Menjava zvočnikov - Legacy

Spremembe izgleda vozila, montaže avtoakustike, vgradnja alarmov, daljincev...
Boby
Uporabnik foruma
Prispevki: 288
Kraj: LJ Zalog

Menjava zvočnikov - Legacy

Odgovor Avtor: Boby » 11. Junij 2014, 23:34

Zamenjal bi zvočnike v mojem Legacy-ju.
Nekje sm videl da ste imeli probleme z spuščanjem sp. šipe :sh
Skratka Legacy BD , kokr sm najdu tule TULE ima 6-1/2" = 16.5 cm
potem bi Blaupunkt GTx 662 bili OK glede na to da je Globina vgradnje: 56 mm ?

Uporabniški avatar
Thomas22
road pirate
Prispevki: 6732
Kraj: Železniki

Re: Menjava zvočnikov - Legacy

Odgovor Avtor: Thomas22 » 12. Junij 2014, 10:14

Vsak zvočnik s pravim premerom bo pasal, če bo pa globina sumljiva (spust šipe lahko ovira tudi velik magnet) pa narediš adapter.
Don't allow your mind tell your heart what to do.

Uporabniški avatar
LSlabe
Član Subaru kluba
Prispevki: 1908
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Avtor: LSlabe » 12. Junij 2014, 13:02

Če boš hotu dat noter kolkr tolk normalne zvočnike boš mogu narest distančnik, jaz sem jih naredu iz mediapana ;)
What seems to be the Officer, problem?

Nč več turbo...

Boby
Uporabnik foruma
Prispevki: 288
Kraj: LJ Zalog

Odgovor Avtor: Boby » 12. Junij 2014, 13:04

Kak prevelik magnet ravno nebi, neki iščem da bi dal pod mrežico da se ne vidijo zvočniki.
Najboje da grem v šoping kr z zvočnikim v roki :lolno

Thx ;)

Uporabniški avatar
LSlabe
Član Subaru kluba
Kontakt:

Odgovor Avtor: LSlabe » 12. Junij 2014, 13:09

Tut z 2cm distančnikom gre tapeta bp čez, se nič ne vidi zvočnika. Vaj pri Legacy-ju trojki in imprezi je šlo.

Nč več turbo...

Uporabniški avatar
lukaprelesnik
Uporabnik foruma
Prispevki: 170
Kraj: Solčava

Odgovor Avtor: lukaprelesnik » 25. Avgust 2016, 14:06

Da ne odpiram nove teme bom kar tukaj napisal. Slucajno kdo ve, kaksni zvocniki pašejo spredaj v Imprezo l.1995? In kaj se splaca kupit? Ne rabim kaksnih ekstremov, sam tolk da normalno špila tut ce daš mal bolj na glas, ker zdej eden ne dela drugi pa šumi :D

Uporabniški avatar
lukaprelesnik
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: lukaprelesnik » 31. Avgust 2016, 19:03

lukaprelesnik napisal/-a:Da ne odpiram nove teme bom kar tukaj napisal. Slucajno kdo ve, kaksni zvocniki pašejo spredaj v Imprezo l.1995? In kaj se splaca kupit? Ne rabim kaksnih ekstremov, sam tolk da normalno špila tut ce daš mal bolj na glas, ker zdej eden ne dela drugi pa šumi :D
Da še malo dodam k vprašanju, kako močne zvočnike sploh moram kupiti? Na štromarijo se ne spoznam praktično nič in nimam pojma o zvočnikih. Zdajšnja zvočnika imata premer švoh 16cm, radio pa je 4x50W.

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Prispevki: 3530
Kraj: Maribor, Slovenia
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 31. Avgust 2016, 20:28

lukaprelesnik napisal/-a: Da še malo dodam k vprašanju, kako močne zvočnike sploh moram kupiti? Na štromarijo se ne spoznam praktično nič in nimam pojma o zvočnikih. Zdajšnja zvočnika imata premer švoh 16cm, radio pa je 4x50W.
Na originalnih zvočnikih iz mojega Legacy-a piše 35W MAX...

Dvomim, da se sploh da kupit 'prešvoh' zvočnike.

Uporabniški avatar
LSlabe
Član Subaru kluba
Kontakt:

Odgovor Avtor: LSlabe » 01. September 2016, 05:01

Glede na to, da da radio dobrih 20W RMS, je čist vseeno kaj kupiš, (koaksialci za okol 40€), če pa misliš kasneje, še kak ojačevalec dodajat, pol je pa smiselno kupit kak malo boljši, ločen sistem.

Nč več turbo...

Uporabniški avatar
lukaprelesnik
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: lukaprelesnik » 01. September 2016, 05:29

Hvala za odgovore :thup

Uporabniški avatar
Sajmon
Član Subaru kluba
Prispevki: 2905

Odgovor Avtor: Sajmon » 01. September 2016, 06:45

danci1973 napisal/-a: Dvomim, da se sploh da kupit 'prešvoh' zvočnike.
Se pa da s "švoh" radijem skurit močne zvočnike.

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3555
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 01. September 2016, 08:26

Če želiš karseda največ izkoristit iz zvočnikov, ne smeš gledat watte (moč) ampak občutljivost.
To je tista čudna vrednost ~85-95dB. Ta občutljivost ti pove, koliko decibelov (glasnosti) spravi zvočnik iz sebe na 1 meter dolžine pri 1W moči.
Večina močnejših zvočnikov ima to vrednost nižje od 90dB, ker zaradi ojačane membrane in večje teže membrane nima tako dobrega izkoristka, je pa pripravljen požret večjo moč, ki pa je sam avtoradio nima.
Zato je bolj pametno kupit par 20W "slabše" zvočnike ki imajo občutljivost višjo od 90dB. Priporočam :thup

Tukaj se par decibelov gor dol precej pozna. Seveda pa mora bit zvočnik tudi vsaj toliko "močen" kot je močen radio. Kar ni problema, glede na to da so skoraj vsi več kot 30Wrms.

Zvočnik skuriš z "enosmernim" tokom, ki ga na kratke impulze proizvaja ojačevalec, kadar ga preteraš, ker ne more več izdelovat lepe sinusne napetosti.
Nekako takole to zgleda:
http://blog.conrad.de/wp-content/upload ... 25x272.jpg

Na levi je lepa sinusna napetost, na desni pa se vidi ravni del sinusa oz. tako imenovani "clip". Tisti ravni del ne naredi nič pametnega na zvočniški tuljavi, razen to, da jo greje (slej kot prej pregreje) in skuri tisto tanko žičko, ki je notri navita.

Druga stvar je če imaš poleg avtoradia montirane še ojačevalce večjih moči. Tam seveda rabiš močnejši zvočnik, da fizično zdrži večje sile in več toplote, ki jo proizvede tuljavica v zvočniku.
___________________________________________________________________________________________

Če boš delal adapterje, kar je preprosta stvar za doma naredit. Rabiš le vbodno žago in kos lesa. Mediapan, iverica, vezana plošča ipd.
Priporočam pa, da les kot tak ne pustite nezaščiten, ker je notranjost vrat mokre narave, voda od dežja,megle ipd pride v notranjost vrat in ta les nato tako navlaži, da ga ponavadi napihne. Sem že videl, da je do te mere uničilo adapter, da je zvočnik skrivilo.
Sam ga ponavadi premažem z epoksi smolo, ali pa ga vsaj na debelo prebarvam z kakšnim šprickitom ali kako drugo barvo.

Veselo na delo :.sup
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Prispevki: 3530
Kraj: Maribor, Slovenia
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 01. September 2016, 10:48

Sajmon napisal/-a: Se pa da s "švoh" radijem skurit močne zvočnike.
Najbrž res, ampak moraš bit pošteno 'gluh', da se ti da tolko cajta poslušat hreščanje...
BackW00d napisal/-a:Če želiš karseda največ izkoristit iz zvočnikov, ne smeš gledat watte (moč) ampak občutljivost.
To je tista čudna vrednost ~85-95dB. Ta občutljivost ti pove, koliko decibelov (glasnosti) spravi zvočnik iz sebe na 1 meter dolžine pri 1W moči.
Večina močnejših zvočnikov ima to vrednost nižje od 90dB, ker zaradi ojačane membrane in večje teže membrane nima tako dobrega izkoristka, je pa pripravljen požret večjo moč, ki pa je sam avtoradio nima.
Zato je bolj pametno kupit par 20W "slabše" zvočnike ki imajo občutljivost višjo od 90dB. Priporočam :thup
Če bi kdo mel Blaupunt TL 170 (92dB), jih dam za 20€... V uporabi so bili cca. 2 meseca. :)

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3555
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 01. September 2016, 11:14

Takšne podobne sem že enkrat imel, in niso slabi. Cena je tut :thup
Zakaj si jih menjal?

Drugače pa glede distančnikov mogoče ena ideja za domače mojstre ;)
Sam sem si jih zmodeliral v Sketchup Make (zastonjski - precej zmogljiv 3D program): http://shrani.si/f/j/vD/41QG36V6/distancnik.jpg
http://shrani.si/f/12/p4/14Cfb9RD/dista ... k-peek.jpg

**Opomba** Distančnik je toliko debel, da vratna panela ne pride čez, in jo je potrebno porezat in naredit blendo ki vseskupaj pokrije/skrije. To je moja osebna preferenca, ker imam namen v imprezi naredit malce boljše vseskupaj.
Lahko da v kak drug subaru avto paše BP. Nevem.

Natisnil mi jih je kolega, zastonj. Ker je bil le 20% poln (se pravi popolnoma votel) sem ga zalil s poliestrsko smolo:
http://shrani.si/f/3w/kh/2U5cupi7/4872f ... -a20f-.jpg

Takole pa zgleda zvočnik v njemu:
http://shrani.si/f/3v/u4/24q1E2wY/img0648.jpg

Distančnik je na spodnji strani debel 4cm, na zgornji pa 3, da naredi malce kota, da zvočnik rahlo navzgor in nazaj igra.

Poleg tega pa vam priporočam uporabo tudi malce izolacije na zunanjem plehu vrat. Pač polepiš z notranje strani kakšen sloj. Pokriješ kakšno luknjo, in takoj bo za odtenek več basa, pa še manj ropota iz ceste pride preko vrat v kabino.
http://shrani.si/f/1e/4h/4ML1MT4w/img0633.jpg

Jaz sem kupil pri fragmatu njihovo Izoself PE+ rezano na 20cm, samolepilno izolirko.

Koda: Izberi vse

IZOSELF PE+ - 0,1m × 20m × 1,2mm = 12€   =>    6€/m^2
IZOSELF PE+ - 0,2m × 20m × 1,2mm = 22€   =>  5,5€/m^2
IZOSELF V3  -   1m × 10m × 2,7mm = 58€   =>  5,8€/m^2
IZOSELF P3  -   1m × 10m × 2,7mm = 61€   =>  6,1€/m^2
SIKA-multi  - 0,1m × 10m ×   1mm = 22,5€ => 22,5€/m^2
Priložim pa tudi datoteki od 3D modela distančnika, če kdo hoče:
3D printer datoteka
Sketchup Make 2016 datoteka

Seveda se pa povsem z lahkoto naredi distančnik tudi iz lesa, doma, kot sem že povedal, lahko tudi pod kotom, če imaš željo brusit. Ali pa če ti ga kdo na CNC rezkarju odreže ven. Pač sam sem malce probal tudi tehniko 3D tiskanja, ker se malce ogrevam za 3D printer.
Če doma odrežeš iz lesa z vbodno žago boš 10x hitrej končal pa še cenovno bo precej ugodneje :D

Pa veselo ustvarjanje ;) Mene še to vse čaka, pa še vsaj 2 tedna nimam časa potem pa takoj v akcijo :thup
:ztzutuz
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

Uporabniški avatar
LSlabe
Član Subaru kluba
Kontakt:

Odgovor Avtor: LSlabe » 01. September 2016, 11:39

danci1973 napisal/-a: Če bi kdo mel Blaupunt TL 170 (92dB), jih dam za 20€... V uporabi so bili cca. 2 meseca. :)
Rezerviram ;) Za v zadnja vrata bojo ok... Prevzamem na naslednjem srečanju, ali pa če bom v Mb kej prej hodu.

Nč več turbo...

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov