Zadnji kolesni ležaj

Subarujev predstavnik razreda SUV
Odgovori
Petbal
Uporabnik foruma
Prispevki: 33

Zadnji kolesni ležaj

Odgovor Avtor: Petbal » 11. Julij 2019, 23:23

Na foresterju 2003 letnik bi rad zamenjal zadnje kolesne ležaje.
Tisti ki ste to že dali skozi, prosim za kak uporaben nasvet, kako zamenjati ležaj brez odkruvanja tople vode...
Nekaj sem že poskušal, vendar se ustavi na tadolgem vijaku na kolesu, kjer so seleni (gumice), tam vijak vrtim skupaj s selenom.
Potem sem probal odviti vijaka na sredini pri diferencijalu, eden je šel lepo, na drugem mi je spodletel ključ in matica se mi je poškodovana, tako da s ključem negre več, prostora za udarni vijačnik ni!

Nevem kaj naj sedaj ali odrežem vijak pri diferencujalu, ali je možno malo pogreti, brez da uničim selene? Oz kakšna boljša ideja?

Kakršne koli uporabne informacije so dobrodošle.
Kje se dobijo novi seleni in vijaki, v primeru da jih uničim?
Kako se reče tema dvema štangicama ki sta ob polosovini?
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.

Uporabniški avatar
subi92
Uporabnik foruma
Prispevki: 7758
Kraj: Kamnik

Re: Zadnji kolesni ležaj

Odgovor Avtor: subi92 » 12. Julij 2019, 08:14

Tako nekak kot si si zamislil vendar jaz nikole ne rešujem (uničujem) tistega dolgega vijaka temveč raje odvijem dva vijaka rok, ki sta bližje diferencialu.
Nato se samo roke umakne in vtakne v prešo.

Petbal
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: Petbal » 12. Julij 2019, 08:47

subi92 napisal/-a:
12. Julij 2019, 08:14
Tako nekak kot si si zamislil vendar jaz nikole ne rešujem (uničujem) tistega dolgega vijaka temveč raje odvijem dva vijaka rok, ki sta bližje diferencialu.
Nato se samo roke umakne in vtakne v prešo.
Tista dva vijaka se dobi v vsaki avtoparts trgovini ali le na subaru servisu, ker enega bom mogel najbrž odrezati, da dobim narazen?

aleks
Uporabnik foruma
Prispevki: 837
Kraj: Ravno Brdo

Odgovor Avtor: aleks » 12. Julij 2019, 09:01

Petbal napisal/-a:
11. Julij 2019, 23:23

Nevem kaj naj sedaj ali odrežem vijak pri diferencujalu, ali je možno malo pogreti, brez da uničim selene? Oz kakšna boljša ideja?

Tudi če vijak odrežeš, je še vedno lahko težava tudi v puši.

Kakršne koli uporabne informacije so dobrodošle.
Kje se dobijo novi seleni in vijaki, v primeru da jih uničim?

Vijak kupiš iste kakovosti ki je odtisnjena na njem (npr 8.8 ali podobno), so metrični. Vijak sicer lahko naročiš tudi OEM, pri Kržiču ali podobno.
Gumice https://www.strongflex.eu/en/subaru-for ... 15022.htmlene 12 eur komad ali OEM

Kako se reče tema dvema štangicama ki sta ob polosovini?

rear tie bar po angleško?
"Že mogoče da sem pijan, gospa, ampak Vi, gospa, ste pa grdi. A jaz bom jutri trezen."
Winston Churchill poslanki Bessie Braddock

Uporabniški avatar
subi92
Uporabnik foruma
Prispevki: 7758
Kraj: Kamnik

Odgovor Avtor: subi92 » 12. Julij 2019, 13:26

Silene lahko naprej kupiš lahko tudi original predenj podreš.

http://opposedforces.com/parts/forester ... tration_1/

20540AA111 šrauf s katerim nastavljaš optiko tisti večji in matica (nism zihr 902350006)
puša je tale 20251AA021

Tisti drugi vijak ki gleda proti vozniku 901000110 in puša 20251AA010

Petbal
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: Petbal » 12. Julij 2019, 23:12

Hvala vsem za informacije :thup
Bom probal še malo na hitro segreti matico, če bo šlo brez da uničim silene...

Uporabniški avatar
Thomas22
road pirate
Prispevki: 6738
Kraj: Železniki

Odgovor Avtor: Thomas22 » 17. Julij 2019, 15:41

Pazi, da bo os, ki gre v ležaj popolnoma spolirana, če ne boš menjal ležaj še enkrat. Ležaj naj bo original.
Don't allow your mind tell your heart what to do.

Petbal
Uporabnik foruma

Odgovor Avtor: Petbal » 17. Julij 2019, 16:29

Vijak (matico) sem malo pogrel in je popustil, nisem se pa še znova lotil da bi zamenjal.
Ležaja sem pa že pred časom kupil iz autodoca proizvajalca Maxgear cca 20€/kom, tako da bom sporočil ali bo kaj časa zdržalo.
Hvala za namig glede poliranja...

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 3619
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 18. Julij 2019, 06:35

Jaz pa pri teh ležajih nerad razkiram s neznanimi firmami. Sem že enkrat menjal z nekim neznanim (seveda fino poceni), pa je potem zopet začel tulit v roku enega leta...

Odkar menjam na (bolj kot ne vedno) za SKF ležaj tega problema še ni bilo...sem menjal in potem ni več tulil (toliko dolg da bi začel pa še nisem avta imel po menjavi ležaja - max 3 leta).
Tako da vedno najraje vzamem prav SKF. Sicer pravi kolega ki je v prejšnji službi delal meritve ležajev v "sukajočih" strojih (elektromotorji, turbine, generatorji, ipd) da so vredu tudi SNR (NTN) ležaji...da ostalo pa ni nekaj bohvekaj.
Zdej Subaru ima v originalu tudi Koyo notri, če se ne motim, vendar tega za kupit še nisem našel (verjetno imajo na uradnem servisu, vendar tja niti klicat ne upam, ker je verjetno še 2x dražji od SKF-a :D

Tako da me prav zanima in bom vesel če boste poročal o ležajih "levih" firm...
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

aleks
Uporabnik foruma
Prispevki: 837
Kraj: Ravno Brdo

Odgovor Avtor: aleks » 18. Julij 2019, 08:35

če govorimo o zadnjem ležaju:
tudi cenejši (manj žlahtne znamke) ležaj bo držal, če daš dobro pesto nazaj. original pesto prestane cca tri menjave, in če natlačiš slabo pesto tudi skf ležaj ne bo dolgo zdržal. če imaš pa novo pesto bo držal tudi a.b.s. ov ležaj. sva preizkusila z karlijem. na levi osovini imam razmeroma cenen ležaj za 20€ in dobro pesto (šele drugi ležaj na istem pestu) že dve leti BP, na desni pa skf ležaj za 80€ na starem pestu (3/+ krat preležajeno), pa je začel jamrat po enem letu. novo zadnje pesto stane cca 33€ na autodoc. če dodaš ne ravno najcenejši ležaj za ene 20€ in 10€ poštnine si na ceni skf zgolj ležaja pri potokarju. pa bo bolje, sploh če ne veš kolikorat je bilo obstoječe pesto že preležajeno. ravno zaradi takih neumnosti, recimo slabo pesto na dober ležaj in potem reklamacije, imajo eni subaruji (ne vem za forija, ima pa outback) ležaj in pesto skupaj, da ob vsaki menjavi ležaja namestiš še novo pesto.
"Že mogoče da sem pijan, gospa, ampak Vi, gospa, ste pa grdi. A jaz bom jutri trezen."
Winston Churchill poslanki Bessie Braddock

Uporabniški avatar
danci1973
Član Subaru kluba
Prispevki: 3550
Kraj: Maribor, Slovenia
Kontakt:

Odgovor Avtor: danci1973 » 18. Julij 2019, 09:15

Jaz imam spredaj NTN/SNR (59,30€ / kos), zadaj pa Optimal (56,67€ / kos), zamenjal pa sem jih v razmiku nekaj dni - me zanima, kateri bodo prej zatulili... ;)

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov