Obnova volana

Legacy - najštevilčnejši predstavnik na naših cestah in njegov "terenski" brat - Outback
Odgovori
Vilibald
Novinec
Prispevki: 9

Obnova volana

Odgovor Avtor: Vilibald » 22. Februar 2019, 12:12

Pozdravljeni,
Kot sem vam že v enem od mojih mailov napisal imam težavo z volanom na svojem Legacy 2,0D. Zdaj sem ugotovil, da je v volanski sistem pri servo motorčku (električni servo) prišla voda. od kod ne vem, verjetno skozi zgornji semering. In ta voda je naredila svoje v ležajih osi. Zdaj pa me zanima, če kdo pozna koga, ki obnavlja volane ali pa če se je kdo že sam lotil popravila - zamenjave ležajev v volanskem sistemu. Spaševal sem že v firmi Turbo-Tec in tega ne delajo. drugih pa ne poznam.
Zahvaljujem se vam za pomoč in pošiljam lepe pozdrave iz Pustnega Ptuja.
Vili

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3577
Kraj: Trbowle

Re: Obnova volana

Odgovor Avtor: BackW00d » 22. Februar 2019, 14:32

Če si kaj domačega mojstra, imaš v FSM (factory service manual) opisan cel postopek menjave vseh menljivih delov v volanskem sklopu.
Trije semeringi, par tesnil, en ležaj pa si že blizu :)

Drugače pa servo volanske letve obnavlja več firm v SLO.
Sam imam izkušnje s firmo Servo-com, Ljubljana Brdo, in je to taka mala firma z par zaposlenimi, ki cele dneve servisirajo večina le servo volanske letve.
Ko sem šel iskat (za kolega) letev, mi je lastnik celo razložil kako in kaj je z obnovo.
Cena za obnovo ford c-max letve je bila leto in nekaj nazaj nekih 230€.

Največkrat manjšeta poči ali pa se raztegne in ne tesni, pride v vodila pesek/umazanija, ta pesek/umazanija uniči semering, in volanska letev oz. servo olje se uščije na tla.
Verjetno se lahko zgodi, da na vstopni osi poči manšeta, tam pride voda, in vseskup ga začne biksat, ja...

Dobesedno v faco mi je povedal, da ni neke znanosti pri obnovi, da je le par "trikov" in "momentov" treba vedet, pa si dober.
Je rekel da 90% vseh servisev je ravno zaradi tesnila, ker olje spusti.
V določenih primerih dobi letev zračnost, kar se reši z nastavitvijo letve oziroma enega čepa, ki tišči letev na zobnik volanske gredi.
Za subaruje so vse te nastavitve podane v FSM, in lahko BP to narediš doma, če si vsaj malce mojstra/serviserja.
FSM pa najdeš na internetu, oziroma ti ga pošljejo dobrosrčni forumaši.

Je pa to moje mnenje, ki temelji na teoriji. Prakse za to še nimam :lol:
Bi se pa tega brez težav sam lotil... (oziroma se verjetno bom)...ampak zase, ne za druge :-f
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

Vilibald
Novinec

Odgovor Avtor: Vilibald » 27. Februar 2019, 21:05

Pozdravljen,
Hvala za odgovor. Se bom lotil kar sam obnove, samo bi prosil nekoga, da mi pove kje najdem FSM za moj volan, je namrec elektro servo. Hidravlicnih sem nasel kar nekaj, a elektro pa nisem nasel nobenega. Ce ima kdo to znanje kje ga najti se toplo priporocam, ce ne se bom lotil brez, pa verjetno tudi ne more biti prevec komplicirano.
Se enkrat hvala !!!

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Prispevki: 3538
Kraj: Maribor, Slovenia
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 27. Februar 2019, 23:38

Vilibald
Novinec

Odgovor Avtor: Vilibald » 28. Februar 2019, 21:08

Najlepsa hvala.
Se bom pozabaval z volanom. Ves mogoce kje dobiti rezervne dele ( O ring, lezaji,...)

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3577
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 01. Marec 2019, 09:12

O ringi in semeringi bodo najverjetneje najcenejši pri podjetju Dihta (Lj - brnčičeva)
Ležaji pa so notri pomoje kaki standardni 6202 6203 6201 ali kaj na takšno viži, verjetno dobiš v vsaki trgovini z rezervnimi deli.
Če pa ne pa Tinex, tam imajo pa bolj kot ne vse ležaje ki obstajajo na svetu (no, nimajo tistega s prirobnico ki ga subaru vgrajuje v sredinski visko/diferencial v menjalniku)

Kar se tiče semeringov, bodi pozoren če ima slučajno smernice gor, če jih ima, jih mora imet novi tudi...
Smernice so "CW" in "CCW", torej ena v smeri urinega kazalca (ClockWise) ter ena v kontra (CounterClockWise)
In morajo biti vedno v pravi smeri, drugače namesti da bi pomagale olje zadrževat v ohišju, ga pomagajo ven "pumpat", tako da je hitro luža pod avtom :D http://www.devriesintl.com/products/sha ... ix_lip.gif Na tej sliki pa se vidi kako to zgleda v praksi http://www.hokseal.com/uploadfiles/103. ... 527373.jpg Za hidravlično olje ne rabiš posebnih o-ringov ali semeringov. (ponavadi radi ponudijo kak vuiton, ki je 10x dražji od NBR-ja)
NBR je čist OK. (nitril butilen rubber)
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

Vilibald
Novinec

Odgovor Avtor: Vilibald » 17. Avgust 2019, 21:39

Pozdravljeni,
Po dolgem času se oglašam, ker bi rad z vami delil akcijo okrog volana. Kot sem vam povedal sem imel težavo z volanom, da ne bo pomote moj volan je električni servo. Ker je bilo najhitreje in najceneje sem kupil drugega rabljenega in zdaj nimam več težav. Rad bi vam pa sporočil, če kdo rabi volan za rezervne dele mu ga lahko podarim. Sem ga razstavil in v njem je zobata letev zarjavela, kot bi bil volan pod vodo in to morsko. Da se očistiti, zamenjati ležaje in "O" ring tesnila, pa lahko komu prav pride. Če ima kdo interes lahko pošljem tudi fotografije.
Lep dan vam želim.

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost