Parkiraš, prespiš, odpelješ.

Vse kar ne paše v ostale teme...
Uporabniški avatar
zokster
Uporabnik foruma
Prispevki: 309
Kraj: Šentjur

Parkiraš, prespiš, odpelješ.

Odgovor Avtor: zokster » 03. Julij 2019, 22:26

Živimo v prekrasni domovini, ki je iz dneva v dan bolj oblegana s turisti. Prepričan sem, da nas je še nekaj takih, ki radi gremo na kako odmaknjeno lokacijo in tam v tišini in pristnem naravnem okolju prenočimo. Ali v avtu, ali v šotorčku. Pomebno je, da je čimmanjša verjetnost, da kdo zmoti naš mir. Zato odpiram temo, ki je nekako na meji legalnega. V Sloveniji je načeloma prenočevanje izven urejenih kampov dovoljeno, če to ni prepovedano z raznimi občinskimi odloki in uredbami.

Teme nisem odprl zato, da bi se prepirali, ali lahko ali ne, ter kdo ma bolj zategle sosede in čigav petelin najglasneje kikirika. V primeru, da tema zaide s poti, prosim admine za takojšen izbris.

Da pa preidem k bistvu. Zagotovo kdo ve za kakšno točko, kjer se lahko sparkira in v miru fotografira mlečno cesto in spije kakšno pivo pred spanjem, brez bojazni, da bi se tja pripeljali kakšni ki se ga pridejo nacedit, ali izvest kakšno orgijo.

Seveda ob odprtju teme računam tudi na to, da bo kdorkoli, ki bo obiskal katero od spodaj omenjenih točk, le to zapustil v takšnem, ali celo boljšem stanju kot jo je našel!!!

Da začnem:

Na južnem pobočju Krima se nahaja zanimiv kotiček ob robu jase, kjer je urejeno ognjišče in nekaj klopc. Fotografije žal nimam.

https://www.google.si/maps/place/45%C2% ... 9504?hl=sl
It's a hybrid. It burns gas and oil!

Uporabniški avatar
vrecha
Uporabnik foruma
Prispevki: 1022
Kraj: Ausard, WS
Kontakt:

Re: Parkiraš, prespiš, odpelješ.

Odgovor Avtor: vrecha » 04. Julij 2019, 08:52

Konec ceste nad planino Ravne,
sam plac je meni lep (krožna jasa, na eni strani odprta z razgledom nad gozdove okoli Luč), je pa predvsem dobro izhodišče za kakšen sprehod po Dleskovški planoti, na Ojstrico ... ---> KliK
I'm just a soul who's intentions are good, oh Lord, please don't let me be misunderstood ...

aleks
Uporabnik foruma
Prispevki: 804
Kraj: Ravno Brdo

Odgovor Avtor: aleks » 04. Julij 2019, 10:47

Tisto na Krimu mi je videt prej košen travnik, kot jasa. Tja si ne bi upal, čeprav za slikat mlečno cesto je najbrž prima. Vem za tole jasco, 45.698267, 14.693215 , ampak je verjetno preveč zaprta za astrofoto. Skor ziher pa je osamljena dovolj da verjetno nikogar ne srečaš, hkrat pa je blizu Ribnice. Sploh so gozdne prometnice na Stojni/Glažuti kar vzdrževane, in blizu je naravna ledena jama na Stojni, ki si jo moraš (če boš tam poleti) gotovo pogledat ker je zelo osvežilno. Dostopna je po žlebu z juga, a treba je bit previden, čeprav je jama odprtega tipa. Lokacija jame 45.61325, 14.84370 - iz omenjene jase v smeri proti Kočevju. Ceste (makadam) so ponekod kot reli piste v skandinaviji, a je vseeno za bit fino previden, ker domačini hodijo z mopedom gobe nabirat. Mimogrede kakega po nesreči sklatiš če si prehiter (lahko pa je tudi kup hlodov, ki sega na cesto, ravno za ovinkom, in se grdo nasadiš). Nedaleč je tudi spominsko obeležje Jelenov Žleb. Z malo kreativne navigacije je možno prit na cesto Kočevska Reka - Osilnica. Ker so vse gozdne ceste lepo prevozne, niti vozniki nižje nasajenih Imprez ne bi smeli imeti dosti težav, zato pa toliko več užitkov na omenjeni cesti. Na koncu ceste je v Osilnici gostilna Kovač, kjer majo dobro salamo.
"Že mogoče da sem pijan, gospa, ampak Vi, gospa, ste pa grdi. A jaz bom jutri trezen."
Winston Churchill poslanki Bessie Braddock

Uporabniški avatar
zokster
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zokster » 04. Julij 2019, 11:01

aleks napisal/-a:
04. Julij 2019, 10:47
Tisto na Krimu mi je videt prej košen travnik, kot jasa.
Point je v gozdu, ob robu jase. Do konca makadam ceste, sparkiras (je prostora za ene 5 avtov), pa gres levo pes prot hosti. Pol se pa ze vidi ko prides blizje. Labi sem bil tam, pa je na sosednjem travniku kmet krmo spravljal ko sem prisel, pa ni nic rekel.

Uporabniški avatar
NoFEAR
Administrator
Prispevki: 3341

Odgovor Avtor: NoFEAR » 04. Julij 2019, 14:39

Kolega, sicer avtodomar, mi je nedolgo nazaj pokazal tole spletno stran, na kateri se najde kar nekaj zanimivih lokacij tako iz naše kokoške, kot tudi iz tujine...

Uporabniški avatar
zokster
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zokster » 04. Julij 2019, 16:22

NoFEAR napisal/-a:
04. Julij 2019, 14:39
Kolega, sicer avtodomar, mi je nedolgo nazaj pokazal tole spletno stran, na kateri se najde kar nekaj zanimivih lokacij tako iz naše kokoške, kot tudi iz tujine...
Park4night je tudi kot android app.

https://play.google.com/store/apps/deta ... park4night

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator
Prispevki: 6250
Kraj: Črnuče

Odgovor Avtor: nebivedu » 04. Julij 2019, 16:58

wikiloc je tudi dobra aplikacija, pa najde se marsikaj gor.
Ko nekaj začneš in ko spoznaš, da ti je zelo všeč, dokončaj. Če pa spoznaš, da čutiš odpor, zamenjaj in pojdi drugam. Bolje izgubiti eno leto kot pa vztrajati v nečem, kar te ne veseli.

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 05. Julij 2019, 07:05

Jaz mam tud wikiloc, pa se mi zdi da je to bolj za pohodnike, izletnike in MTB-je, itd. Po kokoški sem našel samo enih par štrek za avto, pa še to ne znam presodit a je to za foresterja OK, ali mora bit terenc.
"Že mogoče da sem pijan, gospa, ampak Vi, gospa, ste pa grdi. A jaz bom jutri trezen."

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 05. Julij 2019, 07:18

zokster napisal/-a:
04. Julij 2019, 11:01
aleks napisal/-a:
04. Julij 2019, 10:47
Tisto na Krimu mi je videt prej košen travnik, kot jasa.
Point je v gozdu, ob robu jase. Do konca makadam ceste, sparkiras (je prostora za ene 5 avtov), pa gres levo pes prot hosti. Pol se pa ze vidi ko prides blizje. Labi sem bil tam, pa je na sosednjem travniku kmet krmo spravljal ko sem prisel, pa ni nic rekel.
Aha. OK. Vem še za nekaj točk ob Kolpi kjer je (vsaj bilo) OK za prespat ali celo preživet par dni tudi na privat parcelah, sam ne vem kako je zdej tam (antimigrantska žica, pa to ...) Nisem bil v deželi Ptera Klepca, bil odkar so začeli tiste britvice na žici polagat ob meji, oz. še malo dlje. Rana iz take ograje ti zna fino pokvarit veselje. Žal si nisem shranil mobi številk lastnikov. (Ker sem butl in bi jih lahko o vsem povprašal. Ah, well ...) Sistem je bil sicer tak, da je bila na parceli rampa brez žabice, in mobi številka. Si poklical, se predstavil in vprašal kako in kaj. Enkrat smo bli s tremi avti za par noči. Sem moral eno malenkost plačat, je pa zato lastnik častil liter enih fajn borovničk, pa se je pokrilo. Za eno noč ni pa noben kompliciral. Sicer, če se bo kdo poleti klatil po kolpski dolini, naj poroča.
Sicer sem enkrat doživel, da se je lokalna mularija prišla zvečer nacedit, ker pa policaji že od nekdaj tam pogosto krožijo, se je zadeva zelo hitro unesla. Nas so policisti enkrat legitimirali, in to je bilo to za ves čas, več dni (pollegalnega) kempiranja in ribolova, dokumentov od avtov sploh niso gledali. Če smo se srečali, so samo pomahali. Ampak to je bilo pred begunci.

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 09. Julij 2019, 13:38

zokster napisal/-a:
03. Julij 2019, 22:26
V Sloveniji je načeloma prenočevanje izven urejenih kampov dovoljeno, če to ni prepovedano z raznimi občinskimi odloki in uredbami.
Sem bil sam tudi istega mnenja, vendar kaže da ni tako. Ker sem ribič, se je to vprašanje pojavilo ob nočnem ribolovu, kjer si občasno ribiči ob bajerjih postavimo šotorček, če je slabo vreme (ko čez noč čakamo prijem). Odgovor smo dobili takle:

Zakon

Kampiranje na prostem ureja Zakon o varstvu javnega reda in miru. Ta v 18. členu opredeljuje, da je divje kampiranje “na javnem kraju, ki za to ni določen, ali na zasebnem prostoru brez soglasja lastnika ali posestnika”, kaznivo. Splošna kazen je 83,46 EUR, kar so preračunali iz izvirne kazni 20.000 nekdanjih tolarjev. Zakon še določa, da lahko samoupravne lokalne skupnosti s svojimi predpisi določijo pogoje, območja in red kampiranja na svojem območju. Tako so, denimo, kazni za divje kampiranje v Triglavskem narodnem parku (ali kje drugje) bistveno višje.

Kazni

Kazni ne boste dobili, če se boste nahajali na zasebni lastnini in boste pred kampiranje za to dobili dovoljenje lastnika. Zakonodaja ureja tudi avtodome (kamperje). Ti se lahko ponoči nahajajo le na območjih, ki so predvidena za ustavljanje. Kazni vam lahko napišejo redarji, policija in ustrezna inšpekcijska služba.

Torej si moramo poiskati zasebne parcele, kjer nam lastniki dovolijo prenočiti. Ali pa fotoaparat na stativ, potem ne kempiraš ampak slikaš nočno nebo. Sarkastično gledano to še ni prepovedano ...

Uporabniški avatar
vrecha
Uporabnik foruma
Kontakt:

Odgovor Avtor: vrecha » 09. Julij 2019, 21:05

Eno je črka zakona (ki jo je dobro poznati), drugo pa praksa.

Prenočevanje se po mojih izkušnjah tolerira praktično povsod, kjer je parkirano vozilo nemoteče, kempiranje je lahko že bolj vpadljivo (tudi odvisno od izvedbe, kakšna družba zna biti precej glasna) in potencialno hitreje preganjano.
Baje so pravi raj glede tega skandinavske države, če se prav spomnim ima Švedka prav zakon, da lahko 2 ali 3 dni ob pogoju, da ne motiš prebivalcev, kempiraš kjerkoli ("tudi v kraljičinih gozdovih", pristavijo) ..
Veliko pa o tem ve in veliko izkušenj ima soforumaš Icko - upam, da bo kaj pristavil v to temo.
I'm just a soul who's intentions are good, oh Lord, please don't let me be misunderstood ...

Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator
Prispevki: 6250
Kraj: Črnuče

Odgovor Avtor: nebivedu » 09. Julij 2019, 23:28

vrecha napisal/-a:
09. Julij 2019, 21:05
Baje so pravi raj glede tega skandinavske države, če se prav spomnim ima Švedka prav zakon, da lahko 2 ali 3 dni ob pogoju, da ne motiš prebivalcev, kempiraš kjerkoli ("tudi v kraljičinih gozdovih", pristavijo) ..
Nope. V skandinavskih državah lahko do 150m od ceste prenočiš (dlje od tega te lahko zahaklajo za vožnjo po naravnem okolju). Kampov pa itak imajo povsod polno, tako da se splača kar v kamp zapeljat, ker so cene dost nizke.

Tudi na Islandiji je podobno. Ker če se ustaviš in se umakneš od ceste, pa tam malo odspiš, te lahko policaj prej pohvali, kot pa kazen napiše - po njihovo je mnogo bolje malo odspati, kot pa biti zaspan za volanom.
Ko nekaj začneš in ko spoznaš, da ti je zelo všeč, dokončaj. Če pa spoznaš, da čutiš odpor, zamenjaj in pojdi drugam. Bolje izgubiti eno leto kot pa vztrajati v nečem, kar te ne veseli.

Uporabniški avatar
zokster
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: zokster » 10. Julij 2019, 06:08

Tudi jaz (15 let aktivni taborniški vodnik) imam pri nas izkušnje, da načeloma ni problema. Edino negativno izkušnjo do sedaj smo mel v okolici Radovljice. Pa še to samo pri enem, iz česar pa NE morem sklepat, da so gorenjci bolj zategli. :-P Je ap res, da je taborniška skupina nekaj čisto drugega, kot nekdo, ki se z avtom pripeljev šumo in parkira.

Načeloma v Sloveniji (če ne naletiš na koga zateglega) za PRENOČEVANJE ne komplicirajo. Je pa pogoj, kot sem napisal že v prvem prispevku, da prostor pustiš v vsaj takšnem stanju, kot si ga našel. Večkrat se je zgodilo, da je z mano do civilizacije romala še kakšna vrečka smeti, ki niso bile moje. Seveda pa se tudi ne smeš do placa prpeljat po nepokošenem travniku, ali pa čez njivo meter in pol visoke koruze.

Uporabniški avatar
vrecha
Uporabnik foruma
Kontakt:

Odgovor Avtor: vrecha » 10. Julij 2019, 06:37

visitsveden.com je uradna državna stran za turizem in potovanja po Švedskem in tam
takole razloži njihov Allemansrätt zakon.

Od popotnikov sem slišal polno pozitivnih "absolute no problem" izkušenj, sam pa še nisem imel priložnosti to preizkusiti in si ustvariti lastno mnenje.

aleks
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: aleks » 10. Julij 2019, 08:59

A se nobenmu ne zdi, da je pri nas zagrožena kazen 80,00+/ € nesorazmerno visoka (čeprav menda izvira še iz tolarskih časov)? Načeloma, če si kulturen in pobereš embalažo za seboj, in če rušo zagrneš na pogašeno ognjišče, pa neke hude škode nisi napravil (ali celo korist, če tako kot je napisal zoks, pobereš še kak žakelj pločevink od nekulturnih izletnikov). Sicer ne vem koliko se tako kaznovanje prakticira (ribičem pač naložijo da morajo ob bajerju pospravit šotorček, lahko pa imamo marelo in stolček), meni se vseeno zdi kar visoka.

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost