Impreza 2009 1.5 vroča sprednja leva felna

Subarujev predstavnik na Rally tekmovanjih in mlajša terenska izvedenka
Odgovori
Simple
Uporabnik foruma
Prispevki: 30
Kraj: Ptuj

Impreza 2009 1.5 vroča sprednja leva felna

Odgovor Avtor: Simple » 11. November 2019, 13:30

Pozdravljeni, imam tezavo z sprednjo levo kolo, felna se mi nenormalno zagreje med voznjo, diski so okej, tudi ploscice so okej, cilinderi so bili ocisceni in namazani in se naceloma vrnejo nazaj, gumice so tudi okej. Mene zanima ali je imel ze kdo podobno tezavo in kako je tezavo uredil?

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3905
Kraj: Trbowle

Re: Impreza 2009 1.5 vroča sprednja leva felna

Odgovor Avtor: BackW00d » 11. November 2019, 13:42

Če ti ležaj na tej gumi ne ropota kot konkord ko vzletava, potem je 100% kriva zavorna čeljust.
Fotru so na 2008 1.5 Imprezi vse štiri čeljusti prerjavele do te mere da je zavora vseskozi grabila in pregrevala diske/ploščice.
Zadnje čeljusti sem mu še uspel doma obnoviti in rešiti...Prednje smo morali poslat v Radomje da so jih obnovili.
Ampak Fermi Radomlje ni več v poslovanju.

Šlataj stvari okoli feltne, nekaj mora toploto oddajat.

Moja stava gre na zavore. Ko je felga vroča probaj prijet zavorni disk ampak preveri najprej da ni napol žareč, da si ne opečeš prsta.
Res pa je da nevem kaj je to "vroča" za tvoje merilo. Jo lahko primeš ali je prevroča in je nevarno da se opečeš?
Da ti nebo gume razneslo?! :scrm
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

Simple
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: Simple » 11. November 2019, 13:47

Lezaj ne ropota, vroca felna je za drzat, disk pa je kar orgn vroc, bi se verjetno komot opekel, pardon izrazu ampak ce probas malo pljunit nanj, kar izhlapi..
Mehanik je mnejna da je kriva glavni cilinder?

Simple
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: Simple » 11. November 2019, 13:48

Plus to da cutim da avto ni enak, vem da ima borih 110hp ampak ja znal imet svoj car in moc, zdaj cutim da ga blokira, tudi pri porabi se pozna ac 130 10l/100km

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 11. November 2019, 13:58

Jaz pa bi rekel da je kriv zarustan bat v prednji levi zavorni čeljusti.
Če bi avto dvignil bi videl da se ta guma zelo težko vrti, druge pa bi šle precej lažje. To je zato ker čeljust drži disk.

Tvoja čeljust predvidevam da zgleda nekaj takega kot tole: https://blog.fcpeuro.com/how-to-rebuild ... on-the-car
Tukaj tudi lahko vidiš kako zgleda zarjaven bat.

Lahko da mehaniku delam krivico, ampak stvar, ki jo opisuješ je precej osnovna stvar, za mehanika to nebi smelo bit nekaj kar ga bega.
Seveda je 0.1% možnosti da je dejansko napaka v glavnem cilindru. Vendar če bi bila bi se verjetno napaka pojavljala na dveh zavorah na enkrat. Ker glavni cilinder ima dva "tokokroga" po katerih pošilja zavorno tekočino v zavore.

Druga (tretja) precej manj verjetna stvar pa je uničena gumijasta zavorna cevka. To je tista cev, ki gre od koloteka na zavorno čeljust. Tista gumijasta cevka se lahko poškoduje na tak način, da ne prepušča več olja.
To se mi je že zgodilo na francoski dvigalki, tudi zarad tega jih ne maram ;P https://starecat.com/content/wp-content ... r-jack.jpg Ta zavorna cevka ponavadi stane med 5-15€...Če jo dol snameš na enem mestu se lahko preveri če gre zrak skozi ali ne.

Kot sem rekel...osnovni zavorni sistem je stvar, ki mehaniku nebi smela delat sploh nobenih težav. Ajde, mogoče edino ABS enota...tam rabiš nekaj opreme in višji nivo znanja.

Simple
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: Simple » 11. November 2019, 14:11

Zelo sem ti hvalezen za pomoc
Jaz sem mnenja da se zamenja cela celjust, obe ali samo na levi?
Torej celoten “brake caliper”
Felne so tople vse, mogoce zadnja leva izstopa za nekaj procentov v toplini, ampak ja, tudi jz sem bil mnenja da je za glavni cilinder to z eno felno premalo..

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 11. November 2019, 14:40

Pazi.

Ko zaviraš se zavore segrejejo in tudi feltna se lahko zaradi tega ogreje dokaj hitro. To da se ena ogreje precej več kot druga nakazuje na napako na tej čeljusti. Po navadi je krivec rja na batu v zavorni čeljusti.
Če pa ne zaviraš takorekoč nič v neki dani vožnji pa da so vse feltne dokaj tople in da so vsi diski (ali dva) fejst vroč(a) pa je dejansko lahko kriv glavni cilinder ali nastavitev pedala zavore.

Probaj se, ko je vse mrzlo zapeljat en krog, minimalno zavirat in preveri kaj se dogaja s tipanjem čeljusti/diskov. Zdej če si v hribih doma je lahko mal težje izvedljivo. Oziroma ajde, če se pelješ dlje časa v breg načeloma ne boš zaviral pa ko prideš na vrh, preveriš.

Najlažje pa je dvignit avto in na roke zasukat gumo. Ker imaš 4x4 tega z navadno dvigalko ne moreš preverit. Moraš vse gume dvignit.

Kar na blef menjat zadeve je brezveze.
Kot sem rekel. Stvari, ki jih naštevaš so osnova znanja mehanika in o rešitvi težav, ki te pestijo se več kot enkrat dvakrat nebi smela pogovarjat z mehankarjem.

Večkrat sem že povedal, pa bom še enkrat. Dober mehanik je predvsem ODLIČEN diagnostik.
Mehankarjev tipa "dejmo zamenjat, pa bomo vidli če bo mogoče kaj bolje" se izogibaj...naj on strelja na blef na svoj račun, ne na tvojega...sej veš...lahko je s tujim ptičem v roki po koprivah mahat ;)

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Prispevki: 3691
Kraj: Maribor, Slovenia
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 11. November 2019, 15:44

Še en dokaj pogost vzrok blokiranja zavor so drsniki čeljusti:

Uporabniški avatar
ijuvan
Uporabnik foruma
Prispevki: 2381
Kraj: SG/LJ

Odgovor Avtor: ijuvan » 11. November 2019, 19:25

Na moji je bilo oboje - bat in drsniki. Ob malo dinamičnejši vožnji je sprednja leva zagrabila in ni spustila, dokler se ni ohlada. Po eni dinamičnejši vožnji se ustavi na ravnini in potipaj platišča in poskusi premakniti avto (seveda na ravnini, da ne bo šlo v maline) - meni so tolk zagrable, da ga na roke nisem prestavil...
The value of life can be measured by how many times your soul has been deeply stirred. (Soichiro Honda)

Simple
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: Simple » 12. November 2019, 14:23

Super! Najlepse hvala vsem!
Sem probal tudi to, avto vozit po ravnem nic bremzat, je blo okej, tako da je na tem! Jutri peljem mehaniku avto in je to to.
Hvala se enkrat,
Subaru for the win! ✨

Simple
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: Simple » 21. November 2019, 14:08

Se enkrat hvala vsem za informacije, bil je kriv glavni cilinder. Torej cilinder menjan, ostale stvari ostale “stare” avto deluje tak kot mora ✨

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 21. November 2019, 18:19

Well, slap my ass and call me Sandy.

Zanimivo. Kje si vzel glavni cilinder in koliko je stal?
Se je občutek na zavorah kaj spremenil?

Simple
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: Simple » 21. November 2019, 18:57

Neverjetno ja :D
Cilinder zrihtal mehanik, pri svojem kjer redno narocuje material, z popustom 100e, dobil ga je nekje v Mariboru v Hocah.
Seveda, menjano je bilo tudi olje, bremze delujejo normalno, ne napolni se vec bremza da je trda in ne prime ze ob minimalnem pritisku na stopalko. Ceprav je verjetno zdaj na levi strani ploscice malo bolj pobralo kot na desni, ker je drzalo.
Sem imel v roki stari cilinder, kjer ta batek, ki se premika, not ni sel zlahka, se mores kar potrudit.
Fora je bila v tem, prvic peljal k temu mehaniku (ker mi redni mehanik dela v nemciji, je bolj optimalno da imam se enga takega, ki je bolj na razpolago) zato sem bil tudi malo skepticen, ceprav je bratrancu popravil A5ko, ki je bila v totalki.
Tako da, problem resen, zadovoljen in srecen :D

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost