Zadnje zavore legacy

Splošni nasveti glede servisiranja, ki ne spadajo v ostale teme
Odgovori
dule
Novinec
Prispevki: 8

Zadnje zavore legacy

Odgovor Avtor: dule » 10. Oktober 2021, 14:00

Pozdravljeni,
imam Subaru Legacy letnik 1997 in sem se odločil, da bi sam zamenjal zadnje zavore. Pri demontaži bobnaste zavore sem naletel na težavo, ker nikakor ne gre narazen. Sedaj me pa zanima ali moram odstranit tudi sredinsko matico da gre narazen?

Lp Dule

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Prispevki: 3997
Kraj: Maribor, Slovenia
Kontakt:

Re: Zadnje zavore legacy

Odgovor Avtor: danci1973 » 10. Oktober 2021, 17:38

Ne, sredinske matica ni potrebno odstranit - ta drži polosovino v pestu.

Za začetek preveri, da nimaš slučajno ročne zategnjene. Če je to OK (se pravi, ročna spuščena), potem bo pa morda potrebno malo prepričevanja s kladivčkom - poglej video na 5:55:
Oz. če imaš zadaj samo bobne, potem tega na 3:25:

dule
Novinec

Odgovor Avtor: dule » 10. Oktober 2021, 18:01

Hvala za navodila. Samo pri meni je verjetno še en problem zakaj ne gre, ker ko sem gledal video se pri njem kolo vrti, pri meni pa ne, pa imam ročno čist spuščeno, je pa res, da ko je ročna potegnjena zagrabi na 1 zob.

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Prispevki: 3997
Kraj: Maribor, Slovenia
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 10. Oktober 2021, 18:47

1 zob je malo huda, najbrž ti ročna sploh ne spusti prav.

S potegom 20 kg naj bi ročna šla do 6. zoba.
2. LEVER STROKE ADJUSTMENT
1) Remove console box lid.
2) Forcibly pull parking brake lever 3 to 5 times.
3) Adjust parking brake lever by turning adjusting nut until parking brake lever stroke is set at 6 notches with operating force of 196 N (20 kg, 44 lb).
4) Tighten lock nut.
5) Install console box lid.

aleks
Uporabnik foruma
Prispevki: 1588
Kraj: Ravno Brdo

Odgovor Avtor: aleks » 10. Oktober 2021, 19:40

Isti problem sem imel jaz. Pakna je padla s sedeža kjer jo razmika cilinder, se zataknila, in se zdaj upira v boben. Pri meni se je to ponavljalo pogosto. Vedno na isti bremzi. Pomenjal sem vse, nikoli se ni rešilo, ne vem zakaj. Boben dobiš dol tako, da zavrtiš dve navojni palici v zato namenjene navoje v bobnu in počasi odmikaš boben ven (na navojno palco daš dve matici). Mislim da je m8, probaj prej zmerit preden greš kupit navojno palico ali dva dolga vijaka. Vijak se upre v prirobnico, nobene škode ne bo, razen: potrgalo bo zatič z vzmetjo na pakni, ker hoče boben sneto pakno s seboj vlečt, to kupiš novo. Je poceni, dobiš set skupaj s fedrčki.
Zadnjič spremenil aleks, dne 10. Oktober 2021, 19:44, skupaj popravljeno 1 krat.
"Šta je to? Sipaš mu viski u čašu za rakiju? Pa, zar ti njega mrziš što je cigan?" Dadan Karambolo svoji spremljevalki, 1998

Uporabniški avatar
ORLY
Uporabnik foruma
Prispevki: 497

Odgovor Avtor: ORLY » 10. Oktober 2021, 19:44

Losaj zajlo za ročno, odtegni cev na cilindru paken in za rob bobna zatakni izvijač ter pakno potisni navznoter. Če ni prostora, namesto izvijača s kladivom(kot prej omenjeno) tolkljaj po bobnu in ga obračaj. Ko bo vse lahkotno se bo tudi pakna nehala zatikati za rob bobna.
ignorance is bliss

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 10. Oktober 2021, 19:45

ORLY napisal/-a:
10. Oktober 2021, 19:44
Losaj zajlo za ročno, odtegni cev na cilindru paken in za rob bobna zatakni izvijač ter pakno potisni navznoter. Če ni prostora, namesto izvijača s kladivom(kot prej omenjeno) tolkljaj po bobnu in ga obračaj. Ko bo vse lahkotno se bo tudi pakna nehala zatikati za rob bobna.
Ne bo šlo, pakna je dol padla in je ne premaklneš. Rabi dva m8 dolga vijaka ali navojne palice skozi boben, pa gre počasi boben ven. Ko se mi je poraba dvignila na 11 sem točno vedel v čem je fora ... izvijača ne dobiš noter razen če čisto uničiš pleh ki nosi zadnjo zavoro. Boben ima lipno ki se skrije zad za ta pleh.
"Šta je to? Sipaš mu viski u čašu za rakiju? Pa, zar ti njega mrziš što je cigan?" Dadan Karambolo svoji spremljevalki, 1998

Uporabniški avatar
ORLY
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: ORLY » 11. Oktober 2021, 05:22

Pol pa abciger pa gasa. Drugače pa sploh ni nujno, da je pakna skočila iz ležišča. Najverjetneje se zatika za rob izrabljenega bobna.
ignorance is bliss

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 4588
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 14. Oktober 2021, 10:02

Jp, jaz bi stavil na rob + da se je povrišna sprijela med pestom in diskom.

Mene tudi tole čaka. Sicer meni ročna še prime, me pa jezi, ker tu in tam zagrabi in moram kak centimeter v rikverc naredit da se razklene.

Problem je trenutno samo zaradi teghničnega, ker mi teži da je ročna previsoko. Ker res prime šele na podstrešju ko že skoraj zmanjka hoda.
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

dule
Novinec

Odgovor Avtor: dule » 16. Oktober 2021, 20:20

Pa mi je le uspelo dobit narazen z vijaki. Problem je bil, ker so se potrgali pini, kateri držijo zavorno čeljust. Iz slike je razvidno, da so čeljusti obrabljene prav tako pa tudi cilinderček spušča. :diss
https://shrani.si/f/c/1S/4mP8Woow/20211016153416.jpg

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 17. Oktober 2021, 08:05

Je že čas za generalno obnovo zadnjih zavor. Ne pozabit mal s krtačo spucat površinsko rjo na obodu kjer so pakne naslonjene na ploščo.

Uporabniški avatar
ORLY
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: ORLY » 17. Oktober 2021, 12:52

Kolikor je iz fotke razvidno, so obe pakni na svojem mestu potrganim pinom navkljub 8-) . Alex; da nisi ti svojo pakno snel z silo demontaže bobna pa se ti je zdelo, da vedno znova pada iz ležišča. Če menjaš pakne pa ne pobrusiš oz. podrejaš roba bobna, zelo verjetno dobiš šrotar zvok iz zadnjih koles in se zdi da je pakna sneta.
ignorance is bliss

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 18. Oktober 2021, 12:11

Ne, ne. Pri meni je vedno odneslo vijačni napenjalec skupaj z desno (kot na sliki) pakno v smer oboda bobna, in potem je tako obtičalo in drajsalo po eni pakni.
Polomlo je samo en pin, tiste pakne ki je bla naslonjena na boben in ni hotla skočit nazaj. Zamenjal sem komplet mehanizem vijačnega napenjalca, nove fedre, pine, pakne, cilinder (po stopnjah). Do novih bobnov nisem prišel, ker sem se prej znebil avta. Dobro, imel sem že kupljene, pa so bili cca 3 mm preozki in bi jih moral dat podrejat, pa sem jih dal Karliju. Če je on to potem še kaj rihtal pa več ne vem.

Pini paken na sliki so se potrgali med snemanjem bobna po vsej verjetnosti. V tej bremzi je nekej štekalo, videt je, da je ena pakna obrabljena bistveno bolj kot druga.

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost