Re: After seven years ...

Odgovor Avtor: urbancebulj » 19. November 2019, 10:04

Zakaj pol avto zgnije, ja ker je voda vsepovsod,...
:innoc :mrgreen:

UsaXV
Uporabnik foruma
Prispevki: 109

Odgovor Avtor: UsaXV » 19. November 2019, 11:13

Gnije lahko slab avto, dober ne. Kam spada Subaru nevem.

Voda kot taka od spodaj ne bo delala škode, škodo dela blato ki se skriva v kotičkih in zadržuje vlago. Voda za izpiranje se bo hitro iztekla in posušila. Zato ga je fino sprat. Sploh pozimi je to pametno, ko pade sneg in se ceste solijo. Sol še največ škode povzroča, za avto je najboljše da ga redno spiraš.

aleks
Uporabnik foruma
Prispevki: 1100
Kraj: Ravno Brdo

Odgovor Avtor: aleks » 19. November 2019, 14:32

No, rjavijo vsi avtomobili iz jeklene pločevine. Tisti iz dobre navadne pločevine prej kot tisti iz srednje slabe pločevine, pa pocinkani. Tisti iz slabe pločevine brez zaščite - se ponoči sliši kako jih rja gloda. Najbolj so tisti, kjer je pločevina solidna, zaščitena z anodo iz cinka, mehansko še dodatno malo na občutljivih mestih in brez kakih galvanskih členov (npr. zaradi nižje teže kombinacije alu skinov na jekleno podkonstrukcijo). A nekoč se izrabi tudi anoda, tko da ... Jay Leno pravi, da čim manj vode, in da ne avta prat za vsako pikco dreka ... Sploh ne pozimi, če ne splakneš res, res dobro, avta raje ne ne moči. Sploh če se bo dolgo sušil.
Kje je Subaru? Ko je bil pred par leti še salon na Letališki, sem enkrat pogledal pod enega. Rjavel je že v salonu. A vidiš tudi kakega 15 let starga brez pikce rje ... mi ni čist jasno.
"Šta je to? Sipaš mu viski u čašu za rakiju? Pa, zar ti njega mrziš što je cigan?" Dadan Karambolo svoji spremljevalki, 1998

UsaXV
Uporabnik foruma
Prispevki: 109

Odgovor Avtor: UsaXV » 19. November 2019, 14:49

Sej to sem bolj sarkastično rekel, da dobri ne rjavijo. Vsi rjavijo do neke mere, ampak nekateri so bistveno bolje zaščiteni in po 300kkm kot novi, drugi pa katastrofa. Sem prej imel E coupeja, 2012 letnik pa ni imel vijaka na podvozju rjavega. Moj Subaru se dobro drži, razen nekaj malega površinske rje, je brez problemov. Ampak moj ni merilo, ker soli in snega v Belgiji ni veliko videl.

Jay Leno je iz Kalifornije, kjer ni snega, soli in dežja. Mi smo na enih slabših lokacijskih točk. Skandinavija ima več snega, ampak manj soli..večkrat se sneg kar potepta in ne pluži. Pri nas imamo pa sneg in veliko soli. Spiranje podvozja js redno prakticiram po naletu snega in posipu soli, ko se ceste posušijo. Najraje v dobro avtomatsko, kjer se itak uporablja destilirana voda pa imaš rešen problem. Blato je problem, če maš kje kako gosto kepo polno vode. To se nikoli ne posuši in ti v nekem skritek kotičku gloda pleh.

Uporabniški avatar
ORLY
Uporabnik foruma
Prispevki: 307

Odgovor Avtor: ORLY » 19. November 2019, 15:17

Subaru je sploh mojster za skrite kotičke, kjer se nabira svinjarija(obrobe, pod koloteki...). Meni je po daljšem deževju postal strop okoli šibedaha kar naenkrat moker. Preverim drain luknje pa požira počasi. Ko pa sem pogledal pod sprednjimi koloteki, kjer pridejo veen cevčice, sem dobesedno za eno lopato napol segnite mešanice listja, peska in zemlje zbezal ven. Kaj ne bi gnil pleh, če pa stvar leta in leta leži nekje kjer ne moreš ven sprati, samo vlago dodajaš... Ko se zunaj pojavijo mehurčki, je znotraj že vse gnilo.
ignorance is bliss

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator
Prispevki: 6732
Kraj: Črnuče

Odgovor Avtor: nebivedu » 19. November 2019, 20:31

Outback 2006 ni bil nič rjast pa je imel 400k kilometrov. Res pa da jaz vsaki dve leti porabim par sprejev rubber guarda od firme kent. Odlična zadeva za zaščito podvozja na subarujih.
Zaenkrat nisem videl nič boljšega, brez da bi vrtal v pragove in notri zlival wurthovo olje. Kar se mi zdi milo rečeno bedarija, da v dober pleh vrtaš luknje za to da boš v pragove zlil olje.
https://mediaserver.berner.eu/External/ ... 593038.jpg
Znanstveniki so ugotovili, da pes, ki voha rit drugega psa, prejme več informacij kot oseba, ki gleda nova24tv.

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 20. November 2019, 08:44

Te zaščite so večinoma BV. Kjer jo najbolj rabiš, ne prideš zraven s curkom, vlaga lahko zateka zad za to membrano in se ne more posušit in potem šele imaš vraga ... Recimo veteranov se nikol ne ščiti s takimi zmazki, kakovosten avtolak in pravilno izveden sistem pred lakiranjem mora delat. Pa tudi tak sprej ščiti zgolj pred površinsko rjo podvozja. Površinska rja se lažje sanira kot rja od znotraj. Zato jih zalivajo v stebričke in pragove. To je v navtiki standardna oblika zaščite votlih delov jeklenih trupov, le da tam uporabljajo ribje olje in zavarijo luknje nazaj. Pri veteranih se v votle dele vbrizgava lanolin ali podobno. Zaradi par 4mm lukenj pleh ne nosi nič manj.
"Šta je to? Sipaš mu viski u čašu za rakiju? Pa, zar ti njega mrziš što je cigan?" Dadan Karambolo svoji spremljevalki, 1998

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3905
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 20. November 2019, 09:43

V veliko primerov luknje itak že obstajajo. Kjer ne, ti jo enkrat naredi, notri da "tovarniški" čep, ki je takorekoč neopazen, in od takrat dalje ti lahko skozi to luknjo vsake 15 minut šprica notri wurth/crown.

Jaz sem dal zaščitit s crown zaščito. Pa bom verjetno spet kdaj dal. Čeprav najverjetneje to nebo WRX-a...ali pač.
Zaščita od znotraj ni iz trte zvita. Seveda pa tudi od spodaj ne škodi če našpricaš bitumna. Sploh če rad praskaš čez ovire s trebuhom vozila.
Pazit moraš da ne ustvarjaš gnezd za zadrževanje vlage/vode/umazanije.
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

Uporabniški avatar
urbancebulj
Uporabnik foruma
Prispevki: 2186

Odgovor Avtor: urbancebulj » 20. November 2019, 20:37

Ne vem za novejše Impreze, ampak l. 2000 GTjka, vrjetno tudi vse ostale izvedenje te karoserije, ima tako neumno zvrtane fabrške luknje za odvod vode, da mora vse zgnit, ker so zvrtane vsaj 2cm previsoko,tako, da če je pri novejših Subarujih enako, je samo vprašanje časa kdaj bodo zgnili, ker voda nima kam odtečt.

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator

Odgovor Avtor: nebivedu » 20. November 2019, 22:41

aleks napisal/-a:
20. November 2019, 08:44
Te zaščite so večinoma BV. Kjer jo najbolj rabiš, ne prideš zraven s curkom, vlaga lahko zateka zad za to membrano in se ne more posušit in potem šele imaš vraga ... Recimo veteranov se nikol ne ščiti s takimi zmazki, kakovosten avtolak in pravilno izveden sistem pred lakiranjem mora delat. Pa tudi tak sprej ščiti zgolj pred površinsko rjo podvozja. Površinska rja se lažje sanira kot rja od znotraj. Zato jih zalivajo v stebričke in pragove. To je v navtiki standardna oblika zaščite votlih delov jeklenih trupov, le da tam uporabljajo ribje olje in zavarijo luknje nazaj. Pri veteranih se v votle dele vbrizgava lanolin ali podobno. Zaradi par 4mm lukenj pleh ne nosi nič manj.
Te zaščite so odlične, če nimaš dveh levih rok. S cevko dolgo meter in še malo pride v vse stebričke in pragove. Na koncu cevke imam zaključek, ki ima na vsako stran šobo 90 stopinj na smer cevke. Porinem v prag do konca, stisnem sprej in vlečem proti sebi, pa našprica vse votle dele.
Dela se pa na opranem in čistem avtu. Na rjo se pa ne šprica, ampak se rjo prvo sanira.
Na bivšem Foresterju sem dal stran zadnje obloge v prtljažniku in tudi z notranje strani v notranje blatnike vse našprical. Zato pa je letnik 1998 še danes vozen in brez rje na zadnjih blatnikih
Znanstveniki so ugotovili, da pes, ki voha rit drugega psa, prejme več informacij kot oseba, ki gleda nova24tv.

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator

Odgovor Avtor: nebivedu » 20. November 2019, 22:48

http://www.foerch.si/kemija-za-delavnic ... rjavo-l255

Na tem linku je zraven cevka, ki jo jaz uporabljam za votle dele

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 21. November 2019, 06:49

Okrog tega je po mojem toliko mnenj kolikor uporabnikov? Men membrane ne dišijo mam raje olja, recimo crown ki se pri nas dobi v vsaki zadrugi.

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator

Odgovor Avtor: nebivedu » 21. November 2019, 21:45

Kako pa olje drži v stebričkih? Razumem v pragu, ampak tudi tam s stranic odteče na dno.

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 22. November 2019, 07:18

crown sta recimo dva osnovna. en bolj "gost", en bolj "redek". ta bolj gost je namenjen za konzerviranje vozil minimalno za 2 leti. lanolin se itak prilima na pleh, ne gre nikamor.

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator

Odgovor Avtor: nebivedu » 22. November 2019, 17:09

Torej je isto, kot če bi z gumo zaščitil.

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost