Klepetalnica - kar ne sodi drugam PART 11

Vse kar ne paše v ostale teme...
Odgovori
Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3909
Kraj: Trbowle

Re: Klepetalnica - kar ne sodi drugam PART 11

Odgovor Avtor: BackW00d » 19. April 2020, 10:32

Če bi moj otrok kako okončino dobil pod tvoja kolesa, in bi se ti zarad 50 in ne 54 ustavil pol metra pred okončino namesto da bi ga povozil in naredil še meter, bi bil jaz kar zelo srečen.
Vsaka omejitev kjer je, mora bit dobro utemeljena. Da je v tri krasne tam, zato da je mesto "bolj varno" nekak nima smisla. Takih je pri nas zdaj že kar nekaj.
Predvsem so tam zaradi parih posameznikov, ki se spravljajo divjat na takih odsekih. Namesto da bi policaji tam stali 3x tedensko je valda lažje (in očitno ceneje) zabit v asfalt eno tablo z znakom 30.

Pri nas je par dni nazaj en mladi južnjak (nemorm druzga rečt) v naselju, kjer je polno kolesarjev, otrok, pešakov, vozičkarjev z dojenčki, itd...on se je odločil (valda z BMW-jem) gume hacat al 90 vozit saj nevem...pač omejitev je 30. In ker je omejen tudi v glavi je valda nekaj šlo narobe in razbil je 3 avte. Sreči ni bilo nobenega v bližini, da bi jih fasal...
Itak modeli že išejo na bmw-slo volan pa odbijač, pa dalje šus!
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

Uporabniški avatar
ORLY
Uporabnik foruma
Prispevki: 312

Odgovor Avtor: ORLY » 19. April 2020, 10:42

Mame idiotov so zmeraj noseče :mrgreen:
ignorance is bliss

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator
Prispevki: 6742
Kraj: Črnuče

Odgovor Avtor: nebivedu » 19. April 2020, 19:04

Jaz imam tempomat za vožnjo po naseljih. Nastavim med 48 in 50km/h in se vozim. Če bi me kdo rad prehitel, se mu malo na desno umaknem. Pač njegova odločitev, če hoče noret, kaj več pa ne počnem. Se pa vsaj enkrat na dan zgodi, da kdo zatrobi ali besno prehiti, ko vozim po omejitvi.

Ko sem imel še šibedah, pa če mi je kdo trobil, ker sem vozil po omejitvi, je dobil pa "fakerja" skozi šibedah. (pol se mu je šele strgal :twisted: ).
Znanstveniki so ugotovili, da pes, ki voha rit drugega psa, prejme več informacij kot oseba, ki gleda nova24tv.

aleks
Uporabnik foruma
Prispevki: 1108
Kraj: Ravno Brdo

Odgovor Avtor: aleks » 20. April 2020, 07:44

BackW00d napisal/-a:
19. April 2020, 10:32
Če bi moj otrok kako okončino dobil pod tvoja kolesa, in bi se ti zarad 50 in ne 54 ustavil pol metra pred okončino namesto da bi ga povozil in naredil še meter, bi bil jaz kar zelo srečen.
Ne lub se mi več lej, ne razumeš pojemajočega gibanja, in vidiš sam cifre 50 in 54 km/h, ali 28 in 31 m, in svoje mulce na cesti (ker, kaj sploh počno ne cesti kjer ni prehoda za pešce? brez nadzora?); in zdaj viješ roke v nebo v nekem kvazi pravičniškem razočaranju nad menoj ki skušam pojasnit da 54 res ni 50, vendar tudi ni 90. Nit ne probaš zračunat kaj se v tistih zadnjih treh metrih dogaja, in koliko ti trije metri sploh trajajo. Kjer bi ugotovil da je razlika marginalna, in da če bi kdo mulca zbil s 54 km/h, bi ga tudi zbil s 50.
"Šta je to? Sipaš mu viski u čašu za rakiju? Pa, zar ti njega mrziš što je cigan?" Dadan Karambolo svoji spremljevalki, 1998

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator

Odgovor Avtor: nebivedu » 20. April 2020, 08:51

Če ti opaziš otroka 28m pred sabo in voziš 50, se boš ustavil brez da bi ga nabasal z avtom, če boš vozil 54, ga boš pa nabasal. To je vsa razlika.

Ne vem zakaj so potem Avstralci dali tok poudarka na teh 5 kilometrov na uro.

5km/h razlike:
Znanstveniki so ugotovili, da pes, ki voha rit drugega psa, prejme več informacij kot oseba, ki gleda nova24tv.

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3909
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 20. April 2020, 09:23

aleks napisal/-a:
20. April 2020, 07:44
BackW00d napisal/-a:
19. April 2020, 10:32
Ne lub se mi več lej, ne razumeš pojemajočega gibanja, in vidiš sam cifre 50 in 54 km/h, ali 28 in 31 m, in svoje mulce na cesti (ker, kaj sploh počno ne cesti kjer ni prehoda za pešce? brez nadzora?); in zdaj viješ roke v nebo v nekem kvazi pravičniškem razočaranju nad menoj ki skušam pojasnit da 54 res ni 50, vendar tudi ni 90. Nit ne probaš zračunat kaj se v tistih zadnjih treh metrih dogaja, in koliko ti trije metri sploh trajajo. Kjer bi ugotovil da je razlika marginalna, in da če bi kdo mulca zbil s 54 km/h, bi ga tudi zbil s 50.
Sam sem kot mulec skočil pod avto. Majkemi takrat avta res nisem videl. Voznik je takrat očitno h sreči spremljal cesto in "ne števca da bi pazil koliko vozi" in me je očitno videl da bom šel na cesto. Jaz njega nisem...leteli smo iz osnovne šole domov igrat igrce in smo se brezglavo kot sunek vetra pokazali izza vogala šole in ostali so videli da gre avto jaz pa ne in sem skočil direkt pred avto. Možakar me je vseskupaj videl mogoče sekundo dve. Ker je tako narejeneo da je od vogala šole do prehoda za pešce slabih 10 metrov.
Tip je uspel ustavit do te mere da sem se samo z rokami malce na havbo naslonil in odtekel naprej. Če bi peljal 5km/h hitreje bi mu mogoče priletel v bok avta ali bi ga videl ker bi bil drugje v mojem vidnem polju ali pa bi zamrznil ravno pred njegovo havbo on pa bi se še pomikal in bi me odbilo da bi si lahko zvil gleženj/zapestje karkol...mogoče če bi dec vozil hitreje celčas, bi bil takrat že 200m naprej od šole.

Danes tam stoji ležeči policaj pa še tabla za merjenje hitrosti in omejitev je reducirana na 40km/h. Povsem pravilno. In če tam v torek med šolskim časom stoji policaj in te dobi (naprimer) 54 pa ti da kazen, je to povsem utemeljeno.

Nažalost ko se je treba ustavit na hitro ti vsak km/h pomaga. Tolikokrat sem že na pas mater zaviral pa čakal in čakal in gledal a se bo ustavilo al ne iskal druge izhode, gledal v vzvratno ogledalo če se jim bo zadaj uspelo ustavit da mi ne prileti kdo v rit...tudi iz 160km/h in to na regionalki...brez ABS-a. Veš kaj je to delalo kolegu ki je zraven sedel. (mladi in neumni ko kure).

Vsekakor se jaz tudi vozim 54km/h (malce pod 60km/h) ampak ko pridem v konce kjer vem da je mogoče nevarno vedno vozim počasneje ali pa vsaj po omejitvi. Upoštevam tudi čas vožnje. Verjetno v soboto ob 11h zvečer ne bojo otroci dirjali izza vogalov šole. Pa kolesarji vozili po vijugastih gorskih cestah, itd.

Divjam pa z WRX-o tam kjer vem da ni neke panike (razen srne in kamenje). Kdaj pa kdaj se pa tut kje na hitro hote ali nehote pregrešim ker sem pač krvav pod kožo. Ampak overall bi rekel da napram včasih, vozim precej bolj "trezno".

Drugače pa moje opazke ne padajo nate. Ampak na splošno...debata pač. Nimamo gostiln da bi tam reševali svet pa ga je treba kje drugje, sej veš :D
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 20. April 2020, 14:05

Lej, čisto enostavno, dva enaka avta, eden vozi 50 (legalno), drugi 54 km/h (prekršek). Začneta zavirat oba na isti točki, in ko avto z 50 km/h začetne hitrosti že popolnoma stoji, ima oni s 54 km/h začetne še 4 km/h preostale hitrosti. V zavorni poti je razlike res 3 metre, a pri hitrosti 4 km/h (ki še kar pojenjuje), kar je 1,1 m/s, ima pešec pred vozilom časa skor 3 sekunde da se umakne, če je stal na nevarni točki. Jebote, kdor se v treh sekundah ne uspe umaknit za pol metra, pol itak ni več živ. Da ne omenjamo da pri trkih pri 4 km/h (kjer, če bi vozil 50 trka ne bi bilo, ker bi bil že ustavljen), ne nastanejo nit lažje telesne poškodbe. To bi bilo pri trku (4 km/h in tiste 3 metre razlike) pospeška 0,038g. To je nula. Nada. Zilč. Nepomembno. Tolk kot te trči žoga za odbojko, pa ne pr slemu. Za poškodbo hrbtenice je potrebno skor 130 KRAT toliko pospeška (vsaj 5g) http://sodisce.si/vislj/odlocitve/2012032113044789/. Že če gresta dva pešca eden proti drugemu "s hitrostjo pešca" in trčita, je kumulativna hitrost trka več kot dvakrat večja. In zato se kasira (in jaz plača) 42€. In, če se pelješ a 130 km/h skozi tunel na avtocesti, kjer je omejitev 100 km/h, si povzročil veliko večjo nevarnost, a ti je to popolnoma odpuščeno. Ker sekcijsko v deželi ne smemo meriti (ker bohnedej da bi koga dobili po registrski tablci), s provido pa ne bodo preganjali nikogar, ki vozi "samo" 130. Torej prekršek za 30%, ki pomeni že precejšnjo nevarnost, ne stane nič; prekršek za 8%, ki v je v praksi popolnoma neškodljiv, pa stane 42€, pa jaz ne divjam nikjer, ker fori nikamor ne gre. To je moj point. Kje je zdaj pravica? In v čem je potem point radarja mestnega redarstva če ne samo v kasiranju?
"Šta je to? Sipaš mu viski u čašu za rakiju? Pa, zar ti njega mrziš što je cigan?" Dadan Karambolo svoji spremljevalki, 1998

Uporabniški avatar
zokster
Uporabnik foruma
Prispevki: 486
Kraj: Šentjur

Odgovor Avtor: zokster » 20. April 2020, 15:08

Fantje, nekaj bi še jaz dodal. Res da je fizika veda, ki pri računanju marsikdaj kake stvari zanemari (ne tako kot matematika). AMPAK...

Pri vseh svojih računih pozabljate na neaktere spremenljivke:
- koeficient trenja podlage
- koeficient trenja pnevmatike
- zavorni učinek vozila
- reakcijski čas voznika
- reakcijski čas pešca

:geek :geek :geek

No, pa eno zadevo, ki jo pa res lahko zanemarimo pri teh silnih enačbah. To je zračni upor vozila. Čeprav bi blo zanimivo preračunat kulk milimetrov vpliva upor na zaviranje.

(Adminu predlagam, da damo men smeške še en popcorn. Ker tole je za popcorn glodat pa kokakolo pit zraven. (Kokakolo zato, ker je le debata o cesti, alkohol in cesta pa ne greta skupaj.)) :smey
It's a hybrid. It burns gas and oil!

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator

Odgovor Avtor: nebivedu » 20. April 2020, 15:17

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 20. April 2020, 16:26

zokster napisal/-a:
20. April 2020, 15:08
Pri vseh svojih računih pozabljate na neaktere spremenljivke:
- koeficient trenja podlage
- koeficient trenja pnevmatike
- zavorni učinek vozila
- reakcijski čas voznika
- reakcijski čas pešca
Vzel sem za oba primera enako, kot pri meritvi radarja ki me je štrafnil, suha cesta in spletni računalnik zavorne poti (koeficient trenja za suho cesto Kt=0,7 http://www.tecajcpp.com/cpp/hitrostzavornapot.php), vključno z reakcijskim časom voznika. Nisi zapopadel da ne gre za absolutni izračun, temveč za relativni (kjer so vsi pogoji enaki razen začetne hitrosti, ena legalna, druga ne; ena "brezplačna", druga stane 42€). Jaz sem prikazal da je razlika marginalna. Razlika bi bila še bolj marginalna, če pešca pomaknemo za 10 m nazaj, kjer bi ga zadela itak oba, tisti ki je vozil 50 in tisti s 54. Razlika v pospešku ki bi ga pešec prejel je spet enaka (in s tem zanemarljiva).
Zračni upora narašča s kvadratom hitrosti in je odvisen od oblike telesa (tukaj avta, in jasno so precej tazlični), vpliva pa, vendar ne pri hitrostih, ki so dovoljene v naselju.

Uporabniški avatar
strumf666
Član Subaru kluba
Prispevki: 3578
Kraj: Krško

Odgovor Avtor: strumf666 » 20. April 2020, 17:03

Upoštevaj še možnost, da starejši osebi npr. odpove srce, ker si komaj ustavil ali se je samo dotaknil? Ali pa, da si glavo razbije na npr. robniku, zaradi blagega padca {tu starost nima več veze} ? Ne rabiš v človeka priletel z ogromno hitrostjo, lahko se ga niti ne dotakneš, pa je rezultat lahko smrt...
Polnjenja proračuna {mestnega ali državnega) je pa druga tema...

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 20. April 2020, 17:05

strumf666 napisal/-a:
20. April 2020, 17:03
Upoštevaj še možnost, da starejši osebi npr. odpove srce, ker si komaj ustavil ali se je samo dotaknil? Ali pa, da si glavo razbije na npr. robniku, zaradi blagega padca {tu starost nima več veze} ? Ne rabiš v človeka priletel z ogromno hitrostjo, lahko se ga niti ne dotakneš, pa je rezultat lahko smrt...
Polnjenja proračuna {mestnega ali državnega) je pa druga tema...
Vse to se mu lahko zgodi v avli bloka pri poštnih nabiralnikih. Tako betežen (da ga že od dotika fršlok) človek nima česa počet sam na cesti. Človek ki umre od dotika, ni več prav živ, in bo kmal škripnu tudi brez tistega dotika. Bodmo realni, no.

Uporabniški avatar
irCAR81
Član Subaru kluba
Prispevki: 4237
Kraj: Ljubljana

Odgovor Avtor: irCAR81 » 20. April 2020, 17:34

Ta kalkulator vzame za reakcijski cas 1s. To je tko ce si dejansko pozoren. V praksi bi jaz vzel med 2 in 3s.

Uporabniški avatar
Grizliboy
Član Subaru kluba
Prispevki: 622
Kraj: Logatec
Kontakt:

Odgovor Avtor: Grizliboy » 20. April 2020, 18:10

:th :th Mogoče je že čas da ta korona norost mine :!?: :?: :?:
http://shrani.si/f/1H/CN/1tiIiSEm/1.jpg http://shrani.si/f/2M/9Y/1YUKRFie/2.jpg :w :w :wear :wear
Začuda je miška še zmeraj operativna, no vsaj levi in desni uhelj ji še služita, pa stranska naprej/nazaj, poslovili so se pa dpi tipka in kolešček (in kar nekaj plastike iz notranjosti).
Fotograf fotografira FOTOGRAFIJO, Slikar slika SLIKO.

:top: Šele ko se nehaš obremenjevati s porabo, se začne veselje in zabava. :twisted:

Uporabniški avatar
cheno
kaj je AWD?
Prispevki: 2521

Odgovor Avtor: cheno » 20. April 2020, 18:16

sam res....world of tanks, to je norost 8-)
The only treasure my car came with was rust...

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost