Nastavljivi amortizerji

Izboljšave zmogljivosti in voznih lastnosti
Odgovori
Uporabniški avatar
.:alex:.
Uporabnik foruma
Prispevki: 64
Kraj: Nožice

Nastavljivi amortizerji

Odgovor Avtor: .:alex:. » 12. Januar 2012, 16:12

Se mi zdi da še ni take oz. podobne teme saj jaz jo nisem našel!

Vglavnem odprel sem jo z namenom, da bi mi pomagali pri nastavitvi amortizerjev (ker vem da ste Subarujevci majstri :) ) in da se podebatira tud kaj v to smer!

Nabavil sem Koni amortizerje in pa Eibach pro kit vzmeti in sedaj nimam ideje koliko nastaviti prve in koliko zadnje (trdoto)!
A bi jih na 100 % stršal ali 80%..... našel sem sicer sledeče na tujem forumu kaj porečete na to
Ok, now learn that nearly all shocks are referenced from 'full hard' and not full soft. This is to competsate for the shim deflection and nobody runs full soft anyhow. Ok, now crank them both full hard. From this point turn the fronts back about 20% (you do the math on how many 1/4 turns this is. Then on the rears do it about 50%. This is all call "Off Full Hard" and his what you want to remember.

Install them on the car. What's it mean? Well the fronts will come up slower than the rears. This acccunts for 'exit understeer' and the rears will come up faster to aide in turn in. Trade offs? YOU BET! Too soft in the rear and loss of brake, too stiff in the front and harder to turn in etc. etc.

It's all about weight transfer. Where and when. And NO, the best for the track is not always the best for the street. Sorry.
Upam da je ze kdo kdaj rihtal tud te stvari ;-)

Uporabniški avatar
alanq4
Uporabnik foruma
Prispevki: 134
Kraj: Lj-rudnik

Odgovor Avtor: alanq4 » 12. Januar 2012, 18:26

kaj vse imaš za nastavljat? Predvidevam da imaš samo rebound, če je tako potem je najbolje dati spredaj in zadaj na sredino in po kaki "testni" vožnji malo prestavljati na trše - mehkejše. Če bi rad spredaj grip in malo bolj živahen zadnji del potem daj spredaj rebound na mehko zadaj pa na najtrše.

Uporabniški avatar
beliblisk
Član Subaru kluba
Prispevki: 4642
Kraj: Lj

Odgovor Avtor: beliblisk » 12. Januar 2012, 19:02

Zadej definitivno mal bl trdo :twisted:

Uporabniški avatar
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: .:alex:. » 12. Januar 2012, 19:04

Alan lahko reguliram samo rebound!
Žal so amortizerji taki da brez demontaže z avta jih ne moreš regolirat!
Tako da jih nimam namen vsak teden dol jemat Razz

Uporabniški avatar
irCAR81
Član Subaru kluba
Prispevki: 4237
Kraj: Ljubljana

Odgovor Avtor: irCAR81 » 12. Januar 2012, 19:48

Zadeva je bolj komplicirana kot zgleda na prvi pogled. Jaz imak kw v3 (nastavlja se bump, rebound in višino - vsak parameter brezstopenjsko). Začel sem na priporočenih nastavitvah, probal marsikaj in spet končal na malenkost tršem bump in rebound kot je priporočeno. V vsakem primeru gre pa za kompromise, recimo boljši občutek na suhem, slabša lega na mokrem, zanič na snegu....

Tukaj so razne zadeve, ki sem jih našel na forumih za kw (zgolj za občutek). Problem je ker ne veš kaj zaen tip to piše.

My current settings:
Rebound = 0,875 / 1,125 (F/R), Bump = 1,0 / 1,0 (F/R)
Ride height (wheel center to fender) -> F= 355 , R=335

Kw Settings:
Rebound = 1.5 / 2 (F/R), bump = 1 / 1 (F/R)

subaruracerx settings:
Rebound = 5 / 7 (clicks) (F/R) Bump = 1 / 2/6 turn (F/R)
=
Rebound = 0,83 / 1,16 (F/R) Bump = 1 / ????0,33???? - 1,33

NOTE: 6 click = 1 turn
rebound=rebound - TOP
compression=bump - BOTTOM
AREA: Rebound 0-3 turns (18 clicks) - Bump 5x/ ½ ali 2,5 full turns

Track settings (haven't made it there yet... will post when I go)
- source in Germany says to use compression at 0.75 turns. Guessing the above rebound dampening setting or 2 clicks stiffer would be sufficient.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.rs25.com/forums/f9/t129251-k ... tings.html

I searched all over the internet for settings of the KW V3's and didn't find much of anything for any type of Subaru. Thought I'd make a contribution after months of playing around with them.

First off, KW USA lists 2 part numbers for the V3's, one is for the coupe and one is for the sedan. The part number for the sedan is the same as an 02+ WRX (which uses a rear progressive spring). The rest of the world uses the part number for the coupe for all GC chassis. Don't bother asking KW USA why... If you have the sedan, buy the coupe kit, comes with 6kg F and 4 kg rear linear springs and helper springs. Most other kits come with 7 kg F and 5 kg R, I had one of those other kits previously. With regards to spring rates, there was not a significant differnce, all in the valving.

The suspension settings I came up with for the street are based on my car's set-up listed below:

17x7 48mm offset 225/45/R17 Toyo T1R
02 WRX sedan rear sway bar
Polyurethane steering rack bushings
-1.5 degrees rear camber
-1.4 degrees F camber (meant to have -1.3 but toe was zero so left it alone)
Front toe = 0
Rear toe = 1 mm in
Ride height (wheel center to fender) -> F=345mm, R=335mm. Wouldn't recommend going below 335mm in the rear.

Coilovers mounted to Group N mounts front and rear. Having run pillowball mounted coilovers for years, I honestly could not tell a significant difference between harshness.

Notes on street settings (references to clicks and turns are from full stiff)
1) Need to run at least 2 or 3 clicks stiffer on dampening in the front, else weight transfer has an odd diving feel in the front.
2) standard settings rebound = 9 F, 12 R, compression = 1 turn (F/R)
- car felt floaty in the front at high speeds.
- ride was harsh
3) Rebound = 7 F, 10 R , compression = 1 turn (F/R)
- stable at high speeds, front still a little loose, over multiple bumps rear was bouncy and unstable.
4) Rebound = 6 F, 9 R , compression = 1 turn (F/R)
- stable at high speeds, over multiple bumps rear still bouncy
5) Rebound = 6 F, 9 R , compression = 1 and 1/6 turn (F/R). There are technically 6 clicks per turn, hard to find them sometimes.
- ride still a bit harsh
6) Rebound = 6 F, 9 R , compression = 1.5 turn (F/R)
- ride is comfortable but compression too soft
7) Rebound = 6 F, 9 R , compression = 1 and 2/6 turn (F/R)
- compression fine, ride harness is balanced
8) Rebound = 6 F, 7 R , compression = 1 and 2/6 turn (F/R)
- stable at high speeds, no longer bouncy over multiple bumps at high speeds, bumps well absorbed
- compression fine, ride harness is balanced
- Weight transfer has odd front end dive on corner entry
9) Rebound = 5 F, 7 R , compression = 1 and 2/6 turn (F/R)
Perfect

NOTE: 6 click = 1 turn
rebound=rebound - TOP
compression=bump - BOTTOM

Some other notes. Higher compression in the front makes understeer. Want oversteer, decrease rear rebound dampening, or increase rear compression.

Track settings (haven't made it there yet... will post when I go)
- source in Germany says to use compression at 0.75 turns. Guessing the above rebound dampening setting or 2 clicks stiffer would be sufficient.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.iwsti.com/forums/gd-suspensi ... lease.html

i set them up pretty much according to kw's directions, maybe one click/turn higher than what the directions say, which is pretty much dead center on turns/clicks. it's a no brainer. i have my cobb rear sway set on soft but plan on experimenting once we get underway (again).

i have yet to make my first adjustment beyond setting them up. it was set up perfectly for limerock as-is.

my ride height after settling is 13 3/4 front - 12 3/4 rear. i bought my v3's from FT (fatih) who the older heads in here will remember was a suspension guru and owned selgp. i relied on him to help set up my suspension, much like i rely on phil grabow for all things tuning. i asked him about my ride height and the proper protocol for tuning them.

Your ride height is alright, but I would prefer 14” F and 13” R. (measured from bottom center of fender to dead center wheel hub) Front camber about -2.7 and your rear (-1.5) is alright.

In terms of shock adjustments, for now, leave the rebound at 1.5 turns out of 3 on all corners. Then, make one compression change at a time. If you have mild oversteer, reduce rear compression. If you have mild understeer, increase front compression. Make changes 2 click at a time initially, once you can feel 2-click change, then do 1 click at time.

there you have it.

Uporabniški avatar
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: .:alex:. » 13. Januar 2012, 11:41

Tkole bomo probal zadaj trdo do konca spredaj pa približno 80 % !
Pa kar bo, bo! :twisted:

Uporabniški avatar
irCAR81
Član Subaru kluba
Prispevki: 4237
Kraj: Ljubljana

Odgovor Avtor: irCAR81 » 13. Januar 2012, 15:43

Načeloma karkoli boš nastavu bo na 'prvo žogo' velik bolš kot prej. Jaz nebi dal najtrše, ker so že eibachi (sem mel na serijskih amortizerjih) precej trši (in tudi nižji - to me je najbolj motilo) od serijskih vzmeti. Jaz bi dal zadaj malo manj kot najtrše 80-90%, spredaj pa za 20% mehkeje.

Uporabniški avatar
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: .:alex:. » 04. Februar 2012, 12:40

Končno sem se spravil montirat zadevo, razlog ker sem dal prve dva amortizerja obnovit (sem naredil manšo traparijo ko sem jih dobil in se igral z nastavitvami :D ) spredaj sem naštimal 80% zadaj 90% !Zdej pa sneg :(!
Še dve slikce res da ni subaru :neutral: ampak vseeno primerjava original Koni!

http://shrani.si/f/1p/ZE/4v47IuyF/img0657.jpg
http://shrani.si/f/q/hN/4wArYtk0/img0656.jpg

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost