Outback 2.5 04' zamorjen (ne razvije moči)

Legacy - najštevilčnejši predstavnik na naših cestah in njegov "terenski" brat - Outback
l_zupan
Uporabnik foruma
Prispevki: 27
Kraj: Trbovlje

Outback 2.5 04' zamorjen (ne razvije moči)

Odgovor Avtor: l_zupan » 28. November 2019, 10:39

Na omenjenem Ob-ju se mi je v zgodilo, da ga je v roku enega tedna povsem zamorilo v višjih obratih (vsak dan slabše). V nizkih obratih po ravnini do nekje 2500 rpm še znosno, prehitevanje ni šans in v breg polom. V prostem teku dela normalno. Ko sem se vrgel pod avto sem opazil da je tesnilo med glavo in kolektorjem prepihano (spremembe zvoka v višjih obratih in ob spuščanju gaza niti nisem opazil), ker se je avto očitno mučil ob večjih vrtljajih je spustil najšibkejši člen? :unam .

Tesnila sem zamenjal, seveda je težava še vedno prisotna. V prostem teku normalno, ob držanju gaza (parkiran avto) na cca 1300 rpm začne sam konkretno spuščati in dodajati obrate (stopalka plina na isti poziciji). Ko gaz konkretno pohodim in zadržim se do maximuma obrne malo pod 3000 rpm in spusti rezek zvok, ki ne vem od kje bi bil. :roll:

Mogoče sesut katalizator? Danes gre še k kolegu na tester (avto sam ne javlja napake). Kakšna ideja, kaj bi lahko bilo..

Hvala.

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Prispevki: 3692
Kraj: Maribor, Slovenia
Kontakt:

Re: Outback 2.5 04' zamorjen (ne razvije moči)

Odgovor Avtor: danci1973 » 28. November 2019, 11:58

Nekaj podobnega sem že videl - sicer na motociklu. Tam se je celoten katalizator (kot nekak vložek) 'odpel' od izpušne cevi in se nato tako obrnil, da je blokiral pretok plinov.

Rezultat je bil bolj ali manj tak, kot ga opisuješ ti - totalno zamorjen motor, nobene moči, sploh se ni zavrtel v obrate itd.

Sicer ne vem, ali je katalizator pri tem izpuhu tudi tako narejen, da bi se lahko zgodilo kaj podobnega, ampak glede na simptome je to vsekakor ena od možnosti...

l_zupan
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: l_zupan » 28. November 2019, 18:42

Danci hvala z odgovor. Smo dal na tester, ni pokazal nobene napake :| V naslednih dneh gre katalizator narazn pa da vidmo kua s bo pokazal.

Kej vemo kolk more normalno pihnt na izpuhih, če mal pohodiš gaz pa nastaviš roko, ker trenutno zlo švoh, se sam pokadi. Če primerjam z mopedam (Tomos), ki ma original tut kr neki prekatu pa, ko nabiješ je kr neki upora na roki..

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator
Prispevki: 6742
Kraj: Črnuče

Odgovor Avtor: nebivedu » 28. November 2019, 19:09

Lahko je tudi kak srednji lonec (resonator) skupaj padel, pa je zabasal vse skupaj.
Znanstveniki so ugotovili, da pes, ki voha rit drugega psa, prejme več informacij kot oseba, ki gleda nova24tv.

Uporabniški avatar
Tomaz77
Uporabnik foruma
Prispevki: 101

Odgovor Avtor: Tomaz77 » 28. November 2019, 19:30

To se je meni zgodilona fijesti... seseden lonec in zabit avspuh...

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3909
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 28. November 2019, 21:14

Zabriš kolektor dol pa gaz čez vas :mrgreen:
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

l_zupan
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: l_zupan » 28. November 2019, 21:45

Očitno bo treba pregledat cel auspuh :th, pa sneg bo vsak cajt :lcry

BackWood brez kolektorja 3x mim Jagra, me bojo vprašal po zdravji 8-)

l_zupan
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: l_zupan » 10. December 2019, 21:38

Rezultat ..tko kot smo ugotavlal. Seseden tadrug katalizator ..čez lukno od druge lambe sem s kompresorjem pihnu sam naprej čez prvega, nazaj pa tut sapce ne :snz Odpru, vrgu ven, zmontiru in cinda normalno :clap

Hvala za mnenja :vctry

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 11. December 2019, 07:46

Nasledn tedn pa "check engine lučka mi gori" debata štarta ? :D Pa koda P0420 :D

l_zupan
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: l_zupan » 11. December 2019, 08:10

Mam upanje, da je taprvi katalizator še delovno sposoben za neki cajta :sm ..možno, da me bo po neki cajta spet presenetu. :tird Glede na situacijo (katero pomoje dobr poznaš kar se tiče avta) je še vse skup ok :smrk :reli

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 11. December 2019, 08:16

Meni 2.0R zaradi prepihanega zadnjega katalizatorja ni šel čez tehničnega...

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 11. December 2019, 08:42

Po daljši vožnji ti bo skoraj ziher javil P0420 - catalytic converter efficiency below threshold.
Ampak to napako se načeloma, da brisat z OBD-jem, avto pa ne gre nič slabše zarad tega. Oziroma ravno nasprotno, gre boljše, ker ga katalizator ne duši.
Katalizatorji v avtu lahko poberejo do 10% moči motorja, predvsem v višjih obratih.
Zna pa ta napaka preprečevat delovanje tempomata, če ga maš...

Ampak če je en katalizator premalo, da bi uravnaval pline, bo seveda tehnični problem, razen "če tehnični ni problem" ;)

Brat na njegovem OB 2.5 2005, je imel zadnjič na tehničnem kar probleme. So iberture kar nekaj časa pele, da se je katalizator toliko segrel, da so plini padli "taman" pod zgonjo mejo. Dejansko ga je v blokado parkrat prtisnu :lolno S tem da je pred tehničnim šel en "ornk" hitrejši krog, da bi se le segrel katalizator.
Pa ima oba katalizatorja notri, in lambde so poštimane, lučka se ne vžiga. Avto misli da je vse OK.

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 11. December 2019, 08:46

BackW00d napisal/-a:
11. December 2019, 08:42
Po daljši vožnji ti bo skoraj ziher javil P0420 - catalytic converter efficiency below threshold.
Sicer nisem 100%, kako ima 2.5 motor izpuh in lambde, ampak na 2.0R je drugi katalizator brez nadzora - se pravi ni nobene lambde za njim. Sta pa tik pred in takoj za prvim katalizatorjem.

Tako da P0420 se ne bi smel pojavljat.

l_zupan
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: l_zupan » 11. December 2019, 09:13

Lambda je pred prvim in pred drugim katalizatorjem, tako da kot praviš Danci za drugim ni nadzora. Kot sem malo bral zaradi kode nebi smel bit problem. Bom v naslednjih dneh vidu kako se bo obnašal, šiht pa domov cca. 100km. Kar se pa tiče plinov na tehničnem se pa zavedam, da bo znal bit problem (recimo, da gledam na to kot temporary rešitev). Backwood do sedaj tehnični ni bil problem, tudi pri motorju (drugi auspuhi) ne, zdaj ko pa so pod strogim nadzorom pa ne vem ;)
Itak ima pa avto po 'generalki' že dve leti problem s plini :cldsw (vzrok je znan...žal).
Backwood, pa je bratu na tehničnem meril priklopnjenga na računalnik ali preko sonde? Mojega je vedno priklopil.. Sosed ima zelenega OB-ja (cca. 07') verjetno poznaš, avto je bil prej od TET. Po naknadni vgradnji plinske naprave mu check engine konstantno nabija.

Uporabniški avatar
Grizliboy
Član Subaru kluba
Prispevki: 622
Kraj: Logatec
Kontakt:

Odgovor Avtor: Grizliboy » 11. December 2019, 10:22

P042 sem imel pred tehničnem, pa sem nabavil podaljšek za lambdo in ni več nobene check engin lučke, čez tehnični je pa tudi šel normalno, samo lambda je rabila par sekund več da je bila na zelenem.

Kar se tiče tempomata, pa mi dela vse normalno, razen za povečanje hitrosti se mi malo obotavlja.
2006 outback

Če rabiš podaljšek imam na zalogi enega.
Fotograf fotografira FOTOGRAFIJO, Slikar slika SLIKO.

:top: Šele ko se nehaš obremenjevati s porabo, se začne veselje in zabava. :twisted:

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost