Obnova volanske letve

Splošni nasveti glede servisiranja, ki ne spadajo v ostale teme
Odgovori
Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Prispevki: 3692
Kraj: Maribor, Slovenia
Kontakt:

Obnova volanske letve

Odgovor Avtor: danci1973 » 10. Februar 2020, 23:49

Kaj zajema 'obnova' volanske letve? Je to le menjava tesnil ali se pod to smatra še kaj več?
volanska_letev.jpg
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.

aleks
Uporabnik foruma
Prispevki: 1108
Kraj: Ravno Brdo

Re: Obnova volanske letve

Odgovor Avtor: aleks » 11. Februar 2020, 07:33

dvomim da so samo tesnila, če stane cca 250€ brez računa (in to je brez demontaže, letev sem moral tja prinest). paše držalo je en klinc, po dveh letih mi je spet scala.
"Šta je to? Sipaš mu viski u čašu za rakiju? Pa, zar ti njega mrziš što je cigan?" Dadan Karambolo svoji spremljevalki, 1998

Uporabniški avatar
ORLY
Uporabnik foruma
Prispevki: 312

Odgovor Avtor: ORLY » 11. Februar 2020, 08:35

Pri obnovi bi moral menjat tud kovinske puše, po kateri drsi letev. Sm enkrat gledal, 100€ za dve puši. Bi se jih verjetno dalo tud dat zdrejat za manjše stroške. Drugače pa je nova tolk kot obnova(če jim daš staro).
ignorance is bliss

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 11. Februar 2020, 08:56

aleks napisal/-a:
11. Februar 2020, 07:33
dvomim da so samo tesnila, če stane cca 250€ brez računa (in to je brez demontaže, letev sem moral tja prinest). paše držalo je en klinc, po dveh letih mi je spet scala.
Tesnila, ki sem jih obkrožil z rdečo, na partsouq.com stanejo cca. $125 + $22 poštnine + 22% DDV + nekaj dodatnih stroškov carinjenja - tako da že sam 'original' material pride dobrih 160€.

ORLY napisal/-a:
11. Februar 2020, 08:35
Pri obnovi bi moral menjat tud kovinske puše, po kateri drsi letev. Sm enkrat gledal, 100€ za dve puši. Bi se jih verjetno dalo tud dat zdrejat za manjše stroške. Drugače pa je nova tolk kot obnova(če jim daš staro).
Nova me pride 1705€, če je sploh dobavljiva... Obnovljenih pa ne najdem (Spec.B ima direktnejši volan od 'navadnih').

'Repair kit' od Subaruje vsebuje tole:
https://partsouq.com/tesseract/assets/p ... G040-0.jpg

Uporabniški avatar
Uporabnik foruma
Prispevki: 290
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Avtor: Topo » 11. Februar 2020, 08:57

Pri teh obnovah za 250€ zamenjajo zunanja dva semeringa in pobarvajo ohišje, da izgleda obnovljena. Luft pa ostane. Edina pametna možnost je, da jo sam obnoviš z originalnimi kosi in če je potrebno zamenjaš še kaj, kar ni v kitu.

Uporabniški avatar
ORLY
Uporabnik foruma
Prispevki: 312

Odgovor Avtor: ORLY » 11. Februar 2020, 09:08

Za obnovo sem dobil predračun 300-500 €, odvisno od stanja letve. 6 do 7 dni. Ne vem pa če je to samo pretesnitev al tudi odprava zračnosti.
ignorance is bliss

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3909
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 11. Februar 2020, 09:19

Topo napisal/-a:
11. Februar 2020, 08:57
Pri teh obnovah za 250€ zamenjajo zunanja dva semeringa in pobarvajo ohišje, da izgleda obnovljena. Luft pa ostane. Edina pametna možnost je, da jo sam obnoviš z originalnimi kosi in če je potrebno zamenjaš še kaj, kar ni v kitu.
Podobno kot si napisal, le da se "zračnost" zategne malo, ker je na letvi "nastavljiv" vijak, ki stisne letev ob zobnik na volanskem drogu.
Večina letev, ki letijo na obnovo itak al itak uničijo prašni delci, pesek in voda ki šprica čez slabe ali počene manšete. Zaradi tega se semering uniči in olje pricurlja na dovoz doma.

Edina tečna stvar pri domači obnovi je nastavitev "momentov". Ampak so v FSM (factory service manual) postopki lepo opisani in z malo spretnosti lahko vse narediš doma.

To da računajo 250€ je pač "tržna fora", ker folk raje butne 250€ kot pa da bi plačeval 500+ za nove. Določeni pač to izkoristijo, budale bi bili, če nebi.
Dobesedno zraven sem stal pri Servocom-u, ko je finiširal letev, pa sem mu namignil da sem "iz foha" in mi je potem na kratko malce obrazložil kaj vse zajema obnova. In ja, ni daleč od tistega kar je Topo napisal. Ima pa "lastnik" delavnice v roki "priučen moment" s katerim potem "nastavi" zračnost.
Bil sem zraven, ko je na drog letve nataknil patent klešča in s slepim pogledom v strop delavnice tipal oziroma nastavljal tesnost oz. zračnost med zobnikom droga in letvijo.
To je ta vijak (z zeleno piko): https://turn5.scene7.com/is/image/Turn5 ... 0.8,1,10,0 Pravi, da menjave same zobate letve ali zobnika znotraj ohišja so res redke, največjrat je treba rahlo dotegnit vijak in pač osnovna menjava semeringov in/ali manšet.
Da sčasoma se manšete uničijo ali ratajo trde pa potem pride umazanija na svečo letve.
Pa da je dosti pogosto tudi to, da na letev ob menajvah iztrošenega jarmovega droga natikajo neoriginal manšete, ki ne tesnijo dovolj oz. dobro in pač zaradi lege spodaj na podvozju dosti umazane vode fašejo, ker izpod gum šprica vanje...

V FSM pa je kup takih navodil, da vse te momente nastaviš in preveriš: https://lh3.googleusercontent.com/proxy ... B2r6yDjo-c http://www.sulegacy.com/images/books/65 ... on_528.png
Na primer za Legacy-a (nevem kater letnik): http://www.sulegacy.com/inspection-4105.html

Nekdo se bo moral opogumit in vse to fotoreportirat na forum :)
Mene tudi čaka v prihodnosti nekaj takega, ker letev že tu in tam rahlo solzi. Pik na dovozu zaenkrat še nimam :)
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 11. Februar 2020, 09:30

danci1973 napisal/-a:
11. Februar 2020, 08:56
Tesnila, ki sem jih obkrožil z rdečo, na partsouq.com stanejo cca. $125 + $22 poštnine + 22% DDV + nekaj dodatnih stroškov carinjenja - tako da že sam 'original' material pride dobrih 160€.

'Repair kit' od Subaruje vsebuje tole:
https://partsouq.com/tesseract/assets/p ... G040-0.jpg
A ni 34191AG040 na POUQ samo 68$ ?
MAš ti drugo kataloško?

Iz eBay te ista stvar pride 110$: https://www.ebay.com/itm/GENUINE-NEW-OE ... Sw4h1c6ppy

BTW, poglej tudi na prejšno stran ;P

Uporabniški avatar
strumf666
Član Subaru kluba
Prispevki: 3578
Kraj: Krško

Odgovor Avtor: strumf666 » 11. Februar 2020, 09:34

To tut mene čaka, drgač bo problem na tehničnem.

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 11. Februar 2020, 11:03

Zdej če sam kaplja, pol mal obrišeš pa letiš, al pa pač montiraš plastiko spodaj da se ne vidi :D
Če pa ima zračnost (medtem ko motor teče) pa imaš resen problem ja....

Med drugim letve sedaj obnavlja tudi Sani (scooby.si).

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 11. Februar 2020, 12:33

BackW00d napisal/-a:
11. Februar 2020, 09:30
A ni 34191AG040 na POUQ samo 68$ ?
MAš ti drugo kataloško?
Ta kataloška je prava in cena tudi - ampak to ni vse... Če pogledaš diagram na prejšnji strani, sem obkrožil še par stvari / tesnil, ki niso v tem kompletu, verjetno ker spadajo bolj k zobniškemu prenosu.

Potem sem pa še na drugem diagramu opazil še en 'repair kit' - 34190G na spodnjem diagramu:
https://partsouq.com/tesseract//assets/ ... H_3_LR.gif Part number 34190AG020 ('repair kit holder'):
https://partsouq.com/tesseract/assets/p ... 0AG020.jpg Trenutno je v moji košarici na partsouq.com za cca. 145€ robe za volansko letev & Co. Saj ni nujno, da je vse to res potrebno, ampak načeloma bi želel samo 1x demontirati in montirati volansko letev... :)

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: BackW00d » 11. Februar 2020, 13:17

Mislim da imajo večina letve dva rebuild kita, ker imaš nekaj tesnil v ohišju volanske gredi, druga tesnila pa pridejo na samo letev ja.
Milsim da v enem kompletu dobiš tudi kos ki je na sliki s številko 34905.
To je ta kos ki letev rine na zobnik (gred). Tolikokrat sem že napisal gred/letev da sploh več nevem kaj je kej in če prav uporabljam termine :smsw

Je pa dejstvo da je na letvi sami še kar nekaj raznoraznih cevi, kjer če so bakrene podložke bi se tudi splačalo kaj pozamenjat. Problem pa je seveda to najprej razdret ter preverit kaj rabiš in nato kupit, saj ponavadi nimaš možnosti da ti avto stoji 14 dni :D In ja, če že delaš, valda neboš zdaj 20€ šparal...menjaš vse pa je potem zopet 15-20 let mir....itak bo prej avto zg(i)nil :)

Jaz imam sicer pripravljen en "rebuild manual" za pretesnjenje servo pumpe. Ker sem jo pri sebi komplet pretesnil ter menjal ležaj v njej in je zdaj suha kot poper in dela BP :thup Pride pa v mojo temo takoj po tem ko bo "motor sestavljen do konca".

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost